Jump to content

Recommended Posts

Am fost azi la noul sediu Seleniu de la trafic greu ...la recomandarea unui prieten ..multumit de serviciile lor !.

totul in regula pana am mentionat ca doresc sa stau langa masina pt efectuarea unui schimb de ulei si filtru aer !....S-au opus vehement si mi-au spus ca daca nu-mi place nu am decat sa plec ...ceea ce am si facut !..m-am dus la alt service unde am stat langa masina si cu ocazia asta am invatat si cum se schimba filtrul aer la masina mea!..mentionez ca cel ce mi-a recomandat service mi-a spus ca a stat langa masina fara nici o problema !...Acum mai aveau putin si-mi spuneau ca sunt absurd ca vreau asta si ca la ei in service nimeni nu a stat langa masina vreodata !..!..Si la Augsburg si la filaret m-au invitat tot timpul si mi-au permis accesul la lucrare!...E dreptul fiecarui client sa poata decide daca asista sau nu la ce se face la masina pt care a platit !..Nu stiu cum ganditi voi dar eu nu sufar sa las masina fara sa vad ce se intampla chiar si pt un simplu schimb de ulei !...Serviceul era gol ..nu aveau nici o masina inauntru ...dar am preferat sa plec ..pt ca am vazut atitudinea asta ...nejustificata dupa parerea mea!..mi-a dat cu norme rar .....si ca nu vor sa invete clientii prost :twoup: .. Preturi mici ..dar joci cum vor ei !...Sau NU !

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Or fi mizat pe cacealma....dar nu le-a mers :twoup:

Mie imi mai place sa stau pe langa masina pt ca mai aud si eu una alta despre functionare, intretinere, etc.

O data am pus si osul la treaba (voluntar :twoup: )

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Or fi mizat pe cacealma....dar nu le-a mers :twoup:

Mie imi mai place sa stau pe langa masina pt ca mai aud si eu una alta despre functionare, intretinere, etc.

O data am pus si osul la treaba (voluntar :twoup: )

 

 

Incercau sa ma convinga ..Nu e domle normal sa stai langa masina !..::D

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

In orice caz :twoup: sa va ganditi ca pentru un mecanic ce toata ziua schimba placute de frane una alta.. isi mai da si peste degete, se mai taie in diferitele fiere sub masina... clientul care-i sufla in ceafa nu e tocmai linistitor si relaxant :twoup:

 

Dar factorul principal pentru care nu se doreste sa vada clientu ce lucreaza baietii la masina, este ca in felul acesta.. mecanici pot pierde vremea in liniste, iar la final pot justifica foarte usor un pret mai mare pentru o munca care a durat mai mult. Din surse sigure stiu,ca se procedeaza astfel, daca vine clientu iarna cu eroare la abs/dsc.. si cel cu testeru banuieste ca poate fi un pic de jeg la senzori, ii zice clientului sa revina peste cateva ore, dupa plecarea clientului curata senzorii , dispare eroarea , si isi vede de treaba, iar clientului ii cere o suma de bani, mai rezonabila sau nu, dar totusi o suma care pentru "un sut la roata sa cada jegu" nu ar fi putut sa o ceara in mod normal :D

Link to comment
Share on other sites

eu am vrut doar un schimb ulei si filtru aer ...60 ron la ei ....60 ron si la alt service .M-am dus unde am conditii si sunt multumit !..Ce rost are sa ma duc la unii unde ma enervez din start !..Eu acolo nu mai calc !..probabil e unul din motivele ptcare serviceul era gol ...AAA...si am intrebat cat costa folia 900 ron doar luneta si lateralele spate !.:twoup: Asta in caz ca aveati de gand sa va montati la ei ! Daca nu ma insel depaseste sau e ca la Expert detailing !
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Sunt cam offtopic dar vreau sa va povestesc ceva. Eu am locuit o perioada de timp in Statele Unite si acolo in majoritatea service-urilor nu te lasau sa stai langa masina. Ei invocau faptul ca e periculos pentru clienti sa fie acolo ca daca Doamne fereste se intampla ceva ei sunt responsabili, etc. :twoup:

 

In state am avut un E36 din 1993 ce avea cutie de viteze automata. La un moment dat, nu se mai comporta cum trebuie (cateodata desi eram in "Drive" se tura in gol fara sa mearga, etc.) Am fost la un service acolo si mi-au spus ca trebuie sa repare cutia de viteze si anume sa o dea jos, sa o deschida, sa faca nu stiu ce pe-acolo. Mai mult, mi-au spus ca daca vreau, pot asista la repararea ei... Vroiau sa-mi ceara ceva de genul 2000$ pentru reparatie insa eu am zis ca vreau si o 'a doua opinie.' Ei insistau sa nu plec asa cu ea, ca e periculos, etc... (ea nu avea foarte 'des' problemele astea asa ca am decis ca inca o calatorie de 15 minute nu are cum sa fie asa riscanta.) Ma rog, pana la urma am plecat, m-am dus la alt service unde mi s-a spus ca de fapt problema este la maneta de viteze (masina fiind mai vechiuta, s-a tocit un switch pe-acolo din cauza schimbatului Drive-Park, Park-Drive, etc.) ; asadar, cateodata cutia de viteze credea ca e in "Park" desi era in "Drive" si cica mai trimitea tot felul de semnale aiurea computerului. Mi-a schimbat switch-ul ala, mi-a luat vreo suta de dolari si asta a fost tot.

