Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 1 month later...

OMV Maxxmotion Diesel ce cifra cetanica are si cum este?

 

Pana acum am alimentat numai de la Rompetrol cu Efix 51 si EfixS 55 si am fost multumit. EfixS 55 mi se pare foarte buna, motorul e mai silentios si trage mai bine cand e subturat (1500-2000)

 

Se pare ca pe siteul lor nu specifica asta, sau nu am vazut eu? hmm

La fel ca si tine, folosesc Rompetrol Efix 51 sau 55, la 55 e singura la care am observat ca ajuta motorul sa se incalzeasca mai repede iarna, la acelasi ritm de mers.

 

Cand am luat prima data masina, in 2011, dupa revizie am alimentat 12 luni(aprox 9800 km) doar de la OMV, Maxx Motion sau normala, avand o statie la cativa zeci de metri de locuinta, am facut revizia din nou iar filtru de motorina era negru. Am incercat apoi doar Mol, la fel, am o statie la cateva sute de m de casa, dupa 10 luni(10200km) filtrul de motorina era la fel, gri si negru.

 

Apoi am zis sa incerc si Rompetrol desi am de condus cativa km pana la prima statie, aceiasi masina, acelasi stil de mers si aceleasi locuri, revizia facuta la 12 luni sau 10000 km, filtrul de motorina era galbui(culoarea lui) si putin gri. Prin urmare, din 2013 folosesc doar Rompetrol. Am auzit ca si Gazprom au motorina buna, insa nu am incercat pana acum.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Stai pe motorina de la MOL. Dupa un an in care am alimentat numai de la ei, am gasit filtrul de motorina plin cu apa, iar un senzor de nivel din rezervor cu contacte oxidate facute praf de la apa, care evident era mort si imi arata nivelul combustibilului la maxim tot timpul. Nu mai spun ca dimineata ziceai ca se sparge motorul la cum "rontaia".

Alimentam doar de la MOL-ul de pe Pallady (sens A2-dristor).

M-a mancat in c*r, vorba aia sa ma iau dupa forumisti, ca "e mai buna aia de la MOL". Inainte alimentam doar de la rompetrol cu efixS, ceea ce fac si acum, din nou, si nu mai am probleme. :frantics:

Dupa ce le-am scris asta celor de la MOL la o reclama de pe farcebook, brusc, a disparut postarea aceea cu totul :thumbsup:

Edited by BMW Style
Link to comment
Share on other sites

Stai pe motorina de la MOL. Dupa un an in care am alimentat numai de la ei, am gasit filtrul de motorina plin cu apa, iar un senzor de nivel din rezervor cu contacte oxidate facute praf de la apa, care evident era mort si imi arata nivelul combustibilului la maxim tot timpul. Nu mai spun ca dimineata ziceai ca se sparge motorul la cum "rontaia".

Alimentam doar de la MOL-ul de pe Pallady (sens A2-dristor).

M-a mancat in c*r, vorba aia sa ma iau dupa forumisti, ca "e mai buna aia de la MOL". Inainte alimentam doar de la rompetrol cu efixS, ceea ce fac si acum, din nou, si nu mai am probleme. :frantics:

Dupa ce le-am scris asta celor de la MOL la o reclama de pe farcebook, brusc, a disparut postarea aceea cu totul :thumbsup:

Daca ai pastrat chitantele poti face o reclamatie ANPC + politie pt inselaciune.

Stiu pe mai multi care iau de la Mol din tara si sunt multumiti.

Luai motorina aditivata/premium Mol?

 

Stand afara iau mereu varietatea premium de la: Shell(Vpower), BP, OMV, Total. Cam in ordinea asta.

In tara: OMV, Petrom, Mol.

Peste tot evit sa alimentez de la d'al de Galbenusi.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eu inainte alimentam doar omv, 50% din cazuri premium si 50 normala, la recomandarea unora de pe forumul acesta am trecut pe Mol, imediat dupa am uitat ce inseamna rontaiala de injectoare la rece, deci pot sa zic ca sunt multumit, si de cea normala si de cea premium, omv era foarte buna, la mers dar rontaie injectoarele indiferent daca e premium sau nu, cu motorina de la mol am impresia ca mi-o consuma mai mult, mai ales cu cea premium, nu am nici o dovada, e doar o impresie

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu ma insel insa Efix S 55 este singura "premium" care garanteaza o cifra cetanica de minim 55. Restul, din cate stiu eu, garanteaza la fel ca si cea standard minim 51. Mai sunt alti furnizori in afara de Rompetrol cu minim 55 declarant? Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

OMV

 

de cand am masina (2 ani juma) o singura data am bagat rompetrol si am avut probleme

 

coincidenta -> ghinion :twoup: nu stiu da nu ma risc si raman fidel :twoup:

 

si eu am bagat de 2 ori de la rompetrol.nu mai bag in veci.lag-uri in acceleratie, dadea in nas. mol all the way.

 

 

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

MOL si OMV cumpara si de la Rompetrol.

Știam cĂŁ actualul evo, fostul diesel simplu era de la rafinĂŁrii de aici, dar Evo plus din câte știu se aduce de la rafinĂŁrii din Ungaria. Eu merg pe fostul Evo, actualul Evo Plus de 12 ani și n-am avut probleme. Ba chiar la ĂŽnceput nu aveau așa de multe benzinĂŁrii și mai experimentam dar tot la ei mĂŁ ĂŽntorceam cĂŁ parcĂŁ mergea mai rotund motorul și trĂŁgea mai bine mașina.

Link to comment
Share on other sites

Omw Maxx Motion si din cand in cand, la plin, cate un aditiv Liqui Moly Super Diesel. Face "minuni" la ce motorina de rahat avem noi in Romania.

 

Cred cĂŁ e important sĂŁ menționezi și ce mașinĂŁ ai. Nu de alta dar sĂŁ nu se apuce lumea dupĂŁ sĂŁ bage aditivi prin motoarele Euro 5 sau 6 :)

Link to comment
Share on other sites

Cred că e important să menționezi și ce mașină ai. Nu de alta dar să nu se apuce lumea după să bage aditivi prin motoarele Euro 5 sau 6 :)

 

Este trecuta in profil, nu am idee de ce nu apare. Din cate stiu, aditivul poate fi folosit pe orice tip de motor cu orice norma de poluare, dar sa nu crezi ca i fac reclama de acum !

Edited by gaboy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.