Jump to content

Flansa cardan?


Recommended Posts

De ceva timp in coace am o problema cu masina.La pelcari de pe loc mai bruste se aude un ,,buff" pe la mijlocul masinii, dar cel mai tare se aude la plecarea de pe loc cu rotile virate daca plec mai brusc se aude chiar de 2-3 ori.Acest zgomot s-a accentuat mai ales decand am pus rotile de vara. M-am gandit la flansa primul lucru si am verificat-o. Am constatat ca suruburile de la flansa sunt un pic deplasate si ma gandesc ca aia e. La accelerari si decelerari bruste nu se aude doar la plecarea de pe loc mai ales in treapta 1. Am inteles ca la e39 525d si 530d cutie manuala se duc mai repede. Acum nu stiu sa schimb sau nu flansa ca deja ma scoate din sarita acel zgomot. Masina e un e39 525 d 2001.Mersi de raspunsuri
Link to comment
Share on other sites

MAi mult ca sigur flansa e parerea mea, dar am vrut sa mai aud si altele. Trebuia sa cada odata sau cel putin ma asteptam avand in vedere faptul ca e destul de solicitata. O sa verific cand o schimb atunci toate sa vad.trepidatii nu am nici batai dar o sit si cad pelc de pe loc ca nu e asa cum a fost se forteaza un pic.mersi oricum de sfaturi
Link to comment
Share on other sites

de obicei e flansa....dar poate sa fie si volanta....ca in cazul meu

aceleasi simptome....doar ca cel mai mare zgomot il facea cand opream motorul fara ambreiaj apasat.

zgomotele sunt cam la fel si provin aproape din acelasi loc....cel mai bine e s-o tragi pe un canal si sa vezi exact de unde provine zgomotul sa nu cumperi flansa aiurea asa cum am facut eu

Link to comment
Share on other sites

Flansa din poza este un exemplu excelent de cum arata o flansa uzata mult peste limita normala. Ar fi trebuit schimbata inainte de a ajunge in starea asta.

@kretzu : Tu crezi sincer ca flansa asta mai e buna de ceva ? :twoup:

 

post-787-1213827021_thumb.jpg

PS : Ar trebui sa fii mai moderat si sa nu mai faci afirmatii gratuite de genul "tu habar nu ai ca [...]". Tare mi-e teama ca ti se potrivesc mai degraba tie decat altora.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca flansa a fost schimbata degeaba, pare foarte uzata.

 

Cam asa arata o flansa noua:

http://img296.imageshack.us/img296/842/19062008221dm6.jpg

aia e flansa pentru automata mersi , difera. dar pe partea ailalta de ce nu i-ai facut poza ?

 

@paul - paul draga daca vorbesti asa de dragul de a vorbi...nu am rezolvat nimic , habar nu ai cum arata o flansa de cardan uzata sau terminata , sau dupa cum zice paul "buna de ceva"

 

"Ar fi trebuit schimbata inainte de a ajunge in starea asta." aici m-ai omorat cu replica asta pe bune...tu daca nu ai pana la anvelopa , o schimbi inainte sa ai !? :twoup: :twoup: inca o dovada de istetime din partea ta dnl paul...multumesc , m-am convins.

Link to comment
Share on other sites

Difera foarte putin, ideea este aceeasi.

 

Dupa parerea mea, nu aveai cum sa schimbi acea flansa degeaba.

La vechea ta flansa, bucsile metalice mai au un pic si cad, daca acesta nu e semn de uzura nu stiu ce ar putea fi.

 

Probabil ca ai si mers cu ea uzata din moment ce a ajuns asa, de aici si remarca lui Paul.

Link to comment
Share on other sites

Difera foarte putin, ideea este aceeasi.

 

Dupa parerea mea, nu aveai cum sa schimbi acea flansa degeaba.

La vechea ta flansa, bucsile metalice mai au un pic si cad, daca acesta nu e semn de uzura nu stiu ce ar putea fi.

 

Probabil ca ai si mers cu ea uzata din moment ce a ajuns asa, de aici si remarca lui Paul.

am sa aduc maine flansa la intalnire daca vin sa ti-o bag pe gat....numa minciuni ai in capu ala. iar imi faci draci si tu si paul.

 

nu difera deloc foarte putin , tu care le stii pe toate ar trebui sa stii asta , ca este diferita.

 

dupa parerea ta......totul ar fi exact cum vrei tu...dar se pare ca nu e de fiecare data asa cum crezi.....stii bine ca am schimbat-o degeaba dar se face ca iti place in continuare sa creezi flame-uri.

 

daca e o bucsa deaia care cade de pe flansa eu mi-o bag maine in *** la intalnire.

Link to comment
Share on other sites

Pai si in poze se vad spatile dintre bucsi si cauciuc.

 

Este diferita dar ideea este aceeasi.

Acelasi tip de cauciuc, aceeasi forma in mare parte si niste bucsi metalice.

 

Eu nu stiu daca ai schimbat-o degeaba sau nu, din poze pare destul de uzata.

 

Eu nu fac flame-uri, e doar o discutie.

 

P.S: N-ar fi rau daca ai incerca sa vorbesti mai civilizat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Si mie-mi p[are uzata chiar daca sa zicem ca nu e ...cine crezi tu ca ar cumpara flansa aia ..mai pune 1 mil si ia una noua ..Nici schimbatul flansei nu e o joaca ..si sunt ceva costuri in service !..cine tine la masina lui nu monteaza o flansa Sh ....Eu am vandut o flansa pe forum..era noua ..luata din magazin cu garantie pt ca o desfacusem pe a mea si nu era in nici un caz ca cea prezentata de tine ...distantele alea dintre bucse si cauciuc nu existau ! Chiar daca e "buna" cam cat crezi ca mai tine ..o luna doua ...cateva demaraje in forta !.
Link to comment
Share on other sites

@kretzu : limiteaza-ti remarcile strict la subiect si atat. Daca ai argumente tehnice OK, putem discuta pe seama lor, dar daca nu ai atunci ia o pauza si nu mai arunca cu jigniri in stanga si in dreapta.

 

Ti-am mai explicat, combate ideea, nu persoana.

 

LE : Ai afirmat mai sus ca la intalnirea de maine ( vineri ) vei lua flansa nazdravana cu tine ca sa demonstrezi cat e de buna si ca e inca "in toate mintile". Ar fi interesant sa postezi concluzia la care s-a ajuns.

Link to comment
Share on other sites

@kretzu : limiteaza-ti remarcile strict la subiect si atat. Daca ai argumente tehnice OK, putem discuta pe seama lor, dar daca nu ai atunci ia o pauza si nu mai arunca cu jigniri in stanga si in dreapta.

 

Ti-am mai explicat, combate ideea, nu persoana.

ok ok e treaba mea ce fac si stiu sigur ce fac...asa ca vezi-ti de treaba ta si lasa-ma pe mine.

 

sunt alte lucruri mai importante de facut.

Link to comment
Share on other sites

azi mi-a venit flansa si deja am si schimbat-o. M-am chinuit un pic deoarece erau f stranse prezoanele dar am reusit. Flansa era destul de uzata dar nu chiar execiv. Dar din pacatae problema nu s-a rezolvat, bataia persista intradevar nu ca inainte dar mai exista. Dupa o verificare mai amanuntita am constatat ca suportul de motor din partea stanga e dus, cu frana de mana ridicata si in treapta 1 motorul se ridica pana la 4-5 cm, banuiesc ca e dus, dar culmea nu se vede sa fie uns in ciuda faptului ca e hidraulic. O parere? sa nu il schimb degeaba. mersi anticipat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.