Jump to content

Cum procedam cand ne opreste politia


Fake

Recommended Posts

Cel mai bine este sa vorbesti politicos si sa nu dai actele imediat.

Sa te faci ca le cauti, ca nu stii unde le-ai pus.

Daca le dai imediat, mai mult ca sigur iei amenda.

Pana i le dai ii mai zici ca te grabeai, ca-ti pare rau, ca nu conduci asa in general...

Politistii sunt si eu oameni...

 

Ma rog, asta merge la cei mai tineri.

 

Daca dai peste unul de peste 40 de ani si cu capsa pusa, amenda e a ta.

 

 

asta a mers intr-un ajun de Craciun, cand m-a prins politia desi aveam permisul suspendat.... mi-l luasera pe 3 luni pt viteza, si bineinteles de sarbatori, cand toata lumea are diverse de carat, eu mi-am luat masina... si am mai si parcat-o aiurea! si exact asta am facut... si dupa un sfert de ora de scotocit si de lamentat - ca evident, mi-am pierdut toate actele - politistul m-a lasat in plata Domnului! amenintandu-ma ca data viitoare nu mai scap... :blink:

 

conteaza foarte mult atitudinea! ca daca te duci la ei cu un super tupeu, ai toate sansele sa ii enervezi rau de tot si-atunci chiar ca iti cauta nod in papura!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e mult mai indicat sa ii ceri toate actele de mai sus, sa il legitimezi tu pe el...sunt si ei oameni da aia is putini tongue.gif

 

 

Daca vrea tot te amendeaza pentru ceva.

Cel mai bine merge cu vorba buna.

 

Daca-l legitimezi tu pe el, nu te vad prea bina dupa :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca ai impresia ca majoritatea nu cunosc metoda tragerii de timp cu gasitul actelor, te inseli. :blink: Eu ii dau actele imediat, dupa care urmeaza conversatia de convingere. Cum pana acum n-a dat gres, o voi folosi in continuare.
Link to comment
Share on other sites

Pai e dreptul tau! Eu unul sunt satul de ei...iti zic eu daca nu are toate actele la el iti da drumu.

Si in plus de asta daca va simtiti abuzat de catre politist puteti suna oricand la 112 cu aceasta mentiune.

Link to comment
Share on other sites

asta a mers intr-un ajun de Craciun, cand m-a prins politia desi aveam permisul suspendat.... mi-l luasera pe 3 luni pt viteza, si bineinteles de sarbatori, cand toata lumea are diverse de carat, eu mi-am luat masina... si am mai si parcat-o aiurea! si exact asta am facut... si dupa un sfert de ora de scotocit si de lamentat - ca evident, mi-am pierdut toate actele - politistul m-a lasat in plata Domnului! amenintandu-ma ca data viitoare nu mai scap... :blink:

 

conteaza foarte mult atitudinea! ca daca te duci la ei cu un super tupeu, ai toate sansele sa ii enervezi rau de tot si-atunci chiar ca iti cauta nod in papura!

Depinde, daca ii faci sa intelega ca ii poti da in judecata pt, un abuz..se mai gandesc de doua ori..

 

Eu de exemplu, m-am oprit odata un polistist, cica nu nu am farurile aprinse pe DN, mai eram cu un prieten care avea o camera de filmat!

 

Cand am vazut ca nu ma inteleg cu politistul, dupa ce se enervase putin si ridicase tonul, l-am rugat pe prietenul meu sa filmeze, ca sa avem o proba in instanta despre "comportamentul" politiei......nu i-a convenit si s-a calmat, am cazut la pace apoi!

Link to comment
Share on other sites

Pe mine m-a oprit fara sa exagerez de minim 10 ori pt centura, nu am luat niciodata amenda :blink:

 

 

LE: Penultima data nu aveam centura, vb la telefon, nu eram atent la drum, nici macar pe el nu l-am vazut noroc ca m-a facut atent pasagerul din dreapta ca mai aveam oleaca si dadeam peste el si cu toate astea tot nu am luat amenda, doar avertisment verbal.

Link to comment
Share on other sites

asa mi s-a mai intamplat si mie cand mi-am luat 9 puncte intr-o zi!! prima data mi-am luat amenda si puncte pt ca aveam 160 pe limita de 100... deci oricum trebuia sa-mi zboare permisul, nu mi l-au zburat... mi-au dat doar amenda si 6 puncte! asta cand veneam intr-o duminica de la piatra neamt.

