Jump to content

proaspat posesor Bmw 524 td


Recommended Posts

:twoup: salut tuturor posesorilor bmw ,sunt un proaspat posesor de bmw .Am cumparat un 524 td si scoate niste sunete ciudate de la cutia de viteza

Daca apas pe ambreaj pana in fund se aude motorul bine (merge ceas) dar daca este pedala de ambreaj sus se aude foarte tare ca un fel de uruit oare trebuie sa schimb uleiul de la cutie sau este de la rulmentul de presiune? Tin sa mentionez faptul ca pedala prinde de la jumatate ,cutia nu caraie si merge super usor si mam cam dus pe la serviceuri dar unu imi zice una si altu imi zice total altceva

va rog o mana de ajutor?

Link to comment
Share on other sites

Tehnic nu te pot ajuta, nu sunt asa mare expert in tehnica, mai bine las pe altii mai buni sa iti spuna clar ce ai.

 

Dar, bine ai venit pe forum si sa ai noroc de masina ! A fost primul model de BMW pe care l-am avut, mi-a ramas in inima. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

salut si eu am patit asa ca si tine si ai 2 variante:sa schimbi rulmentul de la trenul fix si cea ce este cam greu daca nu stii un fff bun specilalist in cutii de viteze(la mine mio desfacut-o si nu o pai pus ceva arcuri unde o trebuit si nu o mai mers si rulmentul a fost 350 lei ca e numai pe original) si eu miam luat o cutie de viteze sh cu 170 euro si nu am mai avut probleme. acuma nu stiu daca la tine este tot asa sau poate e rulmentul de presine cea ce nu tare cred :twoup: . mult noroc si daca te mai pot ajuta intrebama si iti spun daca stiu . numa bine
Link to comment
Share on other sites

si de unde as putea sa imi iau o cutie SH cum trebuie?? daca iau tot una cu ceva defectiuni?

 

sau oare daca schimb discul de ambreaj cu placa si rulment o sa se mai auda??? sau daca schimb uleiul de la cutia de viteze????

cea mai usoara varianta ar fii sa schimbi uleiul :twoup: . da daca iei cutie sh sa o iei macar de la cineva cunoscut ce sa zic eu il stiau pe asta care mia dat cutia. de la ambreaj nu are cum sa fie zic eu da u sa te sfatuiesti cu un mecanic care a mai lucrat la cutii de bmw. mult noroc

Link to comment
Share on other sites

cam greu in oraselu asta mic in care stau eu cam foarte foarte rar gasesti mecanic cum trebe iar priceput la cutii bmw nu cred ca am sanse dar daca ii schimb uleiul la cutie nu o sa se mai auda asa? si mai este ceva imi curge ulei dar nu de la baia de ulei de pe undeva de sub filtru aer si la nivelul de ulei din motor nu se simte la joja

ciudata rau masina mea motorul merge ceas "umpic cam lenes" dar ceas nu alta

Link to comment
Share on other sites

Motorul in ralanti, apesi ambreiajul=nu se aude nimic. Daca ridici pedala huruie. Bun...... Dar daca faci mai multe pedale la ambreiaj (ca si cum ai aierisi instalatia), tot huruie cand o lasi? Eu inclin sa cred ca e rulmentul de presiune. Daca nu ai avea ulei in cutie, nici nu-ti imaginezi -acustic vb.- ce sunete scoate!

 

Intai dai cutia jos si vezi cum stai cu kitul de ambreiaj, dupa care pleci la cumparaturi! :twoup:

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

si daca este de la rulmentul de presiune trebuie schimbat tot nu? cu tot cu disc si placa nu? sau pot sa schimb numai rulmentul??

si va multumesc pentru ajutor :twoup:

 

Cel mai bine este sa schimbi tot kitul de ambreiaj.

 

si cum se manifesta defectiunile la volanta? si unde este amplasata volanta?

Cand volanta este uzata se simt niste trepidatii destul de puternice la plecarea de pe loc si in general la oprirea motorului exista un tremurat.

 

Volanta face legatura intre ambreiaj si motor.

 

Daca nu exista trepidatii, nu ai de ce sa schimbi volanta.

 

Sfatul meu este sa schimbi kitul de ambreiaj.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.