Jump to content

Ce casca sa imi iau ?


dragos

Recommended Posts

Salut !

 

Are cineva casca Shuberth la fel ca cele pe care le au politistii la noi ?

daca da, as vrea sa stiu cum se comporta la viteze mari avand in vedere ca e cu mandibula...

vreau sa imi iau una si as fi vrut niste detalii...

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Casca politistilor e BMW System 4 sau 5, depinde de vechime si intr-adevar e Schuberth Concept (o s-o gasesti si ca Schuberth C). In aceeasi categorie intra si Schuberth S1 (integrala dar nu e flip-up) sau C2 (flip-up) si mai noua R1 (non flip-up). C1 si S1 sunt modele mai vechi, C2 si R1 conceptie mai noua. R1 e ff laudata de toata lumea, cauta review-uri, ei se lauda ca ar fi cea mai silentioasa casca din lume.

Schuberth e recunoscut pt silentiozitate si calitate a fabricatiei, doar ca sunt putin cam mari ca dimensiune si destul de grele.

Cel mai bine intra pe forumurile moto dedicate, poate gasesti mai multi useri care folosesc Schuberth si vei putea sa-ti formezi o parere.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mersi frumos.

Apreciez gestul, am mai cautat pe net una, alta dar chiar vroiam sa stiu de la cineva care chiar a purtat-o.

Vreau sa ii iau si prietenei mele la fel ca a mea dar m-am interesat la Bavaria si este Ron 1400, inmultit cu doi si cu ce ne-ar mai trebui fac de o japoneza la man-a doua :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Gasesti casti de care vrei pe www.louis.de

Iti pot aduce daca iti gasesti o casca sa-ti placa.

 

 

Bun... doua Caberg Rhyno

culoare Gri ( fara desene si alte maimutareli, gri uni )

una 55 cm circumferinta

una 58 cm -//-

 

Cam cat fac ?

si in cat timp le aduci ?

mersi !

Link to comment
Share on other sites

Gasesti casti de care vrei pe www.louis.de

Iti pot aduce daca iti gasesti o casca sa-ti placa.

 

 

Bun... doua Caberg Rhyno

culoare Gri ( fara desene si alte maimutareli, gri uni )

una 55 cm circumferinta

una 58 cm -//-

 

Cam cat fac ?

si in cat timp le aduci ?

mersi !

 

Pretul e cel de pe site.Le pot aduce in maxim 7-10 zile.Dureaza un pic mai mult pentru ca voi fi la Most in Cehia la curse( rosbk).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Salutare tuturor!

 

Dupa indelungi asteptari, m-am decis: din primavara devin si motociclist - dupa ce obtin si A-ul, evident...

(am obtinut B-ul cu 23 ani in urma si de atunci conduc non-stop; acum merg pe 285 de cai, japonezi, dar pe care ii tin sub control, fara ca viteza sa ma mai tenteze, am trecut de perioada cu pricina).

 

Motor: F650GS Dakar, din 2003, cu 14500km la bord. Excelent intretinuta de fostul proprietar.

 

Acum imi selectez piesele de echipament. Daca celelalte nu ridica probleme (geaca, pantaloni, manusi, ghete), casca e ceea ce nu stiu exact cum trebuie aleasa pentru tipul de mobra pe care il voi incaleca: full-face, de enduro, de touring?

Vreau sa imi iau o casca noua, care sa-mi ofere suficienta protectie - doar imi castig banii cu capul! - dar care, totusi, sa nu depaseasca 350-400 euro.

Am vazut SHOEI QWEST recomandata pentru touring, dar nu ma prind daca se potriveste cu Dakaru', daca-l scot la plimbare pe aratura?

 

Cu MTB-ul ma dau prin munti, pe la concursuri, asa ca stiu cum e sa alergi cu 30-40-50km/h pe coclauri, pe drumuri desfundate, peste bolovani, prin padure.

Banuiesc ca e mai confortabil cu mobra...

 

Ce sfaturi imi puteti da?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uite, dupa 15ani de motociclism, pot spune urmatoarele...

pentru touring, si aici ma refer la touring prin tara si europa pe asfalt, autostrazi 50%, cu vfr800, cbr919, 929, 954, 1000rr, kawasaki zx9r, zx10r, honda xx am folosit schubert s1. ca si marime, o casca destul de maricica dar ft silentioasa la viteze mari si am fost foarte multumit de ea. cat despre drumuri forestiere sau teren accidentat, ori combinatie drum forestier, asfalt, teren am folosit o casca enduro. motocicleta un africa twin. de schubert nici vorba pentru ca transpiri mult (asta daca lucrezi mult pe motocicleta sau daca terenul te solicita fizic)

f650 e un motor destul de polivalent, aici depinde la ce vrei sa-l folosesti. bun la un capitol anume nu e, pentru ture lungi e prea mic motorul, pentru teren e prea greu, pentru combinatie asfalt, enduro light iarasi trebuie umblat la setari etc.

tu sti ce iti place si ce anume vrei sa faci cu motorul si casca ti-o alegi dupa necesitati. la fel si echipamentul, cizmele etc...

eu ti-am dat doar cateva exemple, sper sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.