Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

doar de la MOL alimentez . motorina normala , am sa testez si pe cea aditivata , mai exact ce ar trebui sa se simta , ca trage mai bine , e mai putin zgomotos motor ? Si cu uleiul ala ca al trabant despre ce e vb .E necesar si la mine ? :)))
Link to comment
Share on other sites

doar de la MOL alimentez . motorina normala , am sa testez si pe cea aditivata , mai exact ce ar trebui sa se simta , ca trage mai bine , e mai putin zgomotos motor ? Si cu uleiul ala ca al trabant despre ce e vb .E necesar si la mine ? :)))

Banuiesc ca ai injectie de tip CR asa ca nu este necesar.

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Proprietatea de lubrifiere a motorinei era data de continutul de sulf, continut care a fost redus extrem de mult in ultimii ani, din cauza normelor de poluare mai stricte.

 

Euro 5 impune utilizarea motorinei cu continut de sulf mai mic de 10ppm - 0.001% sulf.

Euro 4 are maxim 50 ppm sulf – 0.005%.

Euro 3 are maxim 350 ppm sulf – 0.035%.

Anterior acestor norme continutul de sulf era mult mai mare, de ordinul a 0.2% - 0.5%.

 

Producatorii de combustibili au incercat sa compenseze prin aditivare lipsa sulfului.

 

Cele mai afectate sunt motoarele vechi, care au fost proiectate sa functioneze cu cantitati de sulf mai mari.

La motoarele moderne nu sunt probleme, fiind proiectate sa functioneze cu acest tip de motorina.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Legea a obligat producatori de combustibil sa renunte la sulf deoarece este considerat nociv mediului inconjurator,iar acuma se amesteca cu Ulei de rapita,probabil de la 1 ianuarie 2014 se va renunta si la acel 0.01 sulf si se va utiliza doar acel biodiesel sau vor gasi un alt inlocuitor.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Am alimentat mult timp cu motorinĂŁ de la Rompetrol dar parcĂŁ Mol Evo e mai bunĂŁ, ĂŽn sensul ĂŽn care motorul nu mai este așa zgomotos și a scĂŁzut și consumul, cu cca. 0,4l/100km
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Pana acum am bagat de la Petrom si cand sunt in bucuresti mai bagam de la lukoil ca aveam un peco langa, sa zic ca am simtit o moleseala din partea masinii... o sa ma indrept si eu spre Mol, am inteles de la mai multi prieteni cA este mai buna...
Link to comment
Share on other sites

Am incercat cam toate felurile de motorina, mai putin Petrom. Cea care mi s-a parut buna a fost Rompetrol Alto 55, MOL EVO dar si cea normala, si de la SOCAR si cea normala dar si cea premium. Eu nu am vazut diferenta la Socar intre cea premium si cea normala.
Link to comment
Share on other sites

1.care este motorina recomandata, in cazul in care masina este dotata cu filtru de particule?

2.se poate ca din cauza motorinei necorespunzatoare, motoarele disel cu DPF, motorul sa mearga intrerupt, o data la un interval de 3-4 zile.( deci ceva mai rar, intamplator)?

Edited by bmw3er
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dupa aproape un an ,am stat recent o luna pe mol normala , tot am zis ca parca nu-mi mai parea o mare diferenta , dupa o luna de teste am revenit la Mol Evo si masina trage mult mai bine si raspunde la pedala instant ,eu chiar am inregistrat vreo 2 reclamatii la ei pe tema asta ca daca tot platesc Mol Evo vreau sa mearga mai bine nu la fel ca cea normala . Nu stiu daca asta a contat dar clar e o diferenta majora in bine in reactia masinii . Raman pe ea , asta e cativa zeci de ron in plus pe luna in burta lui Ponta . Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Foloseam rompetrol si petrom. In aprilie a inceput motorul sa vibreze ca toate alea la plecarea de pe loc ma gandeam ca s-a dus volanta de tot. Fara sa imi dau seama a trebuit sa fac un plin la un drum lung si am alimentat de la Mol....maxmotion. In primii 3-4 km masina si-a schimbat comportamentul si nu mai vibra. Sa ii ia naiba cu motorina lor de rahat si bataia de joc fata de masinile noastre.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.