Jump to content

[Vand] BMW E34


iulian518i

Recommended Posts

Interesant ce spui, insa cel pe care l-am vazut si mai era si 525i costa 1500. Oare cu cat lo' fi luat de acolo? 800-1000?

Dupa 1 Iulie, se aseaza preturile. La unele masini in jos, la altele in sus.

 

Up cu E34!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ms muult pt urari....pana una alta umblu cu masina...nu vreau sa achizitionez urmatoarea masina si e34-ul sa ramana de izbeliste in parcare...asa ca UP la vanzare....oricum, nu mi-am scos inca banii pe instalatia gpl...dar cu fiecare km parcurs ma apropii de castig...

PS: cotti, nu remarcasem asemanarea...dar poate finalizarea e asemanatoare :twoup:...

Link to comment
Share on other sites

Da, au recunoscut-o si altii...E34-urile sunt incredibil de stabile in curbe si se aseaza bine la drum de viteza...vezi filmuletele pe youtube.....si eu am mers pe autostrada cu 200km/h pe bord...adica cca 195 real, poate chiar mai putin..la 110km/h am 107km/h pe gps, la 60km/h pe bord am 58km/h pe gps...

Apropos de stabilitate...urmatoarea mea masina fiind un SUV, ma gandesc de pe acum la...instabilitatea in curbe a acestuia la viteze ridicate....sau senzatia de instabilitate pe care o creeaza.. :twoup: ..oricum, E34 e unic....

Deci, un UP la vanzarea mea ....

In continuare la 4000euro...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa ma las dus de val...daca nu faceam rost de niste bani ca sa am posibilitatea sa-mi iau altceva mai nou, nici prin gand nu-mi dadea sa o dau pe asta....ca de aia i-am si pus gpl-ul...sa merg cat mai mult cu ea...nu ca ar fi rupt la benzina...dar daca se poate si mai bine...de ce nu?...deci, in continuare UP la vanzare pt E34 la 4.000euro....
Link to comment
Share on other sites

Sa nu crezi ca am ceva personal cu masina ta, sau cu persoana ta, dar mai bine nu postai nimic de GPL. Stiu ca este economic, am avut pe Cielo, insa nu da bine nici la masina, nici la vanzare. Indiferent cat de performanta este instalatia de GPL, durata de viata a motorului scade vertiginos. Plus de asta, in 1990-1995, motoarele nu au fost concepute pt. functionarea pe acest tip de combustibil. Eu am procedat altfel: Am cumparat o panarama de masina noua, fara pretentii, pe care nu o menajez absolut deloc, car cu ea tot ce se poate si-mi fac treaba, iar BMW-ul il scot de la vanzare, il fac OZN si il tin numai pt. placerea mea. Mai bun BMW ca E34 nu vei gasi si-ti spun, nu pt. ca am eu, ci pt. ca am avut ocazia sa fac o diferenta si crede-ma ca nici un 745il nu mi-ar place mai mult ca un E34.

 

Piesele sunt foarte ieftine, este usor de reparat, nu are electronica sofisticata, motoarele trag pana-si dau sufletul fara probleme. In rest numai de bine. Am inteles ca doresti SUV. E super ok., dar pastreaza BMW-ul. Poate nu vei recunoaste aicipe forum, insa sigur daca-l vei da se v-a rupe o parte din tine.

 

Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

Ms pentru consiliere....o sa scot gpl-ul de pe masina...si o dau mai ieftin...pun gpl-ul pe X3-ul sau X5-ul urmator :twoup:...

De aia si tin la pret....pt ca stiu ca masina e buna...pai in ultimele zile am alergat cu ea peste tot unde am avut treaba...asta cu consum 300km urban cu 100lei... :D...chiar ma gandesc ca suv-ul poate va fi masina de fite....consum pe masura...loc de parcare in alta parte decat acasa mai greu de gasit in orasele noastre din ce in ce mai aglomerate....cred ca merg in continuare pe E34...insa, pana una alta...UP la vazare....la nepretuitul scor de 4.000euro...

