Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

320d e46 11.2004 motor 150CP

 

oras 14l-15l/100km , viteza medie 28km/h

 

afara 6.1l/100km

 

 

 

in oras nu e cam maricel ??? poate sa-mi confirme cineva cu acelasi motor, din bucuresti

 

merci

e destul de mult dar daca consumul e in bucuresti la ce am citit pe forum e normal , mie in constanta imi ia cam 9 mers normal tot un 320d nu stiu cum scot unii consum de 6 si ceva 7 ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ca sa ne lamurim ar fi bine sa trecem aici consumurile pe care le inregistrati la masina.

Este bine sa dati pe cat este posibil si detalii despre :

 

1.model

2.cilindree/cp

3.tip de carburant

4.cutie de viteze

5.consum vara/iarna-oras/afara

 

salutare ! ar trebui trecuti si Km masini este si asta un factor important ! :)

Link to comment
Share on other sites

325 I 2004

 

Oras - ziua 14.4%; Seara-Noaptea - 13.6%; Afara - 8.5%

 

Ai mers ĂŽn oraş minim 500 km ĂŽn condiţiile normale de trafic din Bucureşti?

Am mers in oras 3.000 km (intre resetari)... in conditii normale de trafic

LE: in ultima saptamana nu am mai mers decat intre 20.00 si 2.00 si consumul e 11.9%

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Cred cĂŁ dacĂŁ mergi vreo 3-400 km dimineaĂža Âşi dupĂŁ-amiaza ĂŽn aglomeraĂžie, consumul urban va fi mai mare de 14.4%.

 

AglomeraÞia este o chestie cât se poate de normalã În Bucureºti.

Mie ĂŽn BucureÂşti ĂŽmi i-a 15.00 (consum pe BC), 325'ul cred cĂŁ sare de 15.00 ĂŽn conditii de trafic.

Nu Âştiu de ce unii nu recunosc care este consumul real al masinii :)

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cred că dacă mergi vreo 3-400 km dimineaţa şi după-amiaza ĂŽn aglomeraţie, consumul urban va fi mai mare de 14.4%.

 

Aglomeraţia este o chestie cât se poate de normală ĂŽn Bucureşti.

Mie ĂŽn Bucureşti ĂŽmi i-a 15.00 (consum pe BC), 325'ul cred că sare de 15.00 ĂŽn conditii de trafic.

Nu ştiu de ce unii nu recunosc care este consumul real al masinii :)

Mie mi se pare ca ai obrazul gros daca ma faci pe mine mincinos indirect!

Mai baiatule, masina mea are consumul in carte identic cu a ta!! Deci de ce e normal sa consume mai mult? Daca a ta consuma 15 a mea ia e ABSOLUT normal sa ia 14.4 (ca mai depinde si de stilul de condus)!

Date oficiale BMW: 320 i FL- 12.2; 325 i FL (2004) -12.3

Asta ca sa nu mai spun ca in realitate e invers: 320 i de 170 CP consuma mai mult ca 325 face lift sau la fel.

A mea e si modelul cu 6 viteze. Am acelasi motor de pe 525 i E60 pe caroseride de compact! :)

 

@Ciupanezu- Ti-am spus ca NU MI SE PARE RELEVANT consumul din coloanele de masini de dimineata la 9 si seara la 5. Atunci in momentele alea ORICE masina, fie si clio 1.5 DCI poate consuma 18. In plus eu tratez consumul ca pe o curiozitate si postez aici pentru a ramane pentru cei interesati. Pe mine NU MA INTERESEAZA conumul. Merg la benzinarie si alimentez ori de cate ori ne nevoie si banii nu sunt o problema nici daca ar consuma 25!

 

PS: Acum consumul este de 12.3 si asa se mentine de 2 saptamani in conditiile in care merg numai seara prin Mall-uri, terase, restaurante, etc!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

10,1% pe BC,in legatura cu consumul 325ti in oras-masina nu a sarit de 16% mers in cea mai crunta aglomeratie(adica stat o ora pentru 1 km!!!)

din ce am mai vorbit si cu alti posesori cam asta e consumul maxim atins de ei in trafic foarte aglomerat,in rest am cam aceleasi cusumuri ca si Alexxx

Link to comment
Share on other sites

Alexxx, am ºi eu o Întrebare care ma frãmântã: Tu porÞi ochelari? :) De obicei bãieÞii ca tine, mai stresaÞi aºa poartã ochelari de vedere :)

Sper cĂŁ nu te superi cĂŁ te-am ĂŽntrebat :) . Era o curiozitate de-a mea :) .

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu- Ti-am spus ca NU MI SE PARE RELEVANT consumul din coloanele de masini de dimineata la 9 si seara la 5. Atunci in momentele alea ORICE masina, fie si clio 1.5 DCI poate consuma 18.

 

Nu Ăži se pare Ăžie relevant ĂŽnsĂŁ acela este adevĂŁratul consum de oraÂş.

Link to comment
Share on other sites

Alexxx, am ºi eu o Întrebare care ma frãmântã: Tu porÞi ochelari? :) De obicei bãieÞii ca tine, mai stresaÞi aºa poartã ochelari de vedere :)

Sper cĂŁ nu te superi cĂŁ te-am ĂŽntrebat :) . Era o curiozitate de-a mea :) .

 

Unii oameni, asa sunt pur si simplu .... :D circula sangele mai repede

Nu va mai luati de consumul lui Alexxx, pentru el nu conteaza oricum, masina e folosita in alte scopuri ;) ....ar merita si 25l/100 km.

 

OT: Eu port ochelari dar chiar nu sunt stresat :)

Link to comment
Share on other sites

Alexxx, am ºi eu o Întrebare care ma frãmântã: Tu porÞi ochelari? :) De obicei bãieÞii ca tine, mai stresaÞi aºa poartã ochelari de vedere :)

Sper cĂŁ nu te superi cĂŁ te-am ĂŽntrebat :) . Era o curiozitate de-a mea :) .

 

Unii oameni, asa sunt pur si simplu .... :D circula sangele mai repede

Nu va mai luati de consumul lui Alexxx, pentru el nu conteaza oricum, masina e folosita in alte scopuri ;) ....ar merita si 25l/100 km.

 

OT: Eu port ochelari dar chiar nu sunt stresat :)

Mai sunt Âşi excepĂžii.

Edited by Allex
Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu- Ti-am spus ca NU MI SE PARE RELEVANT consumul din coloanele de masini de dimineata la 9 si seara la 5. Atunci in momentele alea ORICE masina, fie si clio 1.5 DCI poate consuma 18.

 

Nu Ăži se pare Ăžie relevant ĂŽnsĂŁ acela este adevĂŁratul consum de oraÂş.

Pai plm, daca imi consuma 12 seara (cand oricum in Buc e ca in alte orase din tara dimineata la 9) e logic sa ia 14.5% pe super aglomeratie. In plus, alex230ro are masina identica si vehiculeaza consumuri la fel!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

525i E39 192 CP

Bucuresti aglomeratie maxima si mers economic - 17,5-18; Daca se merge si sportiv (in coloana si pe unde se mai apuca 5 metri de asfalt liber) probabil ajunge pe la 20

Bucuresti noaptea ~ 13.5 - 14

Afara pana in 130-140 cam 9-10 iar cand se sare de 140 nu am avut curajul sa ma uit insa scade acul vizibil

Benzina numai Carrera 100 si Petrom 99+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.