Jump to content

Becuri HID ! Care?


tiberiuenache

Becuri HID! Care?  

336 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Se vede ce useri... cunoscatori sunt pe forum prin prisma rezultatelor!

 

Clar OSRAM sunt cele mai bune becuri xenon (montate din fabrica pe majoritatea BMW-urilor); pe locul 2 ar fi Philips (deasemenea montate in unele cazuri de producator) -dar Osram au cele mai putine voturi-

RESTUL sunt foarte proaste, in mod special Hella care majoritatea sunt fabricate in Ungaria! Dar pe forum, logic... e pe locul 2! De mult timp forumul nu mai e o sursa de informare...

Userii care aveau cunostinte nu mai intra!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am gasit si eu cateva poze , care sper ca vor lamuri pe cativa , chiar si dintre cei care vor sa-si cumpere pe viitor Xenon . Trebuie inteles faptul ca , cu cat gradele Kelvin sunt mai mari , cu atat puterea/fluxul luminos este mai mic , apoi acei 6000 K nu sunt chiar atat de alb-albastru , iar in trafic , ori din fata , ori din spate sunt la fel de "albastrele" . Lumina de 6000 K nu este cea ODIHNITOARE , ci cu cat este mai mic gradul Kelvin este mai odihnitoare , adica intre 3500 - maxim 5000 K .

Mai trebuie explicat faptulc a orice xenon nu ajunge instantaneu la acea culoare K specificata de producator , ci are o anumita perioada in care se "incalzeste" si abia dupa 1-5 minute poate fi masurata si declarata ca avand temperatura data de producator , deci daca iesiti din parcare si imedait va opreste Politia si nu aveti lupa sau xenon din fabrica ... ramaneti fara talon !

Si la 4500 K - 5000 K , xenonul cand se aprinde este mai albastru , apoi trece din ce in ce mai alb rece . Aceasta "incalzire" este influentata si de puterea instalatiei electrice .

Este de preferinta sa ai 3000 - 3500 pe proiectoare si 4000 - 5000 pe faruri , iar masina arata ok , pentru ca exista o diferenta intre cele doua lumini , iar acel 5000 pe langa 3500-4000 de la proiectoare oricum arata mult mai alb .

Pentru cei care vor lumina si mai puternica , daca rezolvati problema cu racirea , puteti incerca noile Xenon de 55 W , dar mare grija la montaj si la racirea becurilor , sa NU atinga de nimic !

Ca proprie observatie va spun ca 6000K deranjeaza si nu este acel alb rece , indiferent ce faruri aveti !!!

post-25240-1288987295_thumb.jpg

post-25240-1288987307_thumb.jpg

post-25240-1288987314_thumb.jpg

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
pai faza lunga doar unde nu mai e nimeni pe drum, nu am obiceiul de a aprinde becurile inainte cu 3 m de a trece pe langa alta masina, cum fac foarte multi, faza scurta coborata atit cat sa nu deranjeze pe ceilalti, dar suficient sa vad macar la 20 de m, bine.se pot folosi si in conditii normale cred eu, fara a deranja pe altii.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
am si eu o intrebare, care este acel bec, care din afara daca te uiti la lupa, se vad mai multe culori, ca cel original din fabrica? eu am xenon 10000k si din afara, se vede doar albastru, si iti dai seama de la 1 mila ca este xenon aftermarket, chiar daca am lupa Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Din pacate cu becurile originale nu vad mai mult de 10 m. sincer mi-e frica sa conduc noaptea din aceasta cauza.

 

acum am pus xenon atit pe faza scurta cat si faza lunga, la 4300 k e ceva...noname sunt foarte curios cum va arata masina.

 

Adica ai 4 balasturi? Pe ce masina?

Link to comment
Share on other sites

De ce ai renuntat la 4 balasturi? Ai avut probleme? Cum este cu ledurile? H7? H1? Se vede ceva cu ele pe faza lunga? Eu am acum LED pe faza lunga si nu se vede nimic. Le tin doar de design din pacate. Edited by Radu I
Link to comment
Share on other sites

De ce ai renuntat la 4 balasturi? Ai avut probleme? Cum este cu ledurile? H7? H1? Se vede ceva cu ele pe faza lunga? Eu am acum LED pe faza lunga si nu se vede nimic. Le tin doar de design din pacate.

Nu am avut probleme niciodata din cauza xenonului. O singura data am schimbat un bec, in rest nimic, dar vroiam altceva. Am pus si becuri led gen1. dupa care am pus cele de gen.2, dar vreau sa trec la gen.4. La mine se vede bine faza lunga, cum am spus, sunt foarte multumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Vad ca si astea functioneaza cu balasturi. Pe mine ma interesa sa fie fara balast. Stie cineva mai multe despre asta? Cum se comporta un e90 cu 4 balasturi? Exista vreun pericol?

Esti total pe langa, la LED-uri se numesc stabilizatoare de tensiune si au alt rol in comparatie cu cele de la Xenon, pentru mai multe detalii userul C_O_S_M_I_N te poate ajuta cu explicatii detaliate.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Esti total pe langa, la LED-uri se numesc stabilizatoare de tensiune si au alt rol in comparatie cu cele de la Xenon, pentru mai multe detalii userul C_O_S_M_I_N te poate ajuta cu explicatii detaliate.

 

Daca esti tu asa extraordinar si eu sunt pe langa, explica tu diferenta. Copii copaci!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.