Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu e vorba de asta. La noile motoare nu se recomandĂŁ sub nicio formĂŁ aditivi suplimentari. Scrie mare ĂŽn clar și pe capacul rezervorului. Sunt arhisuficienți cei deja existenti ĂŽn carburant.

 

s-l300.jpg

 

 

Ai perfecta dreptate, asa spune producatorul, la mine scrie la fel, dar stiind in ce tara traim si cum se aditiveza sau nu motorina, cum se fura aditivii, cum se adauga apa sau cine stie ce alte minuni prin ea....ca opinie strict personala, prefer sa ma risc sa adaug, cel putin din cand in cand.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare e liber să facă ce vrea, totuși, când ai de ales între o presupunere personală că motorina e proastă versus o recomandare făcută de niște ingineri pe baza unor studii și experimente directe, permite-mi să cred că nu faci chiar bine. Sper să n-ai nicio problemă. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Omw Maxx Motion si din cand in cand, la plin, cate un aditiv Liqui Moly Super Diesel. Face "minuni" la ce motorina de rahat avem noi in Romania.

 

Si eu folosesc mai multi aditivi de la LM pe un f10 530d si chiar se simte. Inclusiv Schmier de la LM pentru pompa de motorina, care nu mai e la fel de zgomotoasa.

 

Inceraca o cutie de liqui moly system reiniger diesel pro-line, e la 500ml, cod LM 5156 si dupaia cu Super Diesel din cand in cand. O sa vezi o diferenta destul de mare.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fiecare e liber sĂŁ facĂŁ ce vrea, totuși, când ai de ales ĂŽntre o presupunere personalĂŁ cĂŁ motorina e proastĂŁ versus o recomandare fĂŁcutĂŁ de niște ingineri pe baza unor studii și experimente directe, permite-mi sĂŁ cred cĂŁ nu faci chiar bine. Sper sĂŁ n-ai nicio problemĂŁ.

 

Calitate slaba a motorinei de la noi nu este o presupunere personala, este un fapt concret si demonstrat din pacate, cam toti din Romania se plang de ea si nu ma refer doar la pret. Inclusiv cei de pe forumul acesta, sute de persoane sunt afectate de calitatea ei, cat despre aditivul respectiv, citind pe forumul lor german, foarte multe persone din Germania il folosesc, pe proria lor piele desigur cum o fac si eu. Cum spuneam, nu fac reclama sau alte chestii...o parere personala doar, cert e ca functioneaza, masina se simte altfel. O zi buna !

Link to comment
Share on other sites

Cu aditivul adaugat nu cresti calitatea motorinei, e doar placebo, vezi ca folosirea aditivilor duce la uzura prematura a componentelor de la sistemul de injectie, daca tot vrei ce e mai bun alimenteaza cu sortimentul superior de la statie, doar atat.

 

Pai...creste cifra cetanica, care caracterizeaza usurinta la autoaprindere a combustibilului. Din cate stiu eu asta este unul dintre principalii indicatori care caracterizeaza calitatea unui combustibil pentru motoarele diesel. De acu o dam in chimie si schimbam topicul. Vorba colegului de mai sus...fiecare pune ce vrea in masina lui pe propria i piele. Bafta la motorina cat buna si multi km fara probleme sa avem !

Edited by gaboy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Intreaba totusi si niste mecanici chiar din reprezentante, sa vezi daca recomanda asa ceva. O sa ai surprize.

 

Nu am folosit niciodata aditivi. subliniam faptul ca si firma-mama furnizeaza asa ceva, inclusiv pentru benzinare.

In Romania, am alimentat de la toate firmele furnizoare de combustibili cu toate tipurile de diesel, si nu am intampinat probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Aditivul asta de reprezentanta se foloseste 1 data la 30k. preventiv pentru injectoare, nu sa bagi mereu la fiecare plin, parerea mea, ce e mult mai rau face.

 

Am bagat eu pe cel de la BMW si la benzinar (N55), si la deasel (M47) si nu am simtit nicio diferenta notabila la niciuna.

 

Nu zic ca nu a facut nimic, doar ca nu "la suprafata"

Link to comment
Share on other sites

De obicei bag in F30 320d de la OMV si Petrom, cam in egala masura, in functie de care mi-e in drum. In proportie de 75% varianta de motorina superioara, imi place sa alternez.

Din auzite credeam ca marfa de la OMV e aceeasi cu cea de la Petrom, diferenta fiind doar ca statiile OMV arata mai bine. Nu-i asa?

 

Ma bate gandul sa incerc Rompetrol, astept sa se deschida o statie mai aproape de Marasti (Cluj).

Edited by twodoor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De obicei bag in F30 320d de la OMV si Petrom, cam in egala masura, in functie de care mi-e in drum. In proportie de 75% varianta de motorina superioara, imi place sa alternez.

Din auzite credeam ca marfa de la OMV e aceeasi cu cea de la Petrom, diferenta fiind doar ca statiile OMV arata mai bine. Nu-i asa?

 

Ma bate gandul sa incerc Rompetrol, astept sa se deschida o statie mai aproape de Marasti (Cluj).

 

In mod normal, o rafinarie "livreaza" combustibil la toate statiile din zona. Asa ca depinde cate rafinarii sint prin preajma si cat e dispusa compania respectiva sa plateasca pt transport, doar ca sa aduca combustibil din alta parte.

Asa ca difera doar pachetul de aditivi adaugat combusitibilului produs STAS.

 

Ai un tanc unde ai preparat STAS (la benzina ai multe retete, e mai liber decit la motorina) si de acolo o conducta trage direct catre cisterna (camion, vagon, vas). La conducta se afla racordate si diverse vase mai mici care contin pachetul de aditivi ai firmei respective. Daca vezi o rafinarie in vest, stai la poarta si ai sa vezi cum ies cisterne de la toate firmele petroliere :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

In mod normal, o rafinarie "livreaza" combustibil la toate statiile din zona. Asa ca depinde cate rafinarii sint prin preajma si cat e dispusa compania respectiva sa plateasca pt transport, doar ca sa aduca combustibil din alta parte.

Asa ca difera doar pachetul de aditivi adaugat combusitibilului produs STAS.

 

Ai un tanc unde ai preparat STAS (la benzina ai multe retete, e mai liber decit la motorina) si de acolo o conducta trage direct catre cisterna (camion, vagon, vas). La conducta se afla racordate si diverse vase mai mici care contin pachetul de aditivi ai firmei respective. Daca vezi o rafinarie in vest, stai la poarta si ai sa vezi cum ies cisterne de la toate firmele petroliere :)

 

Interesant, nu stiu cate rafinarii sunt prin zona dar mereu am avut o reticenta fata de MOL, Socar, Lukoil... sau altele mai no-name unde nu as alimenta niciodata cum ar fi Pritax, DHR, Ozana, etc.

Link to comment
Share on other sites

1541804004[/url]' post='2469985']

Intrebare pt cei cu f30: voi de ce bagati motorina aditivata daca la rezervor scrie fara aditivi?

 

Acolo scrie sa nu bagi aditiv la bidon,cumpĂŁrat din magazine sau de aiurea

Nu are legĂŁtura cu motorina aditivatĂŁ din pompa de la stație

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

BMW recomanda sa nu punem aditiv in motorina/benzina, dar chiar ei vand asa ceva :))

 

Ideea e ca ei nu recomanda ALT aditiv .. excluzandu'l pe cel "facut" de ei... pe care ti'l recomanda, teoretic, un mecanic din reprezentanta... nu sa il punem de capul nostru

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.