Jump to content

Sfat si ajutor pentru deschidearea unui mag de piese auto


Recommended Posts

Nu cred ca e cea mai buna afacere in acest moment. :twoup:

 

Cel putin, nu in Bucuresti.

 

eu sunt din constanta...mai precis din m.kogalniceanu , unde pe o raza destul de considerabila nu exista asa ceva....eu personal m-am saturat sa fac cate doua drumuri la cta pt cate-o piesa.....

 

stii cum se spune???...pana nu incerci nu stii....e un risc dar ma mananca si pe mine..:twoup:

Link to comment
Share on other sites

.... e buna afacerea tinand cont.. ca multe piese le aduci "pe comanda" si cele din stoc le platesti la "n" zile.. sau la vanzare... tre sa mergi si tu sa tragi cu ochiu, sa vezi ce piese ieii pe stoc si ce aduci pe comanda si asta este.

 

 

deocamdata caut importatori seriosi pt ca sunt la inceput de drum si stii cum e....esti serios ai clienti ..nu esti serios e mare belea...vestea se duce repede

Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca e o "afacere". Am vazut cu ochii mei cand au primit piesele , am vazut factura si apoi a 2 a zi pretul din raft : DUBLU. Nici macar nu o platesc pe loc.....piesele pe comanda la fel: Vine omul ,cere o piesa , se retine un avans , se cheama clientul a 2 a zi , plateste restul si gata. Magazinul plateste doar apoi factura catre furnizor. Pe stoc trebuie doar ceva consumabile (filtre,bujii,uleiuri,curele.....), restul pe comanda.Cel putin la mine in oras sunt doar vreo 3 magazine la o populatie de cca 40k locuitori si fff multe masini.....din ce in ce mai multe.Vreau sa-l conving pe cumnatul meu sa renunte la Italia si sa vina sa deschida unul aici.

LE : Nu lucra nici unul cu furnizori de afara ca e mare durata de transport a piesei....cu furnizori de la noi (sunt vreo cativa consacrati , cu vechime), vin ei si aduc piesa pana in magazin, nu trebuie decat sa suni la ei sa-ti trimita.

Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca e o "afacere". Am vazut cu ochii mei cand au primit piesele , am vazut factura si apoi a 2 a zi pretul din raft : DUBLU. Nici macar nu o platesc pe loc.....piesele pe comanda la fel: Vine omul ,cere o piesa , se retine un avans , se cheama clientul a 2 a zi , plateste restul si gata. Magazinul plateste doar apoi factura catre furnizor. Pe stoc trebuie doar ceva consumabile (filtre,bujii,uleiuri,curele.....), restul pe comanda.Cel putin la mine in oras sunt doar vreo 3 magazine la o populatie de cca 40k locuitori si fff multe masini.....din ce in ce mai multe.Vreau sa-l conving pe cumnatul meu sa renunte la Italia si sa vina sa deschida unul aici.

LE : Nu lucra nici unul cu furnizori de afara ca e mare durata de transport a piesei....cu furnizori de la noi (sunt vreo cativa consacrati , cu vechime), vin ei si aduc piesa pana in magazin, nu trebuie decat sa suni la ei sa-ti trimita.

 

 

Exact ...@grozadan si @dolly ne pot spune mai multe

Link to comment
Share on other sites

Ăn M.K. e ok :twoup: chiar se plângea un prieten de acolo. SunteĂži Âşi pe una din rutele de aprovizionare. BaftĂŁ.

 

 

interesant....am fost la primarie pentru ceva acte si surpriza mare ...piedici multe ..ba mai mult de-atat te simti ca intr-un labirint caruia nu-i gasesti iesirea....nu e de mirare ....traim in romania.....

 

vroiam sa-mi cumpar un tir si sa deschid un astfel de magazin aici la noi insa.......m-am sictirit de legile din romania care te pun la pamant fara drept de apel..........in locul magazinului de piese mai imi iau o camioneta si ...d-zeu sa ma ajute...

 

multumesc tuturor pentru incurajari....!!

Link to comment
Share on other sites

pĂŁi ... ce treabĂŁ are primĂŁria cu SRL-ul tĂŁu ?

 

 

 

casa mea este la o distanta de aproximativ 4 metri de strada iar pe acel spatiu eu vroiam sa fac o constructie provizorie din pvc termopan.....pentru asta imi cer in jur de 100 de mil pt proiect avize etc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.