Jump to content

BMW e36 - 318i/320i/325i


S Razvan

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

De unde ai informaţia referitoare la greutate?

 

nu cunosc greutatea reala, dar am calculat acceleratia(0-100km/h). ca sa imi dea ~7.4s(7.43s) pentru motorizarea de 192CP, greutatea sedanului trebuie sa fie 1285kg.

Greutatea[kg] X ( putearea[CP] x 0.9 ) = timpul necesar pentru a ajunge de la 0 la 100km/h

 

 

@florin83

am citit pe un forum ca masinile americane sunt diferite de cele europene. cel putin stiu ca aripile/usile/caroseriile sunt diferite de cele europene. sunt mult mai mari si nu se potrivesc intre ele. de ce ? nu am nici o explicatie logica... :)

 

Why american cars are bigger than european versions ?

American cars, and many other American things, are bigger than European ones firstly because its a vast country and the roads aren't as narrow as say in UK and secondly because as a reflection of its founding history, the americans set out to prove themselves better than the europeans they had left behind. So there is the genesis of the bigger is american concept, in its founding history. it was a laudable concept, but am not sure its still applicable or necessary today. still, who doesn' tlike a bigger car?
Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

@florin83

am citit pe un forum ca masinile americane sunt diferite de cele europene. cel putin stiu ca aripile/usile/caroseriile sunt diferite de cele europene. sunt mult mai mari si nu se potrivesc intre ele. de ce ? nu am nici o explicatie logica... ;)

 

Poate că vroiau să spună că maşinile americane au dimensiuni mai mari decât cele europene. :)

 

BMW-urile fabricate ĂŽn US au aceeaşi dimensiune ca şi cele fabricate ĂŽn Europa.

 

L.E: Ăn link-ul tău se vorbeşte despre maşini americane ĂŽn general.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cine stie cum sta treaba la sistemul de climatizare. manual vs climatronic ? care consuma mai mult iarna, exista diferente semnificative intre cele doua ?

este posibil sa modific sistemul de clima ? sa trec de la manuala la climatronica ? cam cat ar costa ? (va rog sa nu imi dati replica "cumpara-ti direct cu ea instalata") :)

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

cine stie cum sta treaba la sistemul de climatizare. manual vs climatronic ? care consuma mai mult iarna, exista diferente semnificative intre cele doua ?

este posibil sa modific sistemul de clima ? sa trec de la manuala la climatronica ? cam cat ar costa ? (va rog sa nu imi dati replica "cumpara-ti direct cu ea instalata") :)

 

Nu cred cĂŁ-Ăži poate rĂŁspunde cineva la o asemenea ĂŽntrebare.

 

Despre ce maÂşinĂŁ este vorba?

Link to comment
Share on other sites

e36 coupe de prin 1992~1995.

intreb asta deoarece un coleg mi-a spus ca exista o diferenta semnificativa la consum intre cele doua. nu ar fi o problema dar totusi vreau sa stiu daca e reala faza.

nu merita sa-ti iti bati capul. :)

pentru consum mult mai important e stilul de conducere.

se poate trece de la manual la climatronic, in principiu dar nu cred ca merita costul. intreaba la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@pyu

scuze, formula este: "Greutatea[kg] / ( putearea[CP] x 0.9 )

graba strica treaba...

 

@ciupanezu

e o formula folosita foarte des pentru a determina acceleratia la autoturisme. evident ca ii lipsesc multe variabile. e formula de baza, iar cu ea poti sa calculezi acceleratia la orice masina si vei obtine un rezultat foarte apropiat de cel real cu eroare de 0.0X secunde.

 

 

-------------------

dar totusi la ultima intrebare as vrea un raspuns...

Edited by S Razvan
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.