Jump to content

Recommended Posts

Stie cineva de ce sunt diferentele asa de mari intre preturile politelor Casco de la o firma la alta? Adica in perceptia mea Casco e Casco, acelasi cacat indiferent de firma, de genul "la fel face toate".

Probleme mari cu asigurarile astea Casco. Initial am primit niste oferte SF de la un broker gen:

Cand mi-am facut casco am primit si eu niste oferte SF, pe un x6 de 30.000 euro Generali il asigura la 14.000 si cerea 6000 pe an cu fransiza de 400 euro pe dauna (mai pe intelesul tuturor: jecmaneala pe fata). ABERANT!!

Intr-un final, cu ajutorul unuia de la reprezentanta am ajuns la un broker care m-a rezolvat la Groupama cu masina asigurata la 29.000 si 1800 pe an, fara fransiza cu toate optiunile (anvelope, jante, furt, etc)

Am avut deja cateva incidente (zgarieturi de cheie, etc), am primit acceptul de plata pentru toate a doua zi

 

Sincer m-as intoarce la Generali sa le mai cer odata oferta si sa ii scuip cand imi spun iar aceeasi aberatie de oferta

Edited by Shocker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Se apropie ziua cand trebuie sa reinoiesc casco, prin urmare am vb cu brokerul meu sa imi faca niste oferte...surprizĂŁ: cei de la groupama nu vor sa ma mai asigure pe motiv ca am avut 4 dosare deschise...din care 3 au fost cu regres si unu ca mi-a sarit o piatra in geam(acum nu vor sa iti mai faca asigurare nici daca te lovesc alti).

Am cautat alti asiguratori, la ei am avut parte de aceleasi surprize ca si voi: preturile cu cel putin 50% mai mari decat anul trecut...

Singurele firme.unde am ramas surprins de preturi sunt:Carpatica si Asirom.Dar decat sa arunc bani pe geam prefer sa dau 1700-1800/an si sa stau liniĂâ˘tit...

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A auzit cineva de vreo aberatie cum ca daca nu`ti faci asigurarea,la 3 luni dupa ce a expirat se radiaza ?! Wtf. Primisem o scrisoare in care eram instiintat ca imi va expira asigurarea saptamana viitoare si ca daca nu o reinnoiesc in decurs de 3 luni,urmeaza sa fie radiata. Astia chiar sunt cretini ?!
Link to comment
Share on other sites

A auzit cineva de vreo aberatie cum ca daca nu`ti faci asigurarea,la 3 luni dupa ce a expirat se radiaza ?! Wtf. Primisem o scrisoare in care eram instiintat ca imi va expira asigurarea saptamana viitoare si ca daca nu o reinnoiesc in decurs de 3 luni,urmeaza sa fie radiata. Astia chiar sunt cretini ?!

 

Asa se pare, radiere din oficiu dupa 3 luni. Desi inca nu am auzit de nimeni sa o pateasca. Detalii aici.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

sal,

 

eu am facut acu 3 luni CASCO la Gothaer. Am sunat la BMW Cluj, si mi-au zis ca au contract cu ei, dar inca nu au avut vreo dauna. Din alte surse am inteles ca sunt foarte seriosi.

 

1200 Euro / an, plata in 4 rate, fransiza 100 E. La momentul ala a fost cea mai buna oferta. E91, 2008, inscris pe mine - 27 ani.

Link to comment
Share on other sites

Exemplu de tupeu la Groupama:

"Suma asigurata este 21346 euro, modalitate plata 4 rate, iar prima de asigurare este 3936.09 euro.

Putem incerca sa obtinem o reducere de 30%, adica o prima de 2755.26 euro."

Ei inteleg reducere de 30% prin aplicarea fancizei de 300E/eveniment

Pe site la ei mi-a iesit aproximativ 2800E/an fara franciza, iar la Astra surpriza, aproximativ 1300E/an, sa vedem ce se mai ofera

Link to comment
Share on other sites

 

Pe site la ei mi-a iesit aproximativ 2800E/an fara franciza, iar la Astra surpriza, aproximativ 1300E/an, sa vedem ce se mai ofera

 

nu cred ca te poti baza pe ei la Casco , posibil sa fie la fel de rau platnici . Ori faci la un asigurator sa ai baza ori mai bine nu .

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca te poti baza pe ei la Casco , posibil sa fie la fel de rau platnici . Ori faci la un asigurator sa ai baza ori mai bine nu .

 

Nu stiu ce s-a intamplat cu ei dar am deschis doua dosare de dauna, unul pentru parbriz crapat si altul pentru o zgarietura pe plajon.

Dupa doua luni, in care prima luna nu am primit nici o veste de la service-u lor agreat, si inca o luna in care nenea ce mi-a deschis dosarul nu a mai dat nici o veste ... am facut putin scandal si surpriza ... dupa doua zile am fost sunat pentru programari.

Din fericire pentru mine nu mi-a comvenit firul epic al discutiei si am ales sa ma descurc singur cu schimbarea parbrizului... si .. surpriza... cei de la Pilkington au decontare directa cu ei si au dat acceptul de plata in nici doua zile, iar parbrizul ... surpriza, este fix cel original cu sigla BMW ( probabil din cauza la HeadUp display)

Sa vedem luni ce oferte vin de la cei "seriosi"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

SAlut.

Se merita casco la Carpatica sau ASTRA?

INtreb deoarece la majoritatea asiguratorilor, prima anuala sare de 2200 euro la o suma asigurata de 15-17k.

