Jump to content

Tehnici de pilotaj


jaffar

Recommended Posts

pentru ca tot sintem fani BMW, ma gindesc ca am avea cite ceva de invatat unii de la altii.

 

si ca sa incepem cu un zimbet, va ofer un film in care se vede ce se poate intimpla cind un sofer neexperimentat (a se intelege ca nu a mers in viata lui pe drum cu aderenta proasta) si cu o masina nepregatita (cauciucuri de vara) intra pe o zona inghetata bocna. din cite am inteles, filmul se intimpla intr-un stat american, unde temperatura era normala cu exceptia acelui riu... drept pentru care podul inghetase oglinda.

 

enjoy (~9 mb, wmv)

 

http://media.ebaumsworld.com/index.php?e=fun_on_ice.wmv

Link to comment
Share on other sites

bun, hai sa incepem sa comentam.

 

eu as avea citeva intrebari:

 

1. de ce acel e46 coupe din film mergea cu rotile blocate ? mi-e greu sa cred ca i s-a stricat ABS-ul fix atunci. in ce conditii se poate bloca o roata pe o masina cu ABS modern ?

 

2. cum ati reactiona intr-o situatie similara: mergeti pe asfalt uscat si intrati brusc pe gheata oglinda, in fata fiind deja plin de masini busite ? trecem peste faptul ca era evident de la mare distanta ca acolo se intimpla ceva, dar aia tot veneau ca berbecii cu viteza :blink:

Link to comment
Share on other sites

1. de ce acel e46 coupe din film mergea cu rotile blocate ? mi-e greu sa cred ca i s-a stricat ABS-ul fix atunci. in ce conditii se poate bloca o roata pe o masina cu ABS modern ?

Stiam ca sunt doua situatii in care poti bloca un ABS (care functioneaza OK):

1. Cand viteza masinii scade sub o anumita limita inferioara (nu cred ca se aplica in cazul discutat);

2. Cand la franare, se blocheaza in acelasi moment TOATE rotile (astfel incat diferenta de turatie intre oricare doua roti este nula). Cred ca este situatia in cazul de fata: pe o suprafata super-lucioasa, la o frana in panica (brusca), blochezi instantaneu toate rotile.

Link to comment
Share on other sites

Stiam ca sunt doua situatii in care poti bloca un ABS (care functioneaza OK):

1. Cand viteza masinii scade sub o anumita limita inferioara (nu cred ca se aplica in cazul discutat);

2. Cand la franare, se blocheaza in acelasi moment TOATE rotile (astfel incat diferenta de turatie intre oricare doua roti este nula). Cred ca este situatia in cazul de fata: pe o suprafata super-lucioasa, la o frana in panica (brusca), blochezi instantaneu toate rotile.

3198[/snapback]

 

Eu cred ca pur si simplu suprafata era atat de alunecoasa incat a depasit limita ABS-ului. Pur si simplu. Pe gheata orice ABS am incercat, muncea, dar rezultatele nu erau deloc cele scontate. Pur si simplu coeficientul de franare la alunecare era mai mic sau foarte apropiat de cel de frecare la rostogolirea rotii si asta cumulat cu tehnologia ABS care tinde sa tina rotile la limita blocarii, a facut ca rotile sa se blocheze.

 

Nu cautati explicatii super savante, nimic nu e facut sa poata frana pe asa suprafata.

Link to comment
Share on other sites

inca nu pot vedea filmul dar intr-o situatie ca cea explicata daca as avea loc de strecurat m-as chinui sa-l ochesc cu masina si eventual as zgaria-o iar daca nu-i chip sa iei curba, atunci............... poc, eventual niste frana de motor. Am trecut de multe ori brusc pe gheata si de multe ori inainte de intersectie, inainte asa era mereu in Cta, mereu am oprit la limita si evident dupa 2 secunde incepeau sa curga apele dupa mine mai ceva ca la robinet. Am avut si mare bulan cred eu.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
in orice caz,nu exista amenzi pentru incalcarea legilor fizicii,pentru ca nu cred ca se incumeta cineva se le incalce,oricum ultima iarna 2003-2004 am trecut-o cu cauciucuri Pirelli P6000,credeti-ma am invatat sa tin masina pe sosea,cum nu credeam ca voi fi in stare vreodata! nu am avut nici un accident,nimic! poate e vorba si de putin noroc... (am un e30/2 co motor m20)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.