BMWClub: Ce motorina folositi ? - BMWClub

Jump to content

• 31 Pages +
  • « First
  • 29
  • 30
  • 31
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce motorina folositi ? lasati si un feedback !

Poll: ce motorina folositi! (1542 member(s) have cast votes)

Motorina

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#601 User is offline   WIN60 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 07 July 2017 - 16:55

View PostOPaul, on 06 July 2017 - 23:50, said:

Nu stiu ce ai vrut sa zici cu asta ... Daca vrei sa pari mai interesant ca tu iti schimbi filtru de motorina la fel de des precum sosetele , ei bine nu esti. Intervalul de schimb la filtru de motorina este de 2 ani la fel ca si lichidu de frana si filtru de polen.
Acest interval dat de BMW este ceva generic si foarte relativ in functie de mediul in care folosesti masina. Unu care locuieste in Dubai o sa schimbe filtru de aer/polen mai des de cat ala din Europa, (te las pe tine sa ne zici din ce motive)
PS , cand ai schimbat ultima data filtru hydraulic de la caseta de directie ?

Nu stiu daca esti ironic sau nu ... Nu am simtit nici o diferenta la cum merge sau trage motorul , la fel pot sa zic si cand am facut schimbu la filtru de aer.

Eu doar am vrut sa arat ce am gasit in filtru si ca motorina nu este asa curata cum am stiut eu sau altii , fiecare face cum crede. ( la cum am vazut filtru ca este construit nu o sa treaca nimica prin el si dupa 3-4 ani , doar ca o sa se chinuie pompele sa traga si sa impinga prin el motorina.

Ai dreptate , dar trebuie sa completez ... o data la 2 ani sau cand atingi un anumit numar de km , nu mai stiu exact , 50.000km parca... acel material filtrant se degradeaza si cand sta prea mult , nu numai cand trece motorina prin el.

Nu am vrut sa te jignesc, nu am vrut sa te enervez, insa orice ar spune producatorul, nu cred ca schimbi uleiul la 30.000 km/1 an? Daca ar insemna sa asculti de ce spune producatorul ai face exact cum spune si anume filtrul de polen (2 buc) la 1 an/filtru de aer si uleiul la 30.000 km/1an.
Daca uleiul il schimbi mai devreme ca sa ai mai multa grija de motor nu inteleg de ce filtrul de motorina il schimbi la 2 ani sau l-ai schimbat la 2 ani.Nu cred ca daca schimbi filtrul de motorina si de 3 ori pe an esti mai interesant, nu e asta motiv de mandrie pana la urma deoarece nu e vreo suma in primul rand, alfel nu vad cum ai putea fi interesant ca schimbi filtrul de motorina mai des decat spune producatorul.

Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun ca sa nu mai facem off topic.
0

#602 User is offline   Andrei525 

• Începător

Posted 01 October 2017 - 19:54

Salut. Am si eu o dilema. Pe seria 5 motor N57 / 3.0d din 2010. Pe busonul de la motorina scrie " No Aditives/ No Biodiesel"
Sa nu bag aditiv eu sau sa nu bag mototrina aditivata gen Max Motion si sa o tin pe motorina simpla si ce se poate intampla totusi daca mai pun aditivata?
0

#603 User is offline   calinus68 

• Senior

Posted 01 October 2017 - 20:08

Sa nu mai adaugi tu aditivi suplimentar, motorina e aditivata toata, dupa cerintele europene. Alimenteaza linistit cu ce sortiment doresti.

This post has been edited by calinus68: 01 October 2017 - 20:09

0

#604 User is offline   UnuLAltuL 

• Nou venit
  • Pip

Posted 02 October 2017 - 19:09

OMV Maxxmotion Diesel ce cifra cetanica are si cum este?

Pana acum am alimentat numai de la Rompetrol cu Efix 51 si EfixS 55 si am fost multumit. EfixS 55 mi se pare foarte buna, motorul e mai silentios si trage mai bine cand e subturat (1500-2000)
0

#605 User is offline   VladE46 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 November 2017 - 08:27

View PostUnuLAltuL, on 02 October 2017 - 19:09, said:

OMV Maxxmotion Diesel ce cifra cetanica are si cum este?

Pana acum am alimentat numai de la Rompetrol cu Efix 51 si EfixS 55 si am fost multumit. EfixS 55 mi se pare foarte buna, motorul e mai silentios si trage mai bine cand e subturat (1500-2000)

Se pare ca pe siteul lor nu specifica asta, sau nu am vazut eu? hmm
La fel ca si tine, folosesc Rompetrol Efix 51 sau 55, la 55 e singura la care am observat ca ajuta motorul sa se incalzeasca mai repede iarna, la acelasi ritm de mers.

Cand am luat prima data masina, in 2011, dupa revizie am alimentat 12 luni(aprox 9800 km) doar de la OMV, Maxx Motion sau normala, avand o statie la cativa zeci de metri de locuinta, am facut revizia din nou iar filtru de motorina era negru. Am incercat apoi doar Mol, la fel, am o statie la cateva sute de m de casa, dupa 10 luni(10200km) filtrul de motorina era la fel, gri si negru.

Apoi am zis sa incerc si Rompetrol desi am de condus cativa km pana la prima statie, aceiasi masina, acelasi stil de mers si aceleasi locuri, revizia facuta la 12 luni sau 10000 km, filtrul de motorina era galbui(culoarea lui) si putin gri. Prin urmare, din 2013 folosesc doar Rompetrol. Am auzit ca si Gazprom au motorina buna, insa nu am incercat pana acum.
0

Share this topic:

• 31 Pages +
  • « First
  • 29
  • 30
  • 31
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro