Jump to content

Ce motorina folositi ?


Myx

ce motorina folositi!  

1847 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu am alimentat de la multe omv-uri si la absolut toate...motorina premium era adusa de la petrom...scria clar pe o foaie lipita pe geamul de langa casa de marcat....dar ma rog tu ai documente.... :)

 

Unde ai vazut tu foaia aia ? <_<)))) n-am vazut asa ceva lol!

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Eu am alimentat de la multe omv-uri si la absolut toate...motorina premium era adusa de la petrom...scria clar pe o foaie lipita pe geamul de langa casa de marcat....dar ma rog tu ai documente.... :)

 

Unde ai vazut tu foaia aia ? <_<)))) n-am vazut asa ceva lol!

pai este simplu....dute la orice omv si intreaba de provenienta combustibilului...la casa de marcat...si o sa-ti arate aceea foaie...este undeva pe tejghea....ex. omv Cosbuc....omv Alexandria

LE:Nu mai folosi cuvantul lol....ma duce cu gandul la retardati care stateau toata ziua pe mirc si mess...fara suparare

Edited by cristianiorga22
Link to comment
Share on other sites

Eu am alimentat de la multe omv-uri si la absolut toate...motorina premium era adusa de la petrom...scria clar pe o foaie lipita pe geamul de langa casa de marcat....dar ma rog tu ai documente.... :)

 

Unde ai vazut tu foaia aia ? <_< )))) n-am vazut asa ceva lol!

pai este simplu....dute la orice omv si intreaba de provenienta combustibilului...la casa de marcat...si o sa-ti arate aceea foaie...este undeva pe tejghea....ex. omv Cosbuc....omv Alexandria

LE:Nu mai folosi cuvantul lol....ma duce cu gandul la retardati care stateau toata ziua pe mirc si mess...fara suparare

 

+1

tot combustibilul OMV este din rafinariile Petrom!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

De cand am masina , adica de vreo 8000 de km , numai de la lukoil am bagat , este cea mai apropiata statie de alimentare (comoditatea asta) si nu am avut nici cea mai mica problema cu masina , merge bine. Am bagat de cateva ori de la mol si de la petrom o data si nu am simtit nici o diferenta , oi fi eu mai nesimtit <_< nu stiu ce sa zic.

Nu sustin ca e o motorina buna , vad ca sunteti destui pe aici inpotriva lukoil-ului , dar eu nu am avut probleme si sper nici sa nu am de acum incolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
de curozitate intreb,e mai scump omv-ul decat rompetrolul?

e mai ieftin omv!

nu are nimeni rude pe la petrobrazi?

 

Eu am pus initial doar Petrom, ulterior am incercat Rompetrol, respectiv OMV si la ultimele 2 am si ramas. Nu pot sa zic ca am simtit diferente foarte mari intre ele. Cu Rompetrol am senzatia ca e un picut mai sprintena, insa e posibil doar sa mi se para...

 

O curiozitate am totusi - e recomandat sa ajung pe rosu inainte de a pune alt tip de motorina sau nu conteaza ca le amestec?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Astazi pentru prima data am bagat Sprint Diesel , tin sa precizez ca in rezervor mai aveam cam 8 litrii de la Lukoil si in prima faza , cam 15 km mergea greu , ma speriasem , nu mergea mai repede de 120 :) , ma gandesc ca or fi fost aditivate diferit , diferenta de calitate si s-au ciomagit in rezervor combustibili , dar intr-un final totul a revenit la normal , s-a simtit diferenta , urca altfel si prinde si mai mult. De acum incolo Sprint Diesel voi baga mereu. :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu nu inteleg ce e cu sprint dieselul asta. De cand am masina (3 ani) am pus doar rompetrol si am fost multumit, masina mergea bine, tragea bine, mers regulat la relanti. Acum o luna si ceva i-am schimbat toate injectoarele, am fost sfatuit sa mai incerc si alta motorina asa ca am bagat vreo 2 plinuri cu sprint diesel. Absolut nemultumit, clar a pierdut niste cai si nu 2,3 ci zic eu undeva intre 10 si 20 asa ochiometric, relanti neregulat, tot ce vrei. Dupa astea 2 plinuri am trecut la premium diesel tot OMV si masina si-a revenit, merge cum mergea cu rompetrol. Deocamdata raman pe asta. In plus sprint diesel se spune ca ar avea ceva bio-diesel in ea, motorina interzisa in cartea masinii. Edited by avlad
Link to comment
Share on other sites

Eu eram fan inrait OMV pana a aparut alto 55 care mi se pare suuuper tare dar si consuma muuult mai mult. In prezent mi se pare un compromis foarte bun motorina top euro 5 de la Petrom cu care mi se pare ca fuge aproape de Alto dar consuma normal. Oare o fi buna asta de la Petrom? (sa nu-mi strice naiba injectoarele)
Link to comment
Share on other sites

cum pana mea sa pierzi 20 de cai de la motorina ? :)

Am zis ochiometric 10-20. Dracu stie cat o fi real, dar banuiesc ca daca erau 2,3 cai lipsa nu-i simteam. :lol:

 

ce masina ai tu, si cum naiba de ai schimbat toate injectoarele? km?

Am e39, 525d cu 145k km. 4 erau praf si 2 asa si asa. Mi-au spus ca e posibil sa fi pus motorina foarte nasoala undeva, dar de 2 injectoare stiam de ceva vreme ca-s pe duca oricum. In fine, le-am schimbat pe toate.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

si eu am anumite nemultumiri, cateodata de la rompetrol ..... cred ca jmecheresc astia pompele in draci ...

 

in ultimele ceva luni am incercat sa pun, pe cat posibil, alto diesel ..... erau momente cand motorul era mai zgomotos, consumul era ok, dar parca si trepida un pic ... acum cateva zile am intrat la rompetrol si la pompa la care m'am oprit nu era alto, celelalte erau ocupate si nu aveam chef de stat. Asa ca am alimentat cu efix ... eram deja cu motorina pentru 50 de km ... am facut plinul cu efix si va spun ca am impresia ca motorul merge mult mai rotund si nu mai simt mai deloc nici o trepidatie .....

 

deci, cred ca 1. fie astia altereaza combustibilul in tancurile de combustibil, fie 2. chiar nu e asa grozava pe cat se spune. Toti amicii mei care alimenteaza de la rompetrol, imi spun insa ca le consuma mult mai putin masina ....

Link to comment
Share on other sites

inainte puneam pertrom, in special in benzinar!

acum, de prin vara am bagat numai ropmetrol

efix/alto

consumul n-a ajuns la 11-urban....si se mentine undeva la 7 extraurban (e60, 525d, 177cp.....dar craiova nu se compara cu bucurestiul la aglomeratie!)

la iarna sigur va mai creste!

dar tot la rompetrol ramanem...eu si masinuta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.