Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

Numai motorina aditivata.Beneficii: putere mai mare,consum mai mic,protectie motor, poluare mai mica. Nu castig putere transformand de ex 150hp in 160 dar nu pierd din putere cum se intampla daca folosesc o motorina de baza deci tot un câstig s-ar putea spune.

 

BP Ultimate o motorina aditivata - explicatii

 

Edited by Sedan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

numai Mol , de fiecare data cand am bagat de la Omv sau Petrom , a inceput sa dea rateuri masina , intrerupea etc..si la prieteni aceeasi chestie..

 

Acelasi lucru mi se intampla si mie.... cu MOL nu am probleme.

 

 

Numai motorina aditivata.Beneficii: putere mai mare,consum mai mic,protectie motor, poluare mai mica. Nu castig putere transformand de ex 150hp in 160 dar nu pierd din putere cum se intampla daca folosesc o motorina de baza deci tot un câstig s-ar putea spune.

 

BP Ultimate o motorina aditivata - explicatii

 

 

Eu nu cred ca iti da motorina 10 cai in plus :p.... si oricum...chiar daca ar fi adevarata treaba... la noi se anuleaza :))... au baietii de la statii grija sa primesti si apa pe langa motorina :p

Link to comment
Share on other sites

numai Mol , de fiecare data cand am bagat de la Omv sau Petrom , a inceput sa dea rateuri masina , intrerupea etc..si la prieteni aceeasi chestie..

 

Mol in romania este detinut de petrom, deci ce-ti papa masina de la ei papa si la petrom/omv, ceea ce experimentezi tu se numeste placebo :poke:

 

 

de la petrom bag, mai exact sprint, pt ca nu e diferita de cea de la omv/mol decat prin prisma faptului ca e un pic mai ieftina :blush: iar statia e la o aruncatura de batz de casa

 

si pt r32 tot de la petrom bagam 99+, motivul de baza fiind ca e considerabil mai ieftina decat produsele similare rompetrol/omv/mol fara sa se simta vreo diferenta in cum merge motorul, in schimb daca se baga 95 se simte imediat, masina cel putin teoretic, mergand si cu 95.

Link to comment
Share on other sites

Mol in romania este detinut de petrom, deci ce-ti papa masina de la ei papa si la petrom/omv, ceea ce experimentezi tu se numeste placebo :poke:

 

 

de la petrom bag, mai exact sprint, pt ca nu e diferita de cea de la omv/mol decat prin prisma faptului ca e un pic mai ieftina :blush: iar statia e la o aruncatura de batz de casa

 

si pt r32 tot de la petrom bagam 99+, motivul de baza fiind ca e considerabil mai ieftina decat produsele similare rompetrol/omv/mol fara sa se simta vreo diferenta in cum merge motorul, in schimb daca se baga 95 se simte imediat, masina cel putin teoretic, mergand si cu 95.

 

Nu este adevarat.... am bagat la inceput de la OMV .... cand a inceput sa dea rateuri am bagat de la Petrom... incepuse sa faca la fel, doar ca mai subtire ca la OMV.

De cand bag de la MOL nu am avut probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu mai retin deca am mai scris, eu alimentez de 4-5 ani de la o singura pompa si anume Petrom de pe strada JIULUI Buc

Nu am avut si nu am absolut nici-o problema cu masina / masinile cu care am alimentat, am cativa vecini carora le-am recomandat aceast petrom si de 1 an de cand alimenteaza si ei acelasi raspuns, nici-un fel de problema ...

indiferent ca este euro diesel 5 sau top euro diesel 5

 

http://img853.imageshack.us/img853/7411/46766776.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Eu orice fac, nu alimentez de la petrom/omv, fiind primii pe lista hotilor. O fac mai mult din principiu, alimentez de la lukoil, mol si de la altii care sper sa nu se aprovizioneze de la petrom.

 

Oricum am auzit ca de la anul vine o companie ruseasca mare si la noi, care probabil va lua fata petromului. Sa vedem daca ii lasa sa isi deschida statii.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Hai sa va spui o treaba.

Informati-va de unde alimenteaza majoritatea companiilor ce au muuuulte masini in folosinta.

De acolo (furnizorul respectiv, nu neaparat statia peco)sa luati combustibil.

 

Dupa experiente neplacute in trecut, in sfarsit unele companii au aflat ca e mult mai ieftin sa comanzi nu test de combustibil la un institut de cercetare decat multe seturi de injectoare si nu numai.

O sa aflati ca nu neaparat pretul e cel care decide ce combustibil sa se foloseasca ci calitatea acelui combustibil. De aceea multe companii mari folosesc Lukoil.

 

Eu am pus de la toate firmele din Ro. Cea mai ok a fost la OMW si la Lukoil cu un mic plus pentru Lukoil cu care mi se pare ca e mai silentioasa masina. Nu pot sa spun insa ca vreuna din motorine, indiferent de furnizor, mi-a facut probleme.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am constatat probleme cand mai bagam de la Lukoil.

 

Eu alimentez de la OMV sau Rompetrol cu motorina mai ieftina de la ei, depinde de momentul in care trebuie sa alimentez: cand plec de acasa-OMV sau cand ma indrept spre casa-Rompetrol.

Link to comment
Share on other sites

98% numai de la OMV ...intamplare sau ghinion am bagat de 2 ori de la Lukoil si parca mergeam cu dacia...(tragea mai greu masina si parca vibra mai rau ...mai pe scurt era mai zgomotoasa).

 

Mi se pare o mica diferenta intre motorina de la OMV sprint diesel si cea premium de sezon (winter parca ii zice)... in sensul ca trage mai bine masina in turatii mai mici si e mai silentioasa. E posibil sa fie doar in capu` meu si sa aberez dar asa mi s-a parut mie. :rolleyes:

 

In orice caz de la Lukoil nu mai bag parca te fura si mai mult la pompa ...zic mai mult pt ca toti te fura. <_<

Edited by UNU!
Link to comment
Share on other sites

Dupa vreo 7 ani si vreo 10 masini pe care am folosit numai motorina Rompetrol de care am fost multumit am trecut la OMV care pana acum pare a fi la fel de buna si care se consuma ceva mai greu din rezervor.Am avut si masini cu filtru de particule si s-au impacat bine cu cea de la Rompetrol urmand sa vad pe parcursul unei perioade mai indelungate cum se vor comporta cu cea de la OMV.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Din topicul asta am invatat si eu ceva bun , motorina de la OMV este mai buna si se consuma mai greu iar cea de la rompetrol este si ea buna. Eu bagam numai de la Petrom de aici de langa mine. o sa bag si de la omv sa vad diferenta dupa care o sa revin si eu cu o parere :D Edited by Ondy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.