Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Petrom si OMV nu mai bag intrucat mi-a mers inecata masina dimineata, zi de zi. Am schimbat pe Mol EVo de 2 luni si abia astazi, pe ger mi-a mers inecata masina. Acum sunt convins ca si de la motorina era problema. Voi tine cont si de sfaturile lui d-rive si voi pune Ecto de la Lukoil. Aici unde lucrez e o benzinarie Lukoil in centru in Focsani si vreau sa zic ca e plin, si numai masini de masini am vazut sa puna de la Lukoil. Ma gandesc ca poate n-o fi mai rea ca la Mol care vin tot cu carburanti Petrom... Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

eu o tin doar cu plinuil de la lukoil numai pt ideea de a sustine concurenta contra hotilor de la petrom

 

acum ca performanta nu stiu cat de mult difera ...

a facut cineva un dyno test sa vada cati CP scoate un lukoil si cat un petrom ?

am auzit ca in afara spania / italia difera cu mult calitatea la combustibil , a venit varu din spania cu masina si a zis ca dupa ce a pus plinu la noi parca ia murit turbo asa de rau trage bn ca si el exagereaza putin ....

Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca cea cu rompetrol e mai sprintena decat OMV... cel putin la masina mea asa se simte si mai multi mi-au zis lafel cu masinile lor....

 

Acum ai ajuns deja sa te repeti tot la doua posturi. Hai serios acum. Chiar nu e asa important numarul de posturi...

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca cea cu rompetrol e mai sprintena decat OMV... cel putin la masina mea asa se simte si mai multi mi-au zis lafel cu masinile lor....

 

 

o sa incerc si eu un plin cu reompetrol atunci sa vedem :D acum trebuie sa am grija sa nu imping la masina daca consum tot rezervorul mie nu-mi indica bine nivelul la combustibil cand e spre gol arata pe la jumate :))

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun consumul... in afara poti sa scoti si 3-4%. A mea ia 9-10 in oras, mers sportiv, iar afara am scos si sub 4 litri la 100km/h, media fiind totusi de 5-6

 

am alimentat zilele astea de la MOL pt un drum de bucuresti , parca trage putin mai bine dar in schimb tremura rau motorul mult mai tare decat inainte

 

consum de 4% ? o.O poate doar daca esti la vale si nu apesi pedala , minim am scos 5% fix pana la mare si inapoi , in rest media la mine sta la 6.6% si merg numai intre 2000-2500 ture

Link to comment
Share on other sites

Din ce am auzit de la diferite persoane, benzina si motorina de la lukoil ar fi ce-a mai infecta, cineva a schimbat 1 injector la un seria 3 dupa ce a alimentat cam 2 luni cu motorina de la ei. Nu folosesc decat petrom si rompetrol dar incerc sa ma axez doar pe rompetrol pentru ca de la un timp si la petrom au inceput sa buseasca carburantii. Am facut plinul la fiat de la petrom si s-a dus benzina una doua iar dupa aceea am facut plinul de la rompetrol si m-am folosit mai mult de masina gen sa zic ca am "iesit pe plus cu 5 litri".
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

dupa 1 an de la ce am luat masina si mers doar cu lukoil ma lasat pompa de injectie majoritatea au zis sa nu mai bag lukoil niciodata , rompetrol = best si am auzit de la un inginer care lucreaza in domeniu petrolier sa bag 50% petrom si 50% rompetrol e amestecul perfect .

 

dupa ce am schimbat pompa de injectie si am bagat petrom se observa diferenta mare la sprint , ma lipeste in scaun dupa 2200 rpm , nu sunt 100% sigur daca e doar de la carburant , poate pompa cea veche dadea semne de uzura ... , sau poate e din cauza ca un furtunas de retur de la egr era anulat si la pus mecanicul la loc . dar acum nu mai pot baga a 5-a si sa merg cu 70 km/h cand calc pedala tremura si cere treapta inferioara , inainte navea nici un stres apasam pedala dar abia urca .

 

deci de acum 4ever Rompetrom + Petrom .

Link to comment
Share on other sites

Alimentez de cativa ani de la petrom (in special statia de pe strada Sibiu - Favorit) si nu am sesizat vreo diferenta calitativa a combustibilului. SI la fosta masina alimentam cu benzina tot de acolo si a fost ok.

 

Si eu tot de la acel petrom pun motorina si pana acum a fost foarte ok, nu am avut nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Intrebare: care sunt diferentele REALE intre motorina normala si cea super,extra,ultra,hiper etc etc(aia scumpa)? Se simte ceva diferenta de performante daca alimentam cu deaia buna?

diferenta este cantitatea de aditiv adugata. concentratia gen cea mai proasta are 1:1000 si cea mai buna 5:1000. Dar acelasi aditiv. Fix atat....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.