BMWClub: Becuri HID ! Care? - BMWClub

Jump to content

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Becuri HID ! Care? Osram, Hella...4300k, 5000K,...?

Poll: Becuri HID! Care?

Care culoare vi se pare mai potrivita ca raport vizibilitate/design ?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.

Ce marca este cea mai buna?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#21 User is offline   gp6722 

• Începător
  • Group: BMW Club

Posted 06 May 2008 - 12:56

View PostCC23298, on 6/May/2008, 12:46, said:

Daca o iei din treapta in treapta, nu sunt diferente prea mari. In cazul acesta 5000 este "alb", 6000 este "alb-arctic".

4300k este cel mai alb si mai recomandat pt o lumina optima. 5000k e deja catre albastru iar 6000 este mai mult decit "alb-arctic". E albastru arctic. Peste 6000k e suparator pt sofer. Se vede din ce in ce mai rau.
Astpectul de lumina foarte puternica care se observa la kiturile de xenon "no name", se datoreaza in principiu farurilor pe care sint montate. Majoritatea sint faruri simple fara lupa. Combinatia dintre lupa si xenon face ca suprafata luminoasa, vizibila pt soferii ce vin din sens opus, sa fie mai mica si implicit mai putin deranjanta. Farurile fara lupa, chiar daca sint bine reglate si lumineaza undre trebuie, au suprafata luminoasa mare si combinata cu xenon pot sa dea impresia de foarte luminos si sa deranjeze pe cei din fata. De aceea o masina cu xenon din fabrica are faruri cu lupa.
0

#22 User is offline   -Sarpe- 

• Call Of Duty
  • Group: Members

Posted 06 May 2008 - 13:34

6000k pure white
0

#23 User is offline   andrei27 

• Membru
  • Interests:Freak

Posted 06 May 2008 - 14:02

Eu chiar mi-am pus kit xenon aftermarket, chiar de la acel comerciant de pe al carui site a citat gp6722. Sunt cica cu componente Siemens, si au costat aprox. 1000 RON cu garantie 1 an pe bec si 3 pe instalatia de balast si sunt cu becuri Osram.

Oricum, nimeni nu a spus nimic despre instalatie, din cate stiu eu conteaza si instalatia nu doar becurile. In plus, conteaza mult daca ai lupa la faruri, daca nu ai faruri cu lupa intr-adevar orbesti pe cei din trafic.

Eu ce am observat e ca lumineaza bine pana unde lumineaza ele (30 metri) dar dupa, e o perdea de intuneric, banuiesc ca este pt ca sunt foarte focalizate din cauza lupei. Ma duc inapoi la ei sa imi spuna ce sa fac, sa le ridic un pic in sus, peste ceea ce pot eu din habitaclu sau ce altceva sa fac.

Nu exista cel mai bun numar K, depinde de conditii: pentru ceata sunt bune cele galbene (numar K mic), pentru sosea uscata cele albe (4300 k) iar pentru sosea umeda si ploaie cele spre albastru (6300 k).

Deci cine vrea vizibilitate maxima sa isi puna 4300 k pe faza scurta cu instalatie de balast, aceleasi becuri pe faza lunga dar fara instalatie de balast (astfel ii orbesti pe toti din fata) si farurile de ceata sa le lase asa cum sunt din fabrica.
-1

#24 User is offline   clauberty 

• Pasionat
  • Group: Contributors
  • Interests:Automotive

Posted 06 May 2008 - 14:21

View Posttiberiuenache, on 30/Apr/2008, 01:56, said:

Ehhh...eu acum nu am sa ma apuc sa imi schimb instalatia originala cu una aftermarket chinezeasca.

da nu trebe sa schimbi ridicatoarele de tensiune/balasturile cum vrei sa le numesti doar becul :twoup:

recomand 6000 eu am luat tot originale de 4300 pe motiv de graba s-a ars unu si trebuia sa plec la drum

dar 6000 se apropie mult mai mult de lumina alba naturala 4300 au o tenta galbuie de parca ar mai fi ceva halogen in ele :twoup:

se vede bine cu ele dar asta pt ca mi-am reconditionat farurile

ca inainte de reconditionare am incercat si eu pe calea mai usoara am pus niste becuri de 4300 luate recent de un prieten si diferenta intre ale mele si ale lui aproape insesizabila la mine

dar cand am pus becurile mele la el concluzia a fost -> farurile mele

This post has been edited by clauberty: 06 May 2008 - 14:25

0

#25 User is offline   tiberiuenache 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 07 May 2008 - 05:03

Aha deci practic cele de 6000k nu sunt decat cu o usoara tenta albastruie ?

@andrei: eu ma refeream la masina mea din semnatura care are deja instalatie hid si nu vreau sa ii schimb decat becurile, fara alte modificari. Deci am si lupa si tot tacamul, doar ca nu prea sunt asa multumit de actualele becuri, care sunt cam batrane si ncesita o schimbare, zic eu.

Multumesc tuturor pt sfaturi!
0

#26 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN
  • Interests:martial arts, music, travel, books, picture/video

Posted 07 May 2008 - 09:03

Andrei, avatarul tau contine toate nuantele de culoare ale HID-ului :twoup:

Tiberiu: Ia becuri de la reprezentanta, pe cutiile lor nu scrie nici o temperatura de culoare. Daca nu cumva au fost schuimbate in magazie cu niste after-uri coreene de 150 ron perechea, sunt originale si te vor satisface multe mii de km.
0

#27 User is offline   Ciupanezu 

Posted 07 May 2008 - 10:09

View PostCC23298, on 7/May/2008, 10:03, said:

Tiberiu: Ia becuri de la reprezentanta, pe cutiile lor nu scrie nici o temperatura de culoare. Daca nu cumva au fost schuimbate in magazie cu niste after-uri coreene de 150 ron perechea, sunt originale si te vor satisface multe mii de km.

