Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1848 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

alimentez de la petrom sau omv...nu simt nici o diferenta intre cele doua

 

 

omv este numarul 1... la mine cel putin este o diferenta de cca 30% intre petrom si omv... trage mult mai bine spre ture inalte spre deosebire de mol de exemplu bagasem cel mai scump tip si nu trecea masina de 220 am ramas stupefiat... plus ca atunci cand alimentez omv face ca un monstru zici ca este alt motor...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

mai spun odata, alimentez constant, in functie de directia de mers, fie de la OMV fie de la lukoil, si nu vad nici o diferenta intre cele 2 masina merge normal

 

mai spun odata, alimentez constant, in functie de directia de mers, fie de la OMV fie de la lukoil, si nu vad nici o diferenta intre cele 2 masina merge normal

Link to comment
Share on other sites

eu alimentez Agip (si cateodata Lukoil), mereu din cea mai aditivata (Diesel Tech)

daca ma uit la ce s-a votat cred ca sunt destul de atipic :lol:

OMV am pus de putine ori n-am observat vreo diferenta in bine,

Rompetrol de cate fiecare data cand am pus mi s-a parut ca trage mai prost decat cu cea de la AGIP sau Lukoil

MOL am pus cam un an de zile in special din cea mai putin aditivata (pt ca aveam o reducere), nu m-a impresionat de nici un fel

Petrom n-am bagat :)

nu am analizat consumul cu diversi carburanti, m-a interesat doar cum se simte/comporta masina

Edited by VeNoMouS
Link to comment
Share on other sites

Merg pe Rompetrol 90% varianta ieftina dar din cand in cand mai bag si "premium" dar nu am observat diferente notabile.

 

In rest alimentez din Petrom, OMW, Mol dar se intampla rar in conul la cei 10%.

 

In familie toti alimentam la Rompetrol vre-o 4 masini diesel dupa 2003 - pana acum foarte multumit nu au existat probleme.

 

Filtrele de motorina care le-am schimbat erau curate si schimbarea s-a facut la 40.000km sau chiar mai mult.

Link to comment
Share on other sites

pai nu inteleg de ce sunt diferente calitative intre motorina din germania si cea din romania,atata timp cat preturile sunt aproape la fel.alpin diesel de la omw costa 4 lei,aproape 1 euro

este cat de cat buna alpin-a asta?

 

 

asta este adusa de la austrieci, este cea mai buna motorina de pe piata momentan...dar cam scumpa!

Link to comment
Share on other sites

OMV

 

Cineva zicea de diferente intre Romanica si Nemtia...

 

Facand drumuri Ct - Alba Iulia am observat o mare diferenta la consum in functie de zona tarii de unde alimentasem.

Cu cea din Alba consuma cu 15-20% mai putin in conditii identice si cu motorina teoretic identica PREMIUM DIESEL

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Aceasta motorina e foarte laudata de posesorii de auto dotate cu filtru de particule. Acestia spun ca nu se mai infunda filtrul...

din pacate e si cea mai scumpa.

dar eu ti-o recomand fara rezerve. mai ales ca statiile Mol sunt bine intretinute. poate am si un sentiment mai special de jumate oltean jumate ungur :)

Link to comment
Share on other sites

Vis-a-vis de firma mea e depozitul petrom...cj. Toate cisternele ce pleaca de aici aprovizioneaza absolut toate statiile din cj inafara de Lukoil(atat diesel cat si benzina, aceasta fiind doar aditivata diferit). :)

 

Pai am inteles ca se doreste ca in viitorul apropiat furnizorul de mootorina sa fie OMV pentru toate statiile de benzina din tara.

Link to comment
Share on other sites

Preferintele mele sunt in ordinea asta pentru diesel: Rompetrol, OMV, Petrom - totdeauna cea mai buna motorina. Stiu ca Rompetrol are instalatiile de rafinare foarte noi, de 2 - 3 ani.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.