 

seara ma intorceam acasa pe podul grand si stiam ca la piciorul podului de obicei sta radarul... aveam vreo 60 asa ca nu mi-am facut probleme... si cand colo, ma trezesc ca ma opreste politia! ca cica am avut 65! evident ca m-am enervat!! si nu am vrut sa le dau actele si i-am mai luat si la misto! ca n-am actele la mine, ca oricum ar trebui sa trag masina pe dreapta si sa o iau pe jos pana acasa (stateam la 500 m de locul unde m-au oprit)... intre timp au verificat numerele si care a fost problema politistului?? ca e masina extrem de murdara si nu i se vad numerele:

"Pai cum vreti sa fie curata, din moment ce vin de la munte si pe drum a plouat?? astea sunt drumurile din Romania!"

"Pai cum ati plecat la munte fara acte?"

"Pai am venit de dimineata de la munte! Nu acum!"

"Ar tb sa va dau amenda... stergeti-va macar numarul!"

"Cu ce?? Cu maneca de la geaca??" (apropo de prostia politistilor: fix prin luneta, prin bucatica de geam curatata de stergator se vedea o ditamai cutia de servetele!)

"Nuu... macar asa, dati dvs cu piciorul sa se vada numarul cat de cat..."

"Pai nu vedeti ca am tocuri?? vreti sa-mi prind tocul in numarul dvs doar ca sa-l curat?? asta ar fi culmea!"

"Ei, hai.. ca vi-l sterg eu!" si sa-l fi vazut pe domnul politist stergandu-mi mie nr de inmatriculare!! asta a fost chiar suuper funny, a meritat sa-mi iau cele 3 puncte! ca pana la urma mi-a dat doar puncte nu si amenda, pt cei 65 de km la ora!

 

oricum daca reactionezi vehement, ai toate sansele sa iti mai iei vreo 2-3 amenxi pana apuci tu sa suni la 112!

Link to comment
Share on other sites

De asta am zis la pct. 4.... il intrebi inainte sa ii dai actele, dupa ce il legitimezi motivul pt care ai fost oprit(a).

 

 

corect! depinde ce iti doresti mai mult... sa scapi fara complicatii sau sa ti-l pui in cap! ca pana la urma daca vrea sa mai gaseasca ceva, crede-ma ca gaseste! Si e destul de aiurea faza cu "n-are voie sa-ti dea amenda decat pt ce te-a oprit"... pt ca poate te-a luat pt viteza si tu de fapt n-ai permis sau esti beat mort...

Link to comment
Share on other sites

Pai eu te opresc pt ca nu ai centura si te sanctionez pt ca nu ai triunghi reflectorizant.

 

Adica esti oprit deoarece nu ai centura, tu esti beat mort si nu are voie sa te sanctioneze.

Beton! :blink:

 

 

Exista un caz celebru in America... Un individ a fost prins cu un cadavru in masina dar pt ca politia nu a avut mandat de perchezitie soferul nu a putut fi condamnat... Interesant nu ?

Link to comment
Share on other sites

Referitor la controlul autovehicolului, trebuie precizat ca in legislatia internationala, la care si Romania este parte, se prevede expres posibilitatea executarii controlului vehiculului si fara autorizatie speciala.

In acest sens, Comisia Europeana pentru Drepturile Omului, prin Hotararea nr. 5488/1972 si Recomandarea nr. 45/1972, arata ca in perchezitionarea vehiculelor, politia actioneaza in cadrul obligatiilor sale, care au ca obiect "descoperirea delictelor si culegerea datelor (elementelor) doveditoare, neputand fi extinsa, in mod arbitrar, notiunea de domiciliu si asupra vehiculelor".

Link to comment
Share on other sites

cu politia nu prea am avut probleme. de obicei iau amenzi mici si puncte putin.. in cazurile astea nu stau prea mult la taclale cu ei. semnez procesul verbal fara obiectii si platesc amenda si "la revedere". dar acum vreo o luna - doua , m-au prins cu 127 la ora in oras (pe langa baza 2 pt cei din tm . sa fiti atenti ca stau cu radar acolo). m-am speriat putin pt ca stiam ca e "groasa" si voi ramanae mult timp fara permis. a fost amuzat intr-un fel pt ca eram atat de lansat inct agentul a sarit ca ars pe mijlocul drumului cu amandoua mainile in aer, iar eu sincer n-am crezut ca mai pot sa franez si imi era frica sa nu il iau pe capota. in fine am oprit cu scartaituri la franare, m-am dat jos ... actele.. nu le-am dat. am inceput sa dau telefoane pt a-mi crea importanta in fata lor, dar s-au enervat cand m-au vazut, apoi le-am turnat verzi si uscate i-am uns cu toate alifiile pana se simteau buricu pamantului , am bagat 50 de euro in portiera masini cu radar si intr-un final dupa multa vrajeala si morala m-au lasat sa plec. am tremurat putin pt ca stiam ca am avut mare noroc. erau mai tinerei agentii . probabil daca prindeam pe altii eram pieton acum.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.