Jump to content

Drumul european E60 Cluj-Bors


Cristi.MD

Recommended Posts

Cum zice topicul, s-a amplasat un radar pe drumul borsului pe sensul spre ungaria, intr-o masina civila, nu va pot da detalii ca nu am observat-o stiu ca este intr-o masina civila pentru ca am intrebat pe politai, radarul este pus intr-o zona cu limitare de 60 km/h, si politaiul a spus ca va ramane acolo pe o perioada lunga de timp.

 

Eu l-am prins asta noapte, deranj minor.

Link to comment
Share on other sites

"18.06.2008 AdĂŁugat o posibilĂŁ camerĂŁ GATSO 651 ĂŽn loc. FloreÂşti, Cluj - pe segmentul Cluj-Huedin DFA

18.06.2008 AdĂŁugat o posibilĂŁ camerĂŁ GATSO 650 ĂŽn loc. GilĂŁu, Cluj - pe segmentul Cluj-Huedin DFA"

 

Asa ceva nu exista, deocamdata, oricum aia de la iesire din oradea e nasoala rau... in masina civila, si noapea..

Link to comment
Share on other sites

am urmarit acolo putin, da sincer daca te iei dupa site-ul ala, nu mai circuli nicaieri, peste tot sunt presupuneri si planuri, ar trebui ceva cert... ca asa e la fel de util ca detectoru de radar ce semnalizeaza toata benzinariile si usile automate.. pe langa radare..
Link to comment
Share on other sites

Cum zice topicul, s-a amplasat un radar pe drumul borsului pe sensul spre ungaria, intr-o masina civila, nu va pot da detalii ca nu am observat-o stiu ca este intr-o masina civila pentru ca am intrebat pe politai, radarul este pus intr-o zona cu limitare de 60 km/h, si politaiul a spus ca va ramane acolo pe o perioada lunga de timp.

 

Eu l-am prins asta noapte, deranj minor.

Drumul borsului? Care e asta?

Aa.. si care stie .. pe ruta Arad - Deva - Rm Vlacea - Pitesti - Bucuresti .. ce camere sunt si unde sunt amplasate?

Ca sa stiu la ce sa ma astept acum cand vin in tara :twoup:

Edited by Black Soul
Link to comment
Share on other sites

drumul borsului, am dedus, ca e de la iesire din oradea spre vama bors... 2 benzi pe sens exagerat de larg drumu , dar se pare ca e limita de viteza de 60...

Aaa.. eu intru pe la Nadlac. :twoup:

Pana la urma .. au aparut camere pe traseul respectiv .. sau nu?

Edited by Black Soul
Link to comment
Share on other sites

Pe Arad-Deva sunt tot timpul 2-3 radare mobile,depinde de zile, de obicei in judetul Arad.

Ontopic:Am intrat saptamana trecuta pe Cluj-Oradea pe la Ciucea si am prins 2 radare pana la Oradea.

Toata lumea se plangea cand au fost interzise detectoarele iar acuma ca sunt legale nu prea le foloseste lumea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pe Arad-Deva sunt tot timpul 2-3 radare mobile,depinde de zile, de obicei in judetul Arad.

Ontopic:Am intrat saptamana trecuta pe Cluj-Oradea pe la Ciucea si am prins 2 radare pana la Oradea.

Toata lumea se plangea cand au fost interzise detectoarele iar acuma ca sunt legale nu prea le foloseste lumea.

S-au montat si posturi de radar fix pe ruta respectiva .. sunt 5 buc .. am facut eu un post ieri .. sunt numai in zone cu limitare la 40 km/h

Link to comment
Share on other sites

m-a luat si pe mine radarul la 30 de km dupa ce am trecut de nadlac la unguri, mi-au dat amenda si mi-au zis sa platesc intr-un cont care e trecut pe amenda

ce se intampla daca nu platesc...mentionez ca au trecut 3 luni de atunci si nu am primit nici o instintare acasa

Link to comment
Share on other sites

m-a luat si pe mine radarul la 30 de km dupa ce am trecut de nadlac la unguri, mi-au dat amenda si mi-au zis sa platesc intr-un cont care e trecut pe amenda

ce se intampla daca nu platesc...mentionez ca au trecut 3 luni de atunci si nu am primit nici o instintare acasa

Cand nu eram in UE .. am luat-o si eu ..

Daca nu o platesti .. aveai interdictie .. acum .. nu mai stiu cum e...

Dar .. uita-te din curiozitate .. pe PV .. se vede contul in care trebuie sa platesti?

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt probleme la vama pentru amenzi neplatite doar cei de la rutiera pot vedea la o verificare ca mai ai amenzi.

