BMWClub: Ce motorina folositi ? - BMWClub

Jump to content

• 34 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce motorina folositi ? lasati si un feedback !

Poll: ce motorina folositi! (1759 member(s) have cast votes)

Motorina

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#341 User is offline   edy1092 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 22 November 2011 - 17:51

Nu mai retin deca am mai scris, eu alimentez de 4-5 ani de la o singura pompa si anume Petrom de pe strada JIULUI Buc
Nu am avut si nu am absolut nici-o problema cu masina / masinile cu care am alimentat, am cativa vecini carora le-am recomandat aceast petrom si de 1 an de cand alimenteaza si ei acelasi raspuns, nici-un fel de problema ...
indiferent ca este euro diesel 5 sau top euro diesel 5

Posted Image

This post has been edited by edy1092: 22 November 2011 - 17:53

0

#342 User is offline   P.I.M.P. 

• Bmw driver
  • Group: Contributors

Posted 22 November 2011 - 18:25

Eu orice fac, nu alimentez de la petrom/omv, fiind primii pe lista hotilor. O fac mai mult din principiu, alimentez de la lukoil, mol si de la altii care sper sa nu se aprovizioneze de la petrom.

Oricum am auzit ca de la anul vine o companie ruseasca mare si la noi, care probabil va lua fata petromului. Sa vedem daca ii lasa sa isi deschida statii.

This post has been edited by increatul: 22 November 2011 - 18:26

0

#343 User is offline   Mircea-Si 

• Pasionat
  • Interests:BMW

Posted 24 November 2011 - 13:34

Laguna 2 cea care am avut-o si Bmw-ul merg cu motorina de la lukoil fara nici o problema si masina sotiei si ce de la munca cu benzina lukoil nici o problema.
0

#344 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa

Posted 24 November 2011 - 13:49

Hai sa va spui o treaba.
Informati-va de unde alimenteaza majoritatea companiilor ce au muuuulte masini in folosinta.
De acolo (furnizorul respectiv, nu neaparat statia peco)sa luati combustibil.

Dupa experiente neplacute in trecut, in sfarsit unele companii au aflat ca e mult mai ieftin sa comanzi nu test de combustibil la un institut de cercetare decat multe seturi de injectoare si nu numai.
O sa aflati ca nu neaparat pretul e cel care decide ce combustibil sa se foloseasca ci calitatea acelui combustibil. De aceea multe companii mari folosesc Lukoil.

Eu am pus de la toate firmele din Ro. Cea mai ok a fost la OMW si la Lukoil cu un mic plus pentru Lukoil cu care mi se pare ca e mai silentioasa masina. Nu pot sa spun insa ca vreuna din motorine, indiferent de furnizor, mi-a facut probleme.
0

#345 User is offline   KIP 

• ...................
  • Group: Banned

Posted 24 November 2011 - 14:00

Nici eu nu am constatat probleme cand mai bagam de la Lukoil.

Eu alimentez de la OMV sau Rompetrol cu motorina mai ieftina de la ei, depinde de momentul in care trebuie sa alimentez: cand plec de acasa-OMV sau cand ma indrept spre casa-Rompetrol.
0

#346 User is offline   UNU! 

• Membru

Posted 24 November 2011 - 14:32

98% numai de la OMV ...intamplare sau ghinion am bagat de 2 ori de la Lukoil si parca mergeam cu dacia...(tragea mai greu masina si parca vibra mai rau ...mai pe scurt era mai zgomotoasa).

Mi se pare o mica diferenta intre motorina de la OMV sprint diesel si cea premium de sezon (winter parca ii zice)... in sensul ca trage mai bine masina in turatii mai mici si e mai silentioasa. E posibil sa fie doar in capu` meu si sa aberez dar asa mi s-a parut mie. :rolleyes:

In orice caz de la Lukoil nu mai bag parca te fura si mai mult la pompa ...zic mai mult pt ca toti te fura. <_<

This post has been edited by UNU!: 24 November 2011 - 14:33

0

#347 User is offline   Catalin** 

• Membru

Posted 26 November 2011 - 12:29

de la lukoil e cea mai proasta motorina.Am patito de multe ori.Ba s-a oprit masina in mers din senin...ba o data am facut plinul la Lukoil si mai mult de 160 nu mai mergea...si se tura greu de tot....deci eu nu recomand lukoil...poate depinde si de statie...nush ce sa zic...
0

#348 User is offline   Similea 

• MUS
  • Group: Banned
  • Interests:Ilknur Pintilie

Posted 26 November 2011 - 13:36

Poate nu e bine sa-i faci plinul, s-o fi dezvatat saraca. nush ce sa zic...
0

#349 User is offline   neo2004 

• Senior

Posted 26 November 2011 - 15:45

Cum vi se pare motorina de la OMV aditivata pentru iarna ? Mie unu imi pare ca masina trage si merge foate bine cu ea si o consuma si mai greu :thumbsup:
0