PS: ca sa nu mai vorbeasca unii...uleiul la motor il schimb, odata cu filtrul aferent, pe la 10.000km, folosesc ulei Castrol 10W40....si cel putin o zi pe luna sau cca 50km lunar merg pe benzina...ca sa nu uite masina gustul....si vreau sa spun ca nu se simte nici o diferenta la demaraj...practic ma uit la indicator sa-mi dau seama daca sunt pe benzina sau pe gaz :twoup:

 

PPS: nu pot tine si bmw-ul si suv-ul...pt ca mai am inca o masina in familie...si 3 masini nu vreau sa-mi permit...nu sunt chiar atat de snob incat sa arunc banii pe geamurile masinilor mele....si nu de alta, dar am deja doua locuri de parcare rezervate, de la primarie...daca mai il iau si pe al treilea....ma evacueaza vecinii cu tot cu masini...si asa e bataie pe locurile ramase libere...care vine primul...al lui e...care nu, mai e si maine o zi...poate cand ma mut la casa sa-mi tin un parc auto...pana atunci...e34 e de vanzare...

PPS: felix, da-mi voie sa te contrazic la faza cu "in 1990-1995, motoarele nu au fost concepute pt. functionarea pe acest tip de combustibil" pt ca in 1995 parca neamtul a scos din fabrica un e34 touring cu motorul de 1800cmc cu gpl pe el....si din ce mai stiu eu...in afara faptului ca arderea e mai uscata(ceea ce se compenseaza cu un ulei bun), dar mai buna, nu exista alta deosebire dpdv practic intre functionarea pe benzina si cea pe gaz....

Crede-ma ca am studiat muuult piate pana sa iau decizia de a baga gpl pe e34...eu am avut gpl (o instalatie inferioara dpdv functional si al complexitatii) si pe e28 si 40.000km i-am facut fara probleme de uzura sau de mirosuri....asta cu amendamentul de mai sus, respectiv de respectare a motorului cu un ulei de calitate schimbat la intervale mai mici...

In rest, toate cele bune si s-auzim de bine...

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Mai bun BMW ca E34 nu vei gasi si-ti spun, nu pt. ca am eu, ci pt. ca am avut ocazia sa fac o diferenta si crede-ma ca nici un 745il nu mi-ar place mai mult ca un E34.

 

Daca ti-ai permite un 745il ti-ar placea mult mai mult decat un E34. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare pt. Iulian.

 

@Ciupanezu: Pot sa mi-l permit la orice ora din zi sau noapte, pt. ca este al surorei mele. L-am condus de f. multe ori, insa nimic spectaculos in afara de multe, foarte multe butoane, senzori si alte gadgeturi care pe mine personal, ma exaspereaza. Motorul de 4500 iti da o oarecare satisfactie, dar pt. ca nu e manuala, nu ma incanta. Daca nu ma crezi, voi posta cateva poze pe un alt topic.

 

Up cu E34 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Declar inchis acest topic....

Motivul? sunt prea multumit de masina si-mi place prea mult pentru a o da..deci moftul meu de a schimba masina s-a incheiat...poate cu alta ocazie... :twoup:

Toate cele bune si ne mai conversam si cu alte ocazii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Un e46 touring, dar cu motorul cam micut dpdv al raportului greutate-putere...., E39-ul tau....fac zilele astea si o vizita vecinilor din sud sa-mi fac o idee, mai vizitez parcurile de masini de afara de prin zona mea....caut...insa ce e mai rau e ca am e34-ul la vanzare in ffff putine locuri...trebuie sa ma lansez in campanie ca lumea, altfel o sa am iarasi doua bmw-uri ;) ca daca gasesc ceva sa-mi placa si-mi ajung banii, nu mai stau pe ganduri....

Pana atunci, mergem fiecare cu ce avem... :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.