Jump to content

ASC etc.


cyborg

Recommended Posts

astea fac o diferenta totusi. ASC pentru spate si DSC pentru fata.

 

All Season Traction (AST)

a.k.a. Anti Slip Control (ASC)

a.k.a. Anti Slip Control + Traction (ASC+T)

BMW All Season Traction (AST) continuously monitors the rear wheels for wheel slip. If slippage occurs at the rear wheels, AST controls the brakes and the engine to restore traction.

 

Dynamic Stability Control (DSC)

Dynamic Stability Control works with All Season Traction to detect and correct abnormal under or over steer conditions that can result in a loss of control. By monitoring steering angle and individual front wheel speeds, DSC logic can immediately recognize loss of lateral stability. When this occurs, the DSC system selectively applies the brakes and adjusts engine power to help restore directional control (think of DSC as AST for the front wheels).

 

http://www.mz3.net/articles/115.html

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

Acum in cele din urma ce vrei sa-mi demonstrezi?

Ai crede ca eu personal am conceput la vremea lor anumite sisteme si cred ca stiu inca ce fac si ce am facut nu ma intereseaza ce scrie unul sau altul fie ea si firma caci din moment ce eu le fac si le testez cine stie mai bine ei sau eu.

Dar tu poti sa crezi ce vrei.Si oricum e istorie DSC sa stii si tu e un menajament atat pentru roti si motor fie in fata sau spate.Si as putea sa scriu inca multe.

Te rog pe viitor nu mai scrie pe engleza ca nici eu nu scriu in germana.Suntem un forum romanesc unde nu toti au cunostinte de alta limba.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma agit si nu conteaza ca sunt moderator sau altceva dar anumite lucruri le stiu prea bine fiindca asta e meseria mea iar nu am atata timp sa explic exact la toata lumea.Si sper sa intelegi si sa nu gandesti ceva de rau intentie nu a fost.
Link to comment
Share on other sites

Nu numai ca-ti arat cu degetul dar iti arat si modulele care fac treaba si de rezerva nu e o problema nu lucrez din pacate la service ci direct la BMW Group Deutschland.Multumit? Stii cand faci un forum si in Ro e bine ca cineva sa fie si profesionist.Nu?
Link to comment
Share on other sites

Stiu din pacate fac numai o parte din concediu asa ca pot atunci poat sa-ti arat unde stau anumite lucruri la un BMW sau sa-ti raspund la intrebari,fiindca nimeni nici eu nu le stie pe toate si de aceea si acest forum ne face sa fim mai aproape unul de altul si sa ne ajutam.
Link to comment
Share on other sites

Te rog pe viitor nu mai scrie pe engleza ca nici eu nu scriu in germana.Suntem un forum romanesc unde nu toti au cunostinte de alta limba.

3003[/snapback]

 

Turbomann, sar peste cotradictiile voastre pentru ca este discutia voastra, un singur lucru as vrea sa-ti spun fara suparare... am observat ca nu scri si nu articulezi perfect in romaneste si am stiut din start ca esti din DIASPORA... cu toate astea nu ti-am spus nimic pentru ca NU conteaza cum articulam exact atata timp cat vorbim despre tehnologie, masini si pasiuni.

 

Unde vreau sa ajung, ROMANII sunt foarte cunoscatori de limba engleza, si foarte necunoascatori de limba germana, ROMANII folosesc engleza de foarte multe ori ca mijloc de a prezenta ceea ce au citit sau invatat, pentru ca foarte multe cunostinte tehnice, electronice, etc. provin din vest cei drept recunoastem. Inclinatia noastra este FOARTE mare spre a folosi limba engleza si pentru ca 50 de ani nu am avut voie sa tragem cu ochiul la ceea ce fac fratii nostri europenii din Vest. FOARTE multe cuvinte englezesti s-au inradacinat deja in limba Romana. Limba engleza o gasim ca fiind un LIANT perfect intre tehnologie, ingineri, economisti si poporul roman. Astfel, consider ca randurile scrise de CYBORG in engleza au fost perfect in spiritul romanilor cu mintea deschisa... o traducere sau mai precis o adaptare a textului nu ar fi avut efectul scontat de Cyborg... so, free your mind man...

Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

Nu as vrea sa aduc nici un comentariu mare caci oricum suntem off topic,dar ma gandeam ca unii sau altii poate nu inteleg.Dar despre mine eu nu am avut ocazia sa invat romana la scoala am facut-o la dupa 30 de ani din anumite motive nu de servici sau banoase pentru a ajuta anumiti oameni sau numai pentru a conversa dar stiu de mult ca locul meu nu e in Ro si nici pe un forum romanesc,caci nu am o sansa prefer sa raman acolo unde m-am nascut si sa-mi fac treaba cum pot,dar nu stiu cati dintre voi care scriu aici vor ajunge vreodata sa lucreze pentru o firma mare de masini sau au acum 20 de ani de constructii de masini.Si nu ca simplu mecanic.Si multi au masini cu multe parti fie ele rele sau bune care au fost create de mine sau mai bine zis de mintea mea.
Link to comment
Share on other sites

Dar despre mine eu nu am avut ocazia sa invat romana la scoala am facut-o la dupa 30 de ani din anumite motive nu de servici sau banoase pentru a ajuta anumiti oameni sau numai pentru a conversa

3192[/snapback]

 

Turbo-mann... ai toata stima noastra pentru ca vorbesti romaneste... dupa cum am mai spus nu este nici o problema ca nu este perfecta... este PERFECTA pentru un forum de discutii tehnice si pasiuni.

 

Nu te lasa dus de cateva discutii contradictorii, asta face viata mai interesanta. asa cum si noi incercam sa schimbam aerul prin Vest, bravo tie ca incerci si aerul din Est... ce-i drept e putin mai "acid" :blink: dar oriunde exista ceva interesant de aflat si discutat... mai ales ca ai si radacini romanesti... deci te asteptam cu drag in discutii cat mai profesioniste.

Edited by CRISTIAN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.