Jump to content

Informatii folositoare despre MINI


edy1092

Recommended Posts

Ma intereseaza detalii utile despre aceasta masina cum ar fi : schimbul de distributie ,la cati km trebuie schimbata cureaua, pretul consumabilelor, service-uri, cat de usor se gasesc piesele, uleiul potrivit , probleme frecvente daca sunt , etc.... pt acest motor 1600cmc 90 CP

 

Multumesc anticipat celor care vor posta .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

Desi nu am un Mini One, as putea sa iti spun cat costa reviziile pt un Cooper S: primele doua au costat 500, respectiv 1000 RON. Uleiul l-am schimbat din 20 in 20 mii km. Prima data am facut service-ul la automobile bavaria in Cluj si am ramas shocat: NU stiau sa deschida capota... Apoi nu au stiut UNDE e desfacatorul pt antifurt la roti si solutia lor a fost sa COMAND TOATE MODELELE pt ca NU stiau care model e pt Mini-ul meu. Pana la urma m-am uitat p forumuri si l-am gasit, ce-i drept destul de bine ascuns. Concluzia, incompetenta totala.

 

Al doilea service l-am facut la un particular: schimbat ulei, filtre, adaugat lichide, frane noi, schimbat ceva la suspensie (am dat intr-o groapa si a trebuit schimbat ceva, dar am uitat ce anume - oricum nu telescopul).

 

A trebuit sa schimb parbrizul pt ca era crapat - si asta nu de la o piatra ci pt ca era defect. L-am schimbat la Gimarom. Foarte de treaba oamenii pe acolo. A costat 700 ron, dar l-au adus spart. Aveam drum spre vest si l-am schimbat la Budapesta, la firma mama de la Gimarom. In 3 ore a fost gata, nu au cerut nici un ban in plus, si au lipit si VIGNETELE :) Am fost foarte multumit.

 

Alte cheltuieli nu am mai facut cu masina, desi are acum 40.500 km. Doar consumul e mare - ceea ce nu ar trebui sa fie o problmea pt un ONE.

 

Sincer ma asteptam la mai multe probleme, dar nu am avut parte. Sper nici pe viitor sa nu am :)

 

In rest, ce mai pot sa spun este ca isi merita toti banii, desi scartaie destul de tare pe drumurile patriei. Daca franezi puternic si soseaua nu e in cea mai buna stare, spatele are o tendinta accentuata de a "sari". A, si nu are roata de rezerva :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.