 

Ma gandeam ca service-ul ala care vroia sa repare cutia de viteze in fata mea se gandea ca oricum eu nu inteleg nimic .. ei probabil o desfaceau, schimbau pe-acolo cine stie ce si dupa aia ziceau "ia uite, vezi.. merge.. ". :twoup: Mai mult, spuneau ca au facut tot felul de teste si ca SIGUR e cutia de viteze.. asta e, se pare ca sunt si pe-acolo specimene de-astea...

 

Marius

 

P.S., am mai mers cu masina aia inca un an de-atunci fara nici un fel de probleme deci pot confirma ca intr-adevar problema a fost la acel switch si nu la cutia de viteze in sine.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Sunt cam offtopic dar vreau sa va povestesc ceva. Eu am locuit o perioada de timp in Statele Unite si acolo in majoritatea service-urilor nu te lasau sa stai langa masina. Ei invocau faptul ca e periculos pentru clienti sa fie acolo ca daca Doamne fereste se intampla ceva ei sunt responsabili, etc. :twoup:

 

In state am avut un E36 din 1993 ce avea cutie de viteze automata. La un moment dat, nu se mai comporta cum trebuie (cateodata desi eram in "Drive" se tura in gol fara sa mearga, etc.) Am fost la un service acolo si mi-au spus ca trebuie sa repare cutia de viteze si anume sa o dea jos, sa o deschida, sa faca nu stiu ce pe-acolo. Mai mult, mi-au spus ca daca vreau, pot asista la repararea ei... Vroiau sa-mi ceara ceva de genul 2000$ pentru reparatie insa eu am zis ca vreau si o 'a doua opinie.' Ei insistau sa nu plec asa cu ea, ca e periculos, etc... (ea nu avea foarte 'des' problemele astea asa ca am decis ca inca o calatorie de 15 minute nu are cum sa fie asa riscanta.) Ma rog, pana la urma am plecat, m-am dus la alt service unde mi s-a spus ca de fapt problema este la maneta de viteze (masina fiind mai vechiuta, s-a tocit un switch pe-acolo din cauza schimbatului Drive-Park, Park-Drive, etc.) ; asadar, cateodata cutia de viteze credea ca e in "Park" desi era in "Drive" si cica mai trimitea tot felul de semnale aiurea computerului. Mi-a schimbat switch-ul ala, mi-a luat vreo suta de dolari si asta a fost tot.

 

Ma gandeam ca service-ul ala care vroia sa repare cutia de viteze in fata mea se gandea ca oricum eu nu inteleg nimic .. ei probabil o desfaceau, schimbau pe-acolo cine stie ce si dupa aia ziceau "ia uite, vezi.. merge.. ". :twoup: Mai mult, spuneau ca au facut tot felul de teste si ca SIGUR e cutia de viteze.. asta e, se pare ca sunt si pe-acolo specimene de-astea...

 

Marius

 

P.S., am mai mers cu masina aia inca un an de-atunci fara nici un fel de probleme deci pot confirma ca intr-adevar problema a fost la acel switch si nu la cutia de viteze in sine.

 

 

da, si frate-meu a stat vreo 6 ani in new york si imi povestea de scoruri si smecherii la service auto...asa-s mecanicii in toata lumea asta, daca pot sa te arda cu ceva, te ard de nu te vezi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu una, desi sunt paranoica din fire si sunt 100% convinsa ca am fost deja o victima a "praduirii" de pe masina, incep sa ma conving ca e totusi si o ratiune de siguranta.M-a convins patania absolut nefericita a unui cunoscut care a stat langa masina intr-un service si i-a sarit in ochi o bucata de "ceva" metalic si taios.

Lipsa de noroc a facut ca acea bucatica de metal sa ii atinga chiar ochiul, retina. Rezultatul: si-a pierdut ochiul desi a fost si in strainatate incercand sa repare ceva.

Intre un ochi (sau orice altceva ce-mi apartine ) eu am decis sa aleg integritatea mea fizica, asa ca ultima oara masina mea a stat singura la service, chiar daca riscam sa cedez nervos de ingrijorare si spaima :) .

Scuze de off-topic.

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Pai de ex. nici la AB de la TM nu te lasa

 

eu am un prieten in sebis (AR) ce are service. pe langa faptul ca are preturi mai mici la manopera decat oriunde in tm, poti sa stai linistit si langa masina, si daca nu stai langa ea (masina). lucreaza cu programare, are ceva clienti, si e ocupat mai tot timpul. dar, nu doar pt ca mi-e prieten, chiar lucreaza bine, e atent si nu uita sa puna nimic inapoi :) eu, in ultima vreme, prefer sa merg acasa (din tm in sebis) sa imi repar la masina cate ceva (ce nu pot sa fac eu) decat sa imi las masina cine stie pe unde. In tm, de obicei folosesc service-ul Binder, unde iar pot sa stau langa masina fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

eu inteleg ratiuni de siguranta ...Sa ne dea niste ochelari de plastic si s-a rezolvat problema ...Din pacate asta e situatia la noi ! servicii proaste ...in schimb sunt plini de fite !

 

diferenta e ca in afara, aia iti cer sa nu stai in service cu adevarat din motive de siguranta

la noi, este invocat acest motiv ca paravan pentru smecherii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.