Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

Pai nu poate fi luat ca si etalon consumul care l-a zis el !

 

Ca eu ma duc maine ( sa zic ) entuziasmat de ce motor are si ce consum mic ( ipotetic vorbind ), sa imi iau respectiva masina si ma trezesc ca la mine sta consumu peste 14% prin oras. Si atunci cum ii cu calculele astea. In ce oras scoateti o mdeie de 45km/h, sa fim seriosi, noaptea si in weekend...ala ce a pus el nu e consum de oras...treaba rezolvata

 

 

Sent from The New iPad using Tapatalk

Putini stiu cat ar trebui sa stie pentru a sti cat de putin stiu.

Link to comment
Share on other sites

Consumul afisat este real deoarece a fost resetat de cateva ori de cind am masina. Media de viteza nu am resetat-o deloc de cind am masina si acum 3 saptamani era de 56km/h. In acesti km intra si deplasare cu viteze foarte mari in afara localitatilor. Ca sa lamurim kestia cu "o are ,nu o are" de ce nu intrebati la o pila de la Auto Bavaria unde a ajuns primul X6M50D din tara. Si daca vi se raspunde la Banat Car Timisoara aveti raspunsul corect. Sau poate cunoasteti directorul de la banat car. Mi-am facut cont pe acest site inca de cind nu aveam masina si am dat comanda. Nu stiu cati proprietari de M nou fie el si diesel au mai facut asa pina acum. Am sa o arat la o intalnire locala probabil dar deoacamdata vreau sa fiu discret, deranjez chiar asa tare sau ma puteti accepta si asa? Cu asta inchei si sper sa nu mai purtam discutia asta pentru ca devine penibila si daca cei de pe club Audi o vad (unde am fost membru 4 ani cu un Q7 si un A5) au sa se amuze foarte tare. Edited by niwi
Link to comment
Share on other sites

Pai sa faca ionut media aia si pe pariu ca scoate consum la fel.

 

 

Uite,la mine pe B+IF am o medie de 42km/h,consumul este in jur de 11.5% .Probabil dupa ce i se va mai lasa motorul o sa dea consum de 9.5% in oras si 7 afara la 5.0d :hyper: .Chiar daaca orasul este mic,masina tot o sa consume,nu apuca motorul sa se incalzeasca.

Link to comment
Share on other sites

Uite,la mine pe B+IF am o medie de 42km/h,consumul este in jur de 11.5% .Probabil dupa ce i se va mai lasa motorul o sa dea consum de 9.5% in oras si 7 afara la 5.0d :hyper: .Chiar daaca orasul este mic,masina tot o sa consume,nu apuca motorul sa se incalzeasca.

 

tot asa aveam si eu consumul la Q7 . Nu cred ca motoarele astea se mai "lasa"...

Link to comment
Share on other sites

consumul e direct proportional cu caii..la motoare turbo..cu totii am vrea motoare de 300 de cai si consumuri de 10% dar nu se poate..

consum de 10% urban la X5.0d nici in carte nu da..

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Site-ul ala e de cacao, facut de romani, am gasit multe greseli in el, grafica e ok.

 

Totusi vorbim de un motor de 3000cmc, generatie 2011-2012, nu e imposibil sa scoti 13% in oras, si vreo 10% intr-un oras fara semafoare.

 

Dar de unde esti? Almaj eu stiu ca e o comuna; sau din TM?

Link to comment
Share on other sites

consumul e direct proportional cu caii..la motoare turbo..cu totii am vrea motoare de 300 de cai si consumuri de 10% dar nu se poate..

consum de 10% urban la X5.0d nici in carte nu da..

 

cu aer,gaze arse :frantics:

 

zau???

ia priveste ce scrie aici:

 

http://www.autoevolution.com/engine/bmw-x6m-50d-2012-50d-xdrive.html

 

FUEL CONSUMPTION

 

CITY26 mpg OR 9 L/100Km

 

HIGHWAY34 mpg OR 6.9 L/100Km

 

COMBINED33 mpg OR 7.1 L/100Km

 

kkt,pt 4.0d consumul este si mai mic,bmw este unul dintre cei mai mincionosi producatori cand vine vb de consum,am vazut ca se extinde si la vag.

