Jump to content

De ce vibreaza volanul cand franez?


Recommended Posts

Cate o data cand franez mai incet tremura toata masina . Discurile de frana cu placutele au in jur de 10 - 11 000 km . Am dat azi rotile jos sa inspectez ce ar putea avea si nu pare nimic dubios , adica m -am uitat bine la discuri sa nu fie ovalizate ... :blink:

 

are cineva idee ce ar putea avea ?? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 389
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu puti sa iti dai seama daca sunt ovalizate din ochi.Verifica la un strung si rectifica-le cu ocazia asta.La aceeasi simptoma am avut un brat inferior putin uzat.L-am achimbat si gata.

204605[/snapback]

ok...ms mult :) am sa verific discurile :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Am vorbit acum si cu @Manole74 si mi a zis ca a patit si el faza asta si ca a fost un brat superior sau inferior nu mai tin minte :blink:

Acum intrebare...are cineva idee cat costa ??:)

204624[/snapback]

 

iti zic eu: brat inferior 370 ron brat superior 250 Ron, lemforder parca.

 

daca nu sunt prea duse si "bujetul" e strans se pot si reconditiona... la presa

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Cate o data cand franez mai incet tremura toata masina . Discurile de frana cu placutele au in jur de 10 - 11 000 km . Am dat azi rotile jos sa inspectez ce ar putea avea si nu pare nimic dubios ,  adica m -am uitat bine la discuri sa nu fie ovalizate ...  :blink:

 

are cineva idee ce ar putea avea ?? :)

204590[/snapback]

du rotile la echilibrat

s-ar putea sa fie asta.. si scapi ieftin :)

poate sa fie o janta putin lovita sau cauciucul

Edited by zody
Link to comment
Share on other sites

Si eu aveam un tremurat la franare,discurile aveau in jur de 7000 de km si am crezut ca s-au ovalizat pt ca am spalat masina si poate erau prea incinse....am cumparat anvelope noi pt ca trebuia sa le schimb pe toate 4 ,le-am pus pe jante,le-am echilibrat,am indreptat si jantele pe interior ca erau atinse si acum nu mai tremura...partea mai proasta e ca pana sa apuc sa schimb anvelopele am comandat si alte discuri de frana,dar pana la urma nu e asa mare tragedie ca o sa le pastrez si o sa le schimb cand va fi cazul.
Link to comment
Share on other sites

Cate o data cand franez mai incet tremura toata masina . Discurile de frana cu placutele au in jur de 10 - 11 000 km . Am dat azi rotile jos sa inspectez ce ar putea avea si nu pare nimic dubios ,  adica m -am uitat bine la discuri sa nu fie ovalizate ...  :blink:

 

are cineva idee ce ar putea avea ?? :)

204590[/snapback]

Mai mult ca sigur ai bucsele de la brate duse,daca rotulele sant bune schimba doar bucsele.

Link to comment
Share on other sites

problema e ca pe partea dreapta cand dau intr-o groapa troncane , ca si cum ar avea ceva joc ... amortizoarele le-am schimbat asta vara , deci nu cred ca este el de vina :blink: rotile strambe nu prea cred .... adica daca erau ele de vina , nu tremura doar cand franam ci tremura masina de la o anumita viteza :)
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut.La 7-le meu nimeni nu-i da de capat.In franare trepideaza de la 110-80km/h de abia pot tine de volan.Am schimbat asa:

-discuri fata

-telescoapefata

-jante+gume newR17

-toate bratele la directie+bara directie

-bucsele pe spate(fara trapez)

A mai ramas caseta????? se poate sa fie oare problema???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.