Jump to content

Ce preferati intre e39 si e46?


ionutz_ng

  

1045 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu este semnificativ cazul acesta, este 1 caz si deja e regula generala ? intra in aceeasi categorie ca si fata fata aia strivita de bagaje, nu din cauza accidentlului si ceilalti 2 pasageri n-au avut nimic, sau aia 2 de pe motocicleta ce au avut accident frontal cu masina, au zburat amandoi in aer, si dupa aia soferu moto.. a luato la fuga, si celalalt mai incetut da a fugit si el.

 

“In 2003, de exemplu, n-am avut nici un motociclist internat cu traumatism cranio-cerebral. Anul trecut, din peste 250 de cazuri, aproape jumatate au fost motocilisti. Iar anul acesta apare la camera de garda aproape cate un motociclist sau scuterist in fiecare zi"

 

Normal ca si la masini se poate intampla, dar 1% nu reprezinta nimic.

 

In timpul desfasurarii accidentului, au loc doua decelerari bruste si violente care pot fi fatale. Prima se intampla cand capul loveste airbagul, iar creierul se zdrobeste de partea frontala a cutiei craniene. Apoi capul este proiectat inapoi, unde se loveste de tetiera, iar creierul de spatele cutiei craniene. In cazul motociclistilor pot fi mai multe impacturi, iar loviturile sunt mult mai dure. Daca viteza masinii este de peste 120 km/h, producerea unei leziuni cranio-cerebrale este aproape sigura.

 

De la "pot fi fatale" au ajuns la "o certitudine pe final" , vorbesc in general in articol despre motociclisti si concluziile le trag despre autoturisme, mai multe nu am ce zice, si la articol este o poza cu o masina si o motocicleta, dar ei vorbesc de ceva tanar ce a intrat in parapet, repet multe se pot intampla pe lumea asta, daca masina-i din autovit, is mai mari sansele sa nu mai iesi viu, recunosc, dar cum spuneam si mai sus IN GENERAL nu socul te omoara, ci caroseria contorsionata, sau obiectele libere de prin masina.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
@cumnatu Ai dreptate si gandesti bine situatia din timpul unui accident.Cred ca mai trebuie adaugat ca o masina,oricat de sigura ar fi nu poate decat sa iti amortizeze toata viteza cu care lovesti ,doar pe lungimea botului ei.Decelerarea se face pe distanta lungimii botului care se impacheteaza.O seria 7,sau Clasa S va decelera mai bine decat un ...A classe sau pejo 308 de ex.La fel..un e39 va decelera mai bine decat un e46 pt ca are botul mai lung :twoup:
Link to comment
Share on other sites

din punctul meu de vedere E46 mi se pare cea mai reusita mixare sport/eleganta/confort.

 

O definiĂžie foarte bunĂŁ pentru E39. :)

 

Cu ce alte BMW-uri ai mers?

din pacate nu cu multe. aici ma refer la cele conduse efectiv si nu studiate prin geamurile laterale.

cu riscul de a fi subiectiv(posed un E46), consider acest model drept cel mai reusit, tinand cont, bineinteles, si de potenta financiara ce ar permite unui potential doritor de a achizitiona un turism marca BMW . Opinia mea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.