In trecut am avut la uniqa, la o suma asigurata de 21k, dadeam 1400 euro pe an , fara franciza insa acum la ei la o suma asigurata de 15.2k imi cer 2825 euro cu franciza de 100euro la primul eveniment,150 la a 2-a dauna, 300euro la a-3a...

Oferta la carpatica ar fi : 868 euro/an , in 4 rate fara franciza iar la ASTRA : 1300 euro/an cu franciza de 100euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chiar acum o luna mi-am facut asigurarea casco pentru un f20 118i. Am ales groupama pentru ca era singura la care nu aveam fransiza si pentru ca cei de la uniqa(la care am avut asigurarea anul trecut) mi-au cerut o prima de 3200 euro la o valoare estimata a masinii de 17.000 euro (nu glumesc). Astea sunt ofertele pe care le-am primit de la broker.

http://i.imgur.com/vMiC15p.png

Masina inca este inmatriculata pe suceava si din ce imi spunea brokerul preturile pt bucuresti ar fi cu 40-50% mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare catre colegii mai in tema decat mine. Pe scurt:

 

Se da o masina obiect al unui contract de leasing la Impuls Leasing. Contractul pe perioada de 48 luni expirand in 20 martie 2014. Ultimele facturi de la impuls le primesc acum in mai. In aprilie primesc o factura de instiintare ca se prelungeste casco pe 12 luni pana la 03-2015. In martie se face dauna pe Casco de circa 2000ron. Facturile ultime de la Impuls nu includ inca o factura pe care am primit-o doar prin sms (nu si faptic) de 2600ron, ce reprezinta contravaloarea casco pana la 2015 pe care asiguratorul imi impune s-o platesc dat fiind dauna din martie.

 

Asiguratorul spune ca am luat la cunostinta si m-am conformat cu prelungirea Casco prin simplul fapt ca am platit prima luna casco din contractul nou reinnoit (care era pe aceeasi hartie cu ultima factura de plata, rata 48, deci nu puteam sa refuz plata casco).

 

Acum problema e ca actualul proprietar vinde, eu devenind noul proprietar.

Ce se intampla cu casco? Se poate recupera suma platita in avans cumva? E legal ce-au facut astia? Mie nu mi se pare normal.

Link to comment
Share on other sites

Incearca la Gothaer, ei mai au preturi decente si fara fransiza.

 

Am incercat, dar astia nu fac in Galati/Braila...cred ca ma las pagubas pana la urma.. o sa inscriptionez oglinzile si aia e :).

Am incercat sa fac si prin alt broker, dar situatia e cam aceeasi :

ASIROM:

S.A 12.233 EURO

P.A 2184.40 EURO

FRANSIZA 0 EURO

FRANSIZA 100 EURO LA VANDALISM

 

GROUPAMA:

S.A 14.674 EURO

P.A 2736 EURO

FRANSIZA 100 EURO

 

ALLIANZ:

S.A 14.122 EURO

P.A 2420 EURO

FRANSIZA: 100 EURO

 

GENERALI:

S.A 17.883 EURO

P.A 2664 EURO

FRANSIZA 100 EURO

Edited by extasy
Link to comment
Share on other sites

Am incercat, dar astia nu fac in Galati/Braila...cred ca ma las pagubas pana la urma..

Personal, nu m-as rezuma doar la Galati/Braila. De ce nu incerci sa ii contactezi pe cei din Bucuresti? Ar fi o problema daca nu ar exista agenti constatatori ai asiguratorului in orasul tau de domiciliu, dar asigurarea poti s-o faci oriunde. Si in functie de oferta pe care o primesti, vezi daca se justifica efortul/costurile aferente deplasarii.

Link to comment
Share on other sites

Ceva pareri despre Gothaer, in afara de faptul ca au preturi mici? A avut cineva vreun dosar deschis la ei ca sa poate oferi un feedback relevant? :rolleyes:

Am un coleg cu CASCO la Gothaer, doar ce i-au aprobat o dauna de 120 mil fara nicio emotie (reparata la PBN). Sunt ok.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am revenit cu impresii legate de gothaer: totul ok, decontare directa la bmw. Ceva mai lenti pe partea de reconstatari.

 

Completari:

-gothaer nu mai este ieftina.

-nici allianz nu mai este ce a fost odata.

 

In concluzie, daca vrei casco, cu Dumnezeu inainte.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

La allianz prima de asigurare casco e pe la 15% din valoarea asigurata. Cum vine asta? La Generali e pe la 8-9% in conditiile in care reinoiesc la ei.

 

Anul trecut am platit mai putin pe o valoare asigurata mai mare cu 50%.

 

Chiar atat s-au marit preturile la casco?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Masina: E60 525D, 2005.

 

Imi expira si mie casco la inceputul lui ianuarie. Am avut la Gothaer, si se pare ca preturile cresc (valoare asigurata mai mica, pretul acelasi). In schimb, pentru ca masina mea este mai veche de 7 ani, am primit o oferta foarte interesanta, sa vedem daca se si confirma. Produsul se numeste Go Casco.

 

300 eur/eveniment, 10% dauna totala, PA: 268 eur, suma asigurata 7675. Avand in vedere ca ma intereseaza sa asigur masina doar pentru evenimente grave (furt, dauna totala), mi se pare foarte atrgatoare.

 

Din pacate, nu exista acest tip de asigurare la masini mai noi si mai scumpe, motiv pentru care se pare ca o perioada mai raman la E60...:(

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.