Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Dupa o discutie cu mai multe persoane ce au alimentat de la petrom cu Euro Diesel 5 toti au remarcat ca le tremura ciudat motorul la relantii (motorul este mai zgomotos, eu presupun ca din cauza injectoarelor ) au trecut la Top Euro Diesel 5 si nu s-a mai intamplat asta .... :twoup:

 

Euro Diesel 5

 

Carburant de calitate pentru motoarele diesel EURO 5, ce poate fi folosit ºi pentru motoarele EURO 1 pânã la EURO 4.

 

* ConĂžinut redus de sulf – 10 ppm

*

ProtecĂžia maximĂŁ a motorului

*

Consum redus de carburant

*

ProtejeazĂŁ mediul

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Top Euro Diesel 5

 

Carburant de calitate pentru motoare diesel EURO 5, ce poate fi folosit pentru motoarele EURO 1 pânã la EURO 4

 

* ConĂžinut redus de sulf: 10 ppm

*

Aditiv special P3 care asigurĂŁ protecĂžia maximĂŁ a motorului

*

Consum redus de carburant

*

Ecologic, mai puĂžinĂŁ poluare

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

De cand am Passatul bag numai de la camioane si doar prin sita fina prin care nu trece apa. Se simte bine la buzunar de la 4.34 la 2.5.

 

 

Apropo de asta, am un amic care si-a cumparat statie, disperat ca detectoarele de radar nu mai sunt sigure. Si acum cand vrea sa isi faca plinul, iese pe centura si da prin statie: are cineva economie? Ca cica asa se spune in argoul tiristilor, cine are motorina de vanzare. :twoup:

Dar motorina e buna, ti-o scoate din rezervorul tirului, e pur si simplu motorina de la pompa si cui ii ramane peste cat a consumat in cursa, vinde.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

E buna motorina de la camioane, de cateva luni tot de acolo pun. Am lasat odata o canistra la decantat sa vad daca apar depuneri, nici vorba de asa ceva. Asta din cauza ca ei trag intotdeauna de sus, nu baga furtunul pana in fundul rezervorului.

Si manareli nu fac aia la pompa sa bage apa sau altceva, la cate mii de litri vind zilnic le ramane doar dupa furtun (e gros de vrea 2 tzoli) bani foarte frumosi. Sau plus de motorina care o vand fara sa o inregistreze la casa.

WLF: aici se intreaba pe fata, ai sau nu? si daca chiar raspunde unu care n-are, zice ca vine colegul peste cateva ore si are ala.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu, amicu asta al meu cumpara de la tiristi, adica din rezervorul tirului, nu de la tir care transporta motorina la PECO. Pur si simplu face tiristu cursa Bucuresti-Cluj, si-a alimentat tiru, a iesit consumu mai bun, surplusul il vinde, ca patronu oricum i-a platit motorina, n-are de unde stii ca asta a iesit mai bine la consum si i-a ramas.
Link to comment
Share on other sites

Eu bagam intr-o perioada numai de la OMV.... pana am avut cateva probleme cu masina.... un martor de bord ( emisii crescute ) aprins....

Am fost la MHS si mi-au spus ca poate fi de la motorina. Asa ca am schimbat cu Petrom ( din cate am inteles ei nu au aditivi ).

De atunci nu am mai avut probleme cu martorul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
eu alimentez de la petrom in principal. conteaza mult statia si nu firma cum cred multi. in felul asta eu alimentez de la statii de incredere, unde mai cunosc pe cate unu. asa am aflat ca degredarea calitatii carburantilor se intampla in statie, motorina primita de la rafinarii fiind identica. pana acum nu am avut probleme.
Link to comment
Share on other sites

In Ro. si tarile vecine cea mai buna motorina, de la cea mai de incredere si eleganta statie, nu faceti economii la calitatea motorinei decit in tari de genul Germania, Olanda, Belgia, Anglia, Franta etc....
Link to comment
Share on other sites

petrom si omv ii acelasi lucru , sunt sef de statie la petrom si parintii mei sunt dealeri in retea petrom ...la omv si petrom sunt aceeasi carburanti adusi din acelasi loc.la top99 (carrera 100) este diferenta ca la omv mai pun la o cisterna o canistra de aditiv de curatare . in rest ii numa mental totul " bag de la omv ca ii calumea , petrom i varza', va inselati in privinta asta si platiti un pic mai mult pe litru. sper sa va ajute cele spuse
Link to comment
Share on other sites

petrom si omv ii acelasi lucru , sunt sef de statie la petrom si parintii mei sunt dealeri in retea petrom ...la omv si petrom sunt aceeasi carburanti adusi din acelasi loc.la top99 (carrera 100) este diferenta ca la omv mai pun la o cisterna o canistra de aditiv de curatare . in rest ii numa mental totul " bag de la omv ca ii calumea , petrom i varza', va inselati in privinta asta si platiti un pic mai mult pe litru. sper sa va ajute cele spuse

merge si de la tiristi :)

Merge din orice rezervor, importanta este statia PECO :twoup: , am vazut la un vecin, are in curte un bidon de 60 litri pe care il umple cu motorina la 2-3 saptamani, in capul bidonului si-a improvizat un filtru (la fel ca cel de motorina din masina) iar dupa filtru robinet. Omu' nu si-a alimentat niciodata masina personala de la peco :( , chiar discutam zilele trecute cu el, nu a avut niciodata masina pe benzina si nici probleme cu injectoarele la diesel :)

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
eu bag numai evodiesel de la mol. sunt foarte multumit de mersul masinii. rareori cand bag de la omv sau petrom se simte ca masina nu mai trage ca inainte. cred ca e importat sa inveti masina pe un anumit tip de motorina nu sa ii bagi de prin toate peco-urile. am avut si o tentativa sa bag de la tiristi dar m-am razgandit. de ce sa ma risc pt. o diferenta de 70 de lei la un plin.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Se zice ca "daca ramai in pana" mai bine ti impingi masina, decat sa alimentezi de la Lukoil; eu personal alimentez doar de la OMV.

 

Astea sunt doar vorbe. eu alimentez de 2 ani la Lukoil si nu am avut nici o problema. AM incervat si de la OMV dar nu am simtit nici o diferenta..

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Momentan alimentez de la MOL, insa benzina. Dar in trecut am alimentat foooarte mult si de la Rompetrol de unde am si avut de 2 ori probleme (culmea, chiar cu cea mai scumpa motorina Euro V a lor), caz in care bordul masinii, pe vremea aceea un C5 nou, mi s-a facut pom de Craciun si m-a lasat in drum.

 

Combustibilul din toate statiile peco este la fel, este rafinat la noi in tara (petrolul nostru contine foarte mult sulf; as zice ca ce se rafineaza la Petromidia ar fi mai de Doamne ajuta caci este cea mai moderna rafinarie, in rest...). Difera doar ditivii adaugati la sortimentele mai scumpe de carburanti, care aditivi sunt adusi din afara (de exemplu la MOL).

Edited by RAZVAN2007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.