Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tinand cont ca interioarele acestor 2 masini sunt destul de asemenatoare,care dintre aceste 2 masini va face placere mai mare sa conduceti?Luam spre comparatie modele cu face lift,ambele din 2002,dotari asemanatoare,cu demaraj cam la fel de puternic de exemplu un 325i si un 530i.Intrebarea e simpla si nu se refera si la costuri de achizitie,de intretinere,etc ci pur si simplu,presupunand ca cineva v-ar face cadou sa va lase una din aceste 2 masini pt o perioada(toate costurile de combustibil si altele fiind incluse),pe care ati alege-o?
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

as alege 3-ul... am avut numai seria 5 si as fi curios cum este E46-le. :twoup:

 

cu atat mai mult cu cat este "doar pentru o perioada de timp".

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont ca interioarele acestor 2 masini sunt destul de asemenatoare,care dintre aceste 2 masini va face placere mai mare sa conduceti?

 

Nu sunt asemanatoare decat la calitatea materialelor.

 

Spatiul interior este mai mare in E39 si exista dotari care pe E46 sunt rare sau inexistente.

Pe E46 nu exista dublu-climatronic, optiune care pe E39 este un must-have.

 

Am votat E39.

Este o masina superioara la aproape orice capitol, cel mai bun argument fiind faptul ca este clasa superioara fata de E46.

 

Parerea mea...

 

 

E39 530i este o motorizare foarte rara la noi in tara insa este o alegere foarte buna.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

asa este, insa in ceea ce priveste instrumentarul de bord, butoanele, accesoriile, volanul, schimbatorul, scaunele, etc sunt cam la fel la toate cele 4 masini

 

diferenta intre E46 si E39 este mare in ceea ce priveste pozitia de condus, mult mai relaxanta in E39 si mai pretabila drumurilor lungi.

E46 sufera din acest punct de vedere, in special zona picioarelor de la sofer si spatiul destinat locurilor spate.

 

E39 nu este doar o caroserie mai mare pusa pe aceeasi mecanica, multe subansamble difera intre cele doua masini.

 

sportivitatea unui 325 este echivalenta cu cea prezenta la 530, doar ca in special in cazul unei masini sh diferent de pret mica intre cele doua masini m-ar indemna sa aleg pe cea care imi ofera cel mai mult pentru aceiasi bani.

 

teoretic 530i are acceleratie mai buna si viteza maxima mai mare decat 325i. puterea este in favoarea 530-ului, care desi e mai greu cu aproximativ 120 kg are aproape 40 de cai putere in plus.

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt asemanatoare decat la calitatea materialelor.

Am atasat 2 poze cu interioarele acestor 2 masini.Mie unu mi se pare ca seamana si ca forma. :twoup:

Seamana la design insa ca feeling si spatiu sunt complet diferite.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

diferenta intre E46 si E39 este mare in ceea ce priveste pozitia de condus, mult mai relaxanta in E39 si mai pretabila drumurilor lungi.

E46 sufera din acest punct de vedere, in special zona picioarelor de la sofer si spatiul destinat locurilor spate.

Ai cam zis in aceste fraze exact cam ce vroiam eu sa aflu/aud :twoup:

Referitor la pozitia de condus,relaxanta din E39,poti sa spui ca este cam aceeasi cu cea dintr-un E classe w210?De fapt E39 se aseamana mult mai mult cu w210 de la MB decat cu seria 3 in ceea ce priveste pozitia de condus si feelingul?

P.S.Scuze de aceasta comparatie si de off topic,dar eu acum am un w210,si imi place f mult dar pe care vreau sa-l vand si sa-mi iau bmw,si vrea sa ma asigur ca imi iau o masina cel putin la fel de comfortabila si placuta la condus.

Edited by ionutz_ng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.