Este un cont pe procesul lor dar e destul de complicat de platit.Cel mai simplu se plateste in Ungaria la orice oficiu postal din orice localitate.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt probleme la vama pentru amenzi neplatite doar cei de la rutiera pot vedea la o verificare ca mai ai amenzi.

Este un cont pe procesul lor dar e destul de complicat de platit.Cel mai simplu se plateste in Ungaria la orice oficiu postal din orice localitate.

daca sunt date la vama .. se consemneaza ..si nu mai treci .. pana nu o platesti .. e complicat de platit in romania ..

si mai e o chestie .. l-am intrebat daca se vede nr contului .. din procesul verbal .. pentru ca de regula .. ei completeaza in asa fel incat pe al 3-lea exemplar nu prea mai apare nimic .. eu asha am patit .. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Camere fixe , Paniceni la intrare/iesire, Izvorul Crisului Intrare/iesire, in Saula, sta masina de politie dupa curba cu radarul cam zilnic, Pe cluj-Huedin mai sunt camere la intrare/iesire in inca un sat da nu am retinut numele..

 

Dincolo de Huedin e liber.. doar ocazional politie, in Alejd la fiecare drum, noaptea in centru in curba , era masina de politie..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Fara exagerare, din cluj pana in Artand , este radar, in fiecare sat, incepe de la cluj cu radarele fixe deja cunoscute, si continua dupa huedin, cu patrule de politie la panda cu radarele in fiecare sat pana inclusiv cel faimos de pe drumul borsului care de 4 ori saptamana asta l-am vazut pe sensul care vine dinspre HU spre oradea....

 

Si de mentionat ca in HU, astazi erau echipaje cu radar pe fiecare tronson cu 2 benzi /sens si cu limita de viteza de 110 km/h, pe ruta Oradea , Szolnok, Budapesta...

 

Atentie cu iesirea din tara vineri noapte am stat de la 1:10 pana la 2:10 in vama... din cauza traficului, si dupa aceasta asteptare inainte de intrarea in primul sat era echipaj de politie...la vedere dar la panda..

Link to comment
Share on other sites

Fara exagerare, din cluj pana in Artand , este radar, in fiecare sat, incepe de la cluj cu radarele fixe deja cunoscute, si continua dupa huedin, cu patrule de politie la panda cu radarele in fiecare sat pana inclusiv cel faimos de pe drumul borsului care de 4 ori saptamana asta l-am vazut pe sensul care vine dinspre HU spre oradea....

 

Si de mentionat ca in HU, astazi erau echipaje cu radar pe fiecare tronson cu 2 benzi /sens si cu limita de viteza de 110 km/h, pe ruta Oradea , Szolnok, Budapesta...

 

Atentie cu iesirea din tara vineri noapte am stat de la 1:10 pana la 2:10 in vama... din cauza traficului, si dupa aceasta asteptare inainte de intrarea in primul sat era echipaj de politie...la vedere dar la panda..

Eu am trecut pe la 12 noaptea , dar intr-o joi, destul de recent si eram singura masina din vama. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Atentie la animale pe drum in dupa alesd spre oradea.... asta noapte intr-o depasire m-am trezit cu un cal ce traversa linistit soseaua, am executat manevra 1023 din manual dreapta stanga.. am evitat calul si am intrat inapoi pe banda mea... da dupa aia am baut o sticla de 0.5L de Ginger Ail.. si mi s-o facut cald dintr-o data...

 

Situatia cu radarele... s-a inrautatit.. spre oradea, au mai pus 2. in poieni la intrare si inainte de alesd, si dinsrpre oradea spre huedin, la fel a mai fost montat un radar, inainte de alesd... deci grija marita..

 

PS: in ungaria pe 4... daca ploua, atentie ca drumul nu scurge apa... si cand vin masini din fata.. in special tiruri va nenorocesc... Intre Cluj-Oradea si restu drumului este o diferenta de 4 grade, asta noapte in zona Cluj-Gilau era mazga pe jos, in rest era doar ud. si ceata generala de la capus pana la negreni... specifica anotimpului friguros.

 

Asa ca atentie marita.

 

 

In beretyfalu sau ce e satu ala de dupa granita, in ultimele 2 drumuri de fiecare data am prins politie, se poate observa de la distanta.. un blit.. de la ceva casa de acolo, si in drept cu blitu respectiv este intersectie si masina de politie de obicei sta pe partea dreapta a drumului cum mergi spre budapesta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
acuma intreb si eu ca am citit prin anumite reviste ca aparatele de masurat viteza, camerele radar de pe la noi din transilvania, montate de firma Codec, nu au certificat metrologic, in consecinta, nu au dovada ca aceste camere radar masoara viteza corect. mai multa lume mia confirmat chestia asta dar am si auzit pe multa lume care a ramas fara permis dupa ce a muscat radarele de pe cluj turda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.