 

ti-am zis sunt teste cu f10 5.0d,masina aia a scos un cosnum mediu de 11.2%,maxim 17,minim 6.5,la x6 mai pui 2,5-3L.

Link to comment
Share on other sites

Site-ul ala e de cacao, facut de romani, am gasit multe greseli in el, grafica e ok.

 

Totusi vorbim de un motor de 3000cmc, generatie 2011-2012, nu e imposibil sa scoti 13% in oras, si vreo 10% intr-un oras fara semafoare.

 

Dar de unde esti? Almaj eu stiu ca e o comuna; sau din TM?

 

Singurul oras mai mic in care am stat mai mult,in diferite per ale anului a fost P-neamt,are 2 semafoare si restul giratorii,max 10km pe lungime,insa daca te invarti prin centru (2-3km in sus si in jos) tot scoti un consum mare,pt ca nu apuca motorul sa se incalzeasca.Cu x6 scot in P-nt 12-13,cu x1 2.0da am scos in jur de 9,9 si ceva,cand aveam a4 3.0tdi scoteam 10-11%.Intr-adevar daca locuiesti la cativa km de oras si mergi pana in centru cu 60-70km/h,logic ca vei avea consum de vis,insa deja putem vb de consum ex.urban

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

1. 1992 e34 520 24v-non vanos. 1. 1993 e34 520 24v vanos. 1. 1990 e32 530i 6l

2.150cp. 2.150cp 2. 185cp

3.BFP. 3.BFP 3.BFP

4.manuala, 5. 4.manuala, 5. 4. manuala, 5

5.Bucuresti- vara-10-12 normal 5 Bucuresti- vara normal-8-11 5. bucuresti normal 14-18

-14-15 agresiv agresiv 13-14 agresiv 18-22

-iarna-+1-2 iarna-- 9-13 iarna- nu am testat si nu am de gand.

afara-7-8. afara 6-8. afara pe pilot automat- 7-8

 

 

Link to comment
Share on other sites

530dA e39 consum la mers linistit: oras vara in jur de 10%, pe autostrada max 6,5%; iarna in oras ajung in jur de 12-13% iar pe autostrada depinde...tinand cont de conditiile de drum se duce in 8%.

---"---"---"--- consum la jeragheala: cat ii dai, atat iti haleste, cand sunt grabit prin oras sau trafic infernal (vbm de milano) cred ca sare de 15% lejer indiferent de anotimp; iar pe autostrada la 170-180km/h am vazut ca se duce si-n 10-12%, chiar si mai mult.

 

Concluzia: cu un rezervor plin fac in jur de 900km (daca ma strofoc ajung si la 1000km) la drum intins, iar exclusiv in oras fac intre 600-700km. Pe BC mai mult de 8,5 nu mi-a aratat niciodata :wacko: ... eu mai pun de la mine 1,5l ca sa scot un consum mediu....deci ar fi in jur de 10% consum mediu.

Link to comment
Share on other sites

Salutare niwi! Deci pana la urma ti-ai luat x6? Sa il stapanesti sanatos! Iar Q7-le de care spune a fost al lui iar A5-ul a fost al meu. Lol. Am facut schimb intre noi. :D

 

Imi cer scuze fata de colegi de off topic. Salutare domnul meu, am vrut sa-ti scriu oricum sa-ti multumesc ca mi-ai lasat liber numarul ce-l aveam pe Q7. Cind trec prin capitala am sa ti-l arat pe masina mea actuala. Mai ti minte A5-ul tau tunat? Asta e mai tare! Mi-am luat cel mai rapid saw diesel din lume! ma bucur sa te regasesc aici dar pot spune ca ma asteptam.

 

 

Radub86wra, nu sunt massimo, tot niwi eram si pe audi club. Salutare si tie,de fapt va urez : Bine ati venit la BMW ! motoare tari.....nu leduri!

Edited by niwi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.