Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

E asa mare diferenta intre Mol Evo si Alto 55 de la Rompetrol, in favoarea Rompetrolului?

 

Eu pun de cam 2 ani numai Evo, dar am experimentat cu GazProm recent(statia de langa Domnesti) si parca se simte un plus dar poate fi doar un efect placebo in urma schimbarii :p.

 

De asemenea tot aud ca e la moda uleiul de 2t in rezervor la un plin. Merita intradevar, sau la masinile mai noi(euro 4 and above) e putin riscant?

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Da-mi cu totii bani pe numele firmei, nu pe calitatea produselor.

Transportul produselor de la rafinarii la pompele de benzina costa foarte mult, asa ca Mol, Rompetrol si Petrom/OMV fac schimb de produse, astfel incat sa-si reduca costurile.

Cum functioneaza? Rompetrol are rafinaria Petromidia, langa Constanta. Petrom are Petrobrazi, langa Ploiesti. Mol are rafinaria la Szazhalombatta (langa Budapesta).

Rompetrol, pentru a vinde produse in vestul tarii, cumpara produsele de la Szazhalombatta, iar Mol, pentru a vinde in zona de sud-est cumpara produse de la Petromidia. Schimbul este 1:1, deci ambele firme vor evita plata transportului pe sute de km. Petrom/OMV procedeaza la fel, acest schimb de produse fiind investigat si aprobat de Consiliul Concurentei.

Comunicat de Presa CONSILIUL CONCURENTEI

Contractul Încheiat Între SC Petrom SA Bucureºti ºi SC Rompetrol Rafinare SA ConstanÞa, privind schimburi de carburanÞi, nu conÞine prevederi de naturã anticoncurenÞialã ºi nu are ca obiect sau ca efect restrângerea, Împiedicarea sau denaturarea concurenÞei pe piaÞa carburanÞilor din România sau pe o parte a acesteia, a decis Consiliul ConcurenÞei În urma unei analize.

 

Obiectul contractului este reprezentat de schimbul dintre Petrom Âşi Rompetrol a unei cantitĂŁĂži totale de 60.000 tone de carburanĂži, timp de un an de zile, pĂŁrĂžile urmĂŁrind aprovizionarea staĂžiilor proprii de distribuĂžie de carburanĂži din apropierea rafinĂŁriei celeilalte pĂŁrĂži.

 

Prin implementarea acestui contract, pĂŁrĂžile urmĂŁresc ĂŽmbunĂŁtĂŁĂžirea timpilor de aprovizionare a staĂžiilor de distribuĂžie carburanĂži, eliminarea dificultĂŁĂžilor determinate de reparaĂžiile Âşi restricĂžiile privind transportul feroviar de produse petroliere precum Âşi reducerea cheltuielilor de transport.

 

Având În vedere clauzele contractului analizat, precum ºi modificarile aduse acestuia de cãtre pãrÞi la solicitarea Consiliului ConcurenÞei, prevãzute În actele adiÞionale la contract, s-a constatat cã acesta nu conÞine prevederi care sã influenÞeze politica de preÞuri, a discounturilor sau a altor condiÞii comerciale stabilite de cãtre fiecare parte În relaÞia cu proprii sãi clienÞi. De asemenea, contractul nu va influenÞa direct sau indirect volumul investiÞiilor realizate de cãtre pãrÞi În cadrul activitãÞilor desfaºurate ºi nici nu conÞine prevederi care sã determine limitarea producÞiei sau distribuÞiei de carburanÞi. Mecanismul de schimb de carburanÞi, ce urmeazã a se realiza În baza contractului nu restricÞioneazã libertatea pãrÞilor de a-ºi dimensiona În mod unilateral producÞia carburanÞilor sau de a decide asupra extinderii reÞelei de staÞii de distribuÞie pe piaÞã.

 

Ăn vederea monitorizarii modului ĂŽn care va fi implementat contractul, cele douĂŁ companii au obligaĂžia de a transmite, trimestrial, Consiliului ConcurenĂžei situaĂžia schimburilor de carburanĂži efectuate.

 

Contractele de schimb produse petroliere (swap/exchange agreements) reprezintĂŁ o practicĂŁ la nivel global (SUA, Marea Britanie, Italia), care funcĂžioneaza Âşi ĂŽn alte domenii de activitate (gaze naturale, industria chimica, industria farmaceuticĂŁ etc.)

 

Ce vreau sa spun? Ca nu te poti baza pe numele firmei, totul este o iluzie!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am citit toate posturile si stiu ca ce am sa va zic nu o sa ma credeti... atata timp cat benzinariiile din tara (OMV PETROM ROMPETROL MOL ) sunt alimentate de romstil... toate sunt la fel (doar ca o plimba pana la Oradea face vama si vine imapoi...) doar doua tipuri de motorina transporta aditivata si ne... aceias lucru si la benzina...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

De SOCAR nu zice nimeni nimic ? Eu alimentez doar de la ei iar inainte alimentam de la Rompetrol. Din pacate Rompetrol nu mai am in zona mea.

Nici SOCAR nu exista-n zona noastra! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.