#350 User is offline   mikee 

• Începător

Posted 26 November 2011 - 18:39

Dupa vreo 7 ani si vreo 10 masini pe care am folosit numai motorina Rompetrol de care am fost multumit am trecut la OMV care pana acum pare a fi la fel de buna si care se consuma ceva mai greu din rezervor.Am avut si masini cu filtru de particule si s-au impacat bine cu cea de la Rompetrol urmand sa vad pe parcursul unei perioade mai indelungate cum se vor comporta cu cea de la OMV.
0

#351 User is offline   Ondy 

• Începător

Posted 12 January 2012 - 16:34

Din topicul asta am invatat si eu ceva bun , motorina de la OMV este mai buna si se consuma mai greu iar cea de la rompetrol este si ea buna. Eu bagam numai de la Petrom de aici de langa mine. o sa bag si de la omv sa vad diferenta dupa care o sa revin si eu cu o parere :D

This post has been edited by Ondy: 12 January 2012 - 16:35

0

#352 User is offline   add3ian 

• Începător

Posted 12 January 2012 - 18:00

numai OMW....in ultimii 4 ani :good:
0

#353 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 15 January 2012 - 00:04

Mol folosesc de aproape 1 an...masina merge si trage f bine parca mai bine decat cu motorina de la petrom
0

#354 User is offline   Geme 

• WEB

Posted 23 January 2012 - 01:48

Motorina ALTO de la Rompetrol......... mi se pare foarte ok. Spre exemplu cu cea de la OMV trage o idee mai slab, dar se consuma mai repede cea de rompetrol.
0

#355 User is offline   23LKY 

• Senior

Posted 26 January 2012 - 11:58

Petrom si OMV nu mai bag intrucat mi-a mers inecata masina dimineata, zi de zi. Am schimbat pe Mol EVo de 2 luni si abia astazi, pe ger mi-a mers inecata masina. Acum sunt convins ca si de la motorina era problema. Voi tine cont si de sfaturile lui d-rive si voi pune Ecto de la Lukoil. Aici unde lucrez e o benzinarie Lukoil in centru in Focsani si vreau sa zic ca e plin, si numai masini de masini am vazut sa puna de la Lukoil. Ma gandesc ca poate n-o fi mai rea ca la Mol care vin tot cu carburanti Petrom...

This post has been edited by 23LKY: 26 January 2012 - 11:59

0

#356 User is offline   AndreiXXL 

• Membru

Posted 26 January 2012 - 12:40

eu o tin doar cu plinuil de la lukoil numai pt ideea de a sustine concurenta contra hotilor de la petrom

acum ca performanta nu stiu cat de mult difera ...
a facut cineva un dyno test sa vada cati CP scoate un lukoil si cat un petrom ?
am auzit ca in afara spania / italia difera cu mult calitatea la combustibil , a venit varu din spania cu masina si a zis ca dupa ce a pus plinu la noi parca ia murit turbo asa de rau trage bn ca si el exagereaza putin ....

This post has been edited by AndreiXXL: 26 January 2012 - 12:45

0

#357 User is offline   Bala 

• resistance is futile
  • Group: Moderators

Posted 26 January 2012 - 12:47

View PostGeme, on 26 January 2012 - 12:45, said:

eu stiu ca cea cu rompetrol e mai sprintena decat OMV... cel putin la masina mea asa se simte si mai multi mi-au zis lafel cu masinile lor....

Acum ai ajuns deja sa te repeti tot la doua posturi. Hai serios acum. Chiar nu e asa important numarul de posturi...

#358 User is offline   AndreiXXL 

• Membru

Posted 26 January 2012 - 12:48

View PostGeme, on 26 January 2012 - 12:45, said:

eu stiu ca cea cu rompetrol e mai sprintena decat OMV... cel putin la masina mea asa se simte si mai multi mi-au zis lafel cu masinile lor....

o sa incerc si eu un plin cu reompetrol atunci sa vedem :D acum trebuie sa am grija sa nu imping la masina daca consum tot rezervorul mie nu-mi indica bine nivelul la combustibil cand e spre gol arata pe la jumate :))
0

#359 User is offline   AndreiXXL 

• Membru

Posted 26 January 2012 - 13:15

View PostGeme, on 26 January 2012 - 13:12, said:

Stai cu lanterna in rezervor? :thumbsup:

nu dupa maxim 500 km pun plinu :)) astfel nici nu scot prea mult odata din buzunar si am mereu plinu la masina :p
0

#360 User is offline   AndreiXXL 

• Membru

Posted 26 January 2012 - 13:42

View PostGeme, on 26 January 2012 - 13:17, said:

ce masina ai si cat iti consuma?

318d adormitul economic de 116 cp :p 6-7-8% depinde cum am chef de mers prin oras si ce oras de multe ori 7% (8% condus sport) , in afara 5 - 5,2%
0

Share this topic:

• 34 Pages +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic