Jump to content

Recommended Posts

Eu am CASCO la GROUPAMA, il recomand pt pret bun si pt ca sunt printre putinii care asigura jantele in cazul deteriorarii lor (la ce drumuri avem...) :scratchchin:
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pentru cine stie - ce inseamna:

- regres RCA

- daune cu regres service

 

am un contract casco si ma intreb daca merita adaugate si aceste clauze.

 

Dauna cu regres

In momentul in care esti lovita de cineva cu asigurare (sa zicem la Carpatica)-tu avand asigurare la alta firma- ai posibilitatea sa-ti repari masina pe casco al tau,iar ei.la randul lor,sa-si recupereze paguba de la firma clientului vinovat(Carpatica)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pentru cine stie - ce inseamna:

- regres RCA

- daune cu regres service

 

am un contract casco si ma intreb daca merita adaugate si aceste clauze.

 

Salut, daca bine stiu este recuperarea sumei de reparatie de la cel care are RCA (de cei la care ai CASCO) si efectuarea reparatiei pe polita ta, plata reparatorie fiind acoperita de firma cu care ai contractul semnat.(ceva de genu'cum zicea Adi) :thumbsup:

Edited by Doky
Link to comment
Share on other sites

regres RCA am inteles, nu prea inteleg ce e cu daune cu regres service :)

si banuiesc ca in cazul in care procedezi asa e considerata dauna si iti creste polita anul ce urmeaza.

 

eu am avut 4 ani la BCR CASCO fara dauna, anul trecut ei au trecut la OMNIASIG si acum contractul e altfel, mi se pare mai complicat.

 

multumesc

Edited by ada
Link to comment
Share on other sites

regres RCA am inteles, nu prea inteleg ce e cu daune cu regres service :)

si banuiesc ca in cazul in care procedezi asa e considerata dauna si iti creste polita anul ce urmeaza.

 

eu am avut 4 ani la BCR CASCO fara dauna, anul trecut ei au trecut la OMNIASIG si acum contractul e altfel, mi se pare mai complicat.

 

multumesc

 

este cam aceeasi chestie,si,da,iti va creste polita anul urmator

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pentru cine vrea sa-si faca rca si casco Alianz Tiriac are pana la sfarsitul lunii preturi excelentethumbsup.png.Exemplul meu: e90 320 d din 2007-1700 euro casco si 1200 lei rca la Groupama,780 euro si 650 lei rca la Alianz.Au si calculator de pret pe site.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pentru cine vrea sa-si faca rca si casco Alianz Tiriac are pana la sfarsitul lunii preturi excelentethumbsup.png.Exemplul meu: e90 320 d din 2007-1700 euro casco si 1200 lei rca la Groupama,780 euro si 650 lei rca la Alianz.Au si calculator de pret pe site.

 

Salut,

 

Daca te duci cu oferta de la Alianz la Generali este posibil sa primesti o oferta mai buna. Concurenta pe piata asigurarilor in Romania a lui Alianz este Generali.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Daca te duci cu oferta de la Alianz la Generali este posibil sa primesti o oferta mai buna. Concurenta pe piata asigurarilor in Romania a lui Alianz este Generali.

Bafta.

 

Pentru aceeasi masina la Generali doar casco era 2500 europoke.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

am fost azi sa-mi reinnoiesc contractul CASCO pe care-l am la OMNIASIG.

am constatat ca, practic pretul s-a dublat..plateam 250E pe an (5 ani fara dauna) acum e 460E/an.

Se mai merita oare? :) In 5 ani nu mi-am reparat nici macar o zgaraietura pe banii lor..

Link to comment
Share on other sites

am fost azi sa-mi reinnoiesc contractul CASCO pe care-l am la OMNIASIG.

am constatat ca, practic pretul s-a dublat..plateam 250E pe an (5 ani fara dauna) acum e 460E/an.

Se mai merita oare? :) In 5 ani nu mi-am reparat nici macar o zgaraietura pe banii lor..

probabil s-au gandit ca anul asta sigur vei repara ceva :)))))))))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Am nevoie de putin feedback referitor la firma pe care sa o aleg pentru CASCO. Am primit o oferta bunicica zic eu - 2300 de euro/an fara franzisa de la UNIQA insa am citit niste pareri foarte proaste despre ei pe diverse site-uri. Are cineva CASCO la UNIQA, cat de seriosi sunt?
Link to comment
Share on other sites

am fost azi sa-mi reinnoiesc contractul CASCO pe care-l am la OMNIASIG.

am constatat ca, practic pretul s-a dublat..plateam 250E pe an (5 ani fara dauna) acum e 460E/an.

Se mai merita oare? :) In 5 ani nu mi-am reparat nici macar o zgaraietura pe banii lor..

 

asta se numeste taxa de "fidelizare" frantics.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de putin feedback referitor la firma pe care sa o aleg pentru CASCO. Am primit o oferta bunicica zic eu - 2300 de euro/an fara franzisa de la UNIQA insa am citit niste pareri foarte proaste despre ei pe diverse site-uri. Are cineva CASCO la UNIQA, cat de seriosi sunt?

 

Am eu, sunt ok!

Eu am insistat sa am la ei, deoarece ii cunosc bine pe cei de la filiala locala Olt si stiu ca sunt seriosi.

Overall, sunt ok si cu tarifele si de platit platesc.

Link to comment
Share on other sites

Se poate si mai rau, mie mi-au facut o oferta de 3660E/an si valoare asigurata de 16,000E :D

Am facut la Asirom, 1053E/an, valoare asigurata 21,000E.

Super bine. Mie imi facuse Asirom oferta de 1000 eur pt SA = 10k eur. Masina, E90.

Am facut pana la urma la Gothaer, SA=10.000 eur, Prima = 600 eur, franchiza 100 eur la eveniment si 10% la dauna totala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Astia sunt la fel de nesimtiti ca bancile. Aceleasi raspunsuri rasuflate: asa a venit de la sediu/Bucuresti.

 

Oferta initiala de casco la Generali:

 

- suma asigurata aprox 16k euro si de plata 1100 (acum 2 saptamani) (plata trimestriala)

 

Cum atunci eram in delegatie si oferta o voiam cu plata integrala (-10%), am lasat-o asa.

 

cer astazi sa-mi faca casco + rca si sa platesc totul pe un an => plata integrala => casco 1550 eur :wacko:

 

Vad discutii intre broker si cei de la generali. Pe email. Nici ei nu stiu ce si cum si dau vina pe "sistem"

 

Asa m-am saturat de cacaturile astea. Toate pitipoancele si imbecilii imbracati la cravate te pisa in fata cum vor ei si "dau vina pe sistem".

 

Cum bai frate 50% in plus ??? Pai pe ce ??? daca cu 2 zle inainte o incheiam era lux :blink:

Link to comment
Share on other sites

Probleme mari cu asigurarile astea Casco. Initial am primit niste oferte SF de la un broker gen:

 

2800 E/an Groupama

2900 E/an Generali

2800 E/an Allianz

1500 E/an Astra

1400 E/an Asirom

 

Acum in mintea mea a fost hai ca fac Casco la Asirom ca e cel mai ieftin nu? Cate diferente pot fi intre politele Casco de la diverse firme? Pana la urma toate fac cam acelasi lucru. Totusi cateva dubii am avut data fiind diferenta de pret.

 

Apoi am cautat putin pe net diverse pareri ale oamenilor care au avut Casco la Astra si Asirom si am ramas masca cand am gasit atatea pareri negative si refuzuri de reparatii la reprezentanta etc...

 

Si ca sa fie treaba treaba, pana la urma am mai cerut o oferta direct la Groupama, nu prin broker, si am primit o oferta de 2100 E/an (fata de 2800 de E/an cat imi daduse brokerul) la plata integrala si am facut-o pe asta.

 

 

Nu mai inteleg nimic :wacko:

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.