View Posttiberiuenache, on 29/Apr/2008, 09:49, said:

Eu unul vreau sa imi schimb becurile de pe faza scurta deoarece sunt cele originale si deja imi par cam palide, mai ales in comparatie cu alte masini!

0

#28 User is offline   CC23298 

• DOJO KUN
  • Interests:martial arts, music, travel, books, picture/video

Posted 07 May 2008 - 10:38

View PostCiupanezu, on 7/May/2008, 11:09, said:

View Posttiberiuenache, on 29/Apr/2008, 09:49, said:

Eu unul vreau sa imi schimb becurile de pe faza scurta deoarece sunt cele originale si deja imi par cam palide, mai ales in comparatie cu alte masini!

Mda, am remarcat subtilitatea postului tau, numai ca becurile originale s-au "consumat" si nu mai au aceiasi lumeni pe care ii aveau cand erau noi.

:twoup:
0

#29 User is offline   gp6722 

• Începător

Posted 07 May 2008 - 12:45

Tiberiu: Ia becuri de la reprezentanta, ... , sunt originale si te vor satisface multe mii de km.

Sint de aceeasi parere. Eu asa as proceda.
0

#30 Guest_poleposition_*

• Group: Guests

Posted 27 August 2008 - 16:39

in KW ? zic asta pt ca in talon la putere ai kw nu CP :twoup:
0

#31 User is offline   Sher 

• Începător

Posted 03 January 2009 - 13:03

W
0

#32 User is offline   Ciupanezu 

Posted 03 January 2009 - 19:22

KW este un multiplu al W ---> 1KW = 1000W
0

#33 User is offline   Marius Tudorache 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 January 2009 - 18:42

View Postmyxage, on 29/Apr/2008, 23:07, said:

6000 K ...eu asa am ...nu ma intreba ce marca ...China 100 % ..merg de 1 an deja ..Am schimbat unul in garantie ..

8000k ..bate in albastru violet ..are cel mai nonoem look ...Din cate stiu cu cat e mai alb cu atat vezi mai bine ...am vazut si 4300 K langa ale mele ...
6000 e cel mai placut la vedere ...

sal..am o problema...imi apare pe bord ca am un bec ars pe spate stanga...le-am sch pe aman2 si a mers....nu imi mai aparea masinutza cu beculetzul ala...dupa vreo 2 sapt iar mi-a aparut eroarea aia si becurile sunt OK...uneori imi arata ca e OK,dar de cele mai multe ori imi sta masinutza aprinsa in bord...de la ce sa fie??????
0

#34 User is offline   Ciupanezu 

Posted 09 January 2009 - 20:40

Ai pus becuri de putere identică?
0

#35 User is offline   alexR 

• Membru

Posted 11 January 2009 - 12:33

Acum 2 zile mi s-a ars un bec pe faza scurta, asa ca am oprit intr-un petom si am cumparat un set de becuri. L-am schimbat pe cel ars si am aprisn farurile. Le-am stins si l-am schimbat si pe celalalt pt ca era diferenta de culoare. Cele noi ma gandesc ca au peste 4300k deoarece lumina e mai alba.
In televiziune se folosesc 2 termeni referitor la lumina: lumina calda (cea care bate spre galben-portocaliu) si lumina rece (cea care bate spre alb-albastrui). Majoritatea posturilor tv folosesc lumina calda pt ca e mai usor sa reglezi balansul de alb, iar culorile obtinute sunt mai poacute ochiului uman!
0

#36 User is offline   alexR 

• Membru

Posted 11 January 2009 - 19:41

My bad!
0

#37 User is offline   micky 

• Senior
  • Interests:peace man..peace!

Posted 11 January 2009 - 20:17

prefer 8000k...de fapt astea le si am pe masina. (dezavantaj pe carosabil ud si ploaie fata de cele 6000k)
0

#38 User is offline   rmg 

• Fan

Posted 08 February 2009 - 00:18

Poti lua cu o temperatura mai mica, adica sub 4500K. Asta daca gasesti. Nu stiu sa existe mai jos, deja la 3000K te apropii de becurile cu halogen. Nu stiu daca e o solutie, dar te poti gandi la ea: pui geamurile de la proiectoare galbene.
0

#39 User is offline   Maxxone 

• Membru

Posted 08 February 2009 - 01:35

Cred ca exista xenoane si mai jos de 4500 k , cel putin cele folsite pe masiniile de competitie la cursele de anduranta gen Le Mans 24 , am vazut un reportaj la tv si spuneau ca au xenoane si lumina era foarte galbena , erau niste Porsche-uri .

This post has been edited by Maxxone: 08 February 2009 - 01:37

0

#40 User is offline   Ice_man 

• Senior

Posted 25 March 2009 - 18:40

Am si eu o intrebare. De unde stii cati K are un xenon? Un prieten si l-a schimbat pe dreapta cu osram 160 euro (cica original) si pe stanga vrea sa puna unul chinezesc la 50euro dar pe cel osram nu scrie nicaieri cati K are. Sau este un tabel ceva si in functie de codurile care sunt trecute pe becul xenon osram stii cati K are?

This post has been edited by Ice_man: 25 March 2009 - 18:41

0

Share this topic:

• 6 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic