Jump to content

scurgeri ulei


Recommended Posts

a inceput acum 2 zile. pe la garnitura suportului de filtru ulei. problema este alta. am fost la reprezentanta cu ea si mi-au zis sa schimb si semeringul de la arborele cotit. intr-adevar uleiul de la garnitura se scurge pana la semering. acum nu stiu sa schimb si semeringul? a mai avut cineva aceasta problema? e vreo boala de bmw?
Link to comment
Share on other sites

acum inteleg ca ai 121.000Km... atunci sansele sa fie acest semering uzat cresc urias... mai ales ca masina a fost rulata in Romania si semeringul ala se uzeaza de la praful din ulei. acest semering de la vibrochen poate duce deasemenea la aspirarea de aer fals... este foarte important sa fie totul uscat acolo jos. fa urmatorul test... deschide capacul uleiului (pe unde torni ulei in motor) si asculta daca se schimba un pic mersul relantiului, daca nu mai merge exact la fel de rotund... daca da atunci sansele ca si semeringul sa fie uzat cresc la 95%... capacul uleiului are legatura directa cu ventilatia vibrochenului astfel ca daca e uzat semeringul e ca si cum mergi cu capacu deschis... ai grija...
Link to comment
Share on other sites

La ce se vede acolo, parerea mea ar fi sa schimbi simeringul. Cand desfaci pentru simering vezi ce parere au mecanicii in ceea ce priveste garnitura. Dar la ce am vazut eu acolo, garnitura doar transpira un pic... E ulei amestecat cu praf. Mai mult praf decat ulei. Jos, in schimb, musteste. Deci eu zic simering intai, si dup-aia mai vezi.
Link to comment
Share on other sites

La ce se vede acolo, parerea mea ar fi sa schimbi simeringul. Cand desfaci pentru simering vezi ce parere au mecanicii in ceea ce priveste garnitura. Dar la ce am vazut eu acolo, garnitura doar transpira un pic... E ulei amestecat cu praf. Mai mult praf decat ulei. Jos, in schimb, musteste. Deci eu zic simering intai, si dup-aia mai vezi.

3144[/snapback]

 

la garnitura a fost spalat acu' 2 zile. ce vezi s-a facut de atunci. dar era la fel ca jos.

Link to comment
Share on other sites

Mda...Dar foarte putin. Si numai la garnitura de la suportul filtrului de ulei. A mea are 80.000 de km, deci mai tine probabil vreo 10.000. La simering e ok, inca. Oricum, calitativ sunt masini foarte slabe. Desi sunt un fan inrait bmw, nu pot spune decat ca, de ultimele modele sunt profund dezamagit. Sper sa reusesc sa o vand, si sa-mi iau din nou un e36...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hai sa-ti explic. Eu tocmai am efectuat operatiunea. La mecanicul meu batran in garaj, am lucrat impreuna, deci manopera 0 lei. Ideea e ca, eu am fost prevazator si mi-am luat si cele 2 o-ringuri de la valva de presiune de la suportul filtrului de ulei. De fapt nu da pe langa garnitura aia, ci pe langa o-ringuri, iar apoi se prelinge si iti da impresia ca da pe la garnitura...

O-ringurile costa vreo 30.000 lei. Ia-le neaparat. Si ia-ti doua. Efectiv operatiunea de schimbare a lor nu e deloc o filozofie. Sfatul meu e sa nu te duci la reprezentanta pentru asta. Daca ai un mecanic mai bun, cu oaresicare experienta, fa-o la el.

Edited by mih222001
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti explic. Eu tocmai am efectuat operatiunea. La mecanicul meu batran in garaj, am lucrat impreuna, deci manopera 0 lei. Ideea e ca, eu am fost prevazator si mi-am luat si cele 2 o-ringuri de la valva de presiune de la suportul filtrului de ulei. De fapt nu da pe langa garnitura aia, ci pe langa o-ringuri, iar apoi se prelinge si iti da impresia ca da pe la garnitura...

O-ringurile costa vreo 30.000 lei. Ia-le neaparat. Si ia-ti doua. Efectiv operatiunea de schimbare a lor nu e deloc o filozofie. Sfatul meu e sa nu te duci la reprezentanta pentru asta. Daca ai un mecanic mai bun, cu oaresicare experienta, fa-o la el.

4733[/snapback]

 

unde sunt alea? explica mai detaliat, plz.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

gata, oameni buni, am facut-o. si ma simt profund satisfacut, pentru ca am economisit 100 de euro. a durat aprox. 3 ore si a decurs fara incidente majore.

tin sa-i multumesc lui mih222001 pentru ajutor si pentru ca mi-a soptit la timp de o-ring-urile alea de la valva. altfel aruncam 100 de euro in vant, pentru ca supermeseriasii de la repr. nu mi-au zis nimic de ele, doar de garnitura :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.