Jump to content

Recommended Posts

valoarea politei de asigurare se stabileste in functie de mai multi factori cum ar fi:

 

valoarea de catalog a masinii

varsta posesorului

evenimete

mediul rural/urban

dotarile masinii

anul fabricatiei

etcnu poti incheia polita pe numele unei alte persoane in afara de titularul masinii. asa ca nu merge chestia sa inchei polita pe numele unei persoane mai in varsta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

brokerul de asigurari o stabileste in funtie de valorile din catalog (se iau in calcul toate dotarile masinii piele, clima,vopsea, s.a). catalogul se numeste "schwacke" si este de referinta.

E bine de stiut, poate se gaseste catalogul si pe internet... cine stie :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

valoarea politei de asigurare se stabileste in functie de mai multi factori cum ar fi:

 

valoarea de catalog a masinii

varsta posesorului

evenimente

mediul rural/urban

dotarile masinii

anul fabricatiei

etcnu poti incheia polita pe numele unei alte persoane in afara de titularul masinii. asa ca nu merge chestia sa inchei polita pe numele unei persoane mai in varsta

Adica istoricul soferului? Daca a avut accidente, amenzi, and stuff... ? :rolleyes:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Absolut! Speram sa vad un anunt, ceva, de la michael, in sensul asta, dar... nimic.

Te tin la curent, stai linistit, daca apare ceva! :girlblum:

si eu speram:D

 

Adica istoricul soferului? Daca a avut accidente, amenzi, and stuff... ? :rolleyes:

 

da. daca a avut evenimete rutiere, sau daca nu si-a platit politele

 

pentru ca acum exista o baza de date comuna, cum e si cea de credite, in care fiecare firma de asigurari isi trece rau platnicii si evenimentele pe care le produce fiecare asigurat

 

se mai tine cont de mediul in care isi are domiciliul asiguratul, adica daca isi are domiciliul un mediul rural, polita de asigurare este mai mica doarece riscul de producere a unui eveniment e mai mic

 

pretul de catalog inseamna pretul de vanzare a masinii de noua.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@UAL... ai scorurile alea pentru ca mai mult ca sigur esti tinerel si ai permis de sub 5 ani. Eu am mutat masina pe numele mamei mele si acum e super ok.

Guilty on both counts

 

@Ual...nu stiu la ce broker ai apelat tu, dar ofertele primite sunt cam nesimtite. Tocmai si-a facut un prieten polita la un A4 din 2009, asigurat la vreo 15.500e, si plateste cam 1100e/an. Nu stiu sigur la ce companie a apelat, dar f probabil e Astra (la fostele masini avea la Astra) :rolleyes:

 

Inca o chestie: Si eu am incheiat polita prin intermediul unui broker, dar am facut in felul urmator: am vb cu 2 brokeri, le-am cerut oferte amandurora, apoi le-am comunicat fiecaruia oferta celuilalt...Rezultatul: de la 1200e+fransiza cea mai buna oferta (Omniasig) am ajuns la cca 1000e/fara fransiza (Omniasig). :thumbsup:

LE: Asa cum a zis si Florin (kristall) fa polita pe numele cuiva mai in varsta, cu cat mai multa experienta. Diferenta e imensa..In cazul meu, imi cereau aproape dublu, atat la BCR, cat si la Omniasig.

Prea multe drumuri de facut , prea multa bataie de cap cu schimbatul proprietarului ...

Am sa incerc sa obtin o oferta de 1400-1500 direct la asigurator . Ce sa fac , pana "mai cresc in ochii asiguratorilor" sunt bun de plata :angry2:

Link to comment
Share on other sites

pretul de catalog inseamna pretul de vanzare a masinii de noua.

 

Merci, Adi, de lamuriri! As vrea sa stiu si eu, pentru mine, cam care ar fi pretul ei de noua, dar nu am nici cea mai mica idee... Sugestii? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Merci, Adi, de lamuriri! As vrea sa stiu si eu, pentru mine, cam care ar fi pretul ei de noua, dar nu am nici cea mai mica idee... Sugestii? :frantics:

 

daca nu se mai fabrica modelul respectiv, cred ca se ia in calcul pretul cu care s-a vandut modelul respectiv atunci cand se producea. dar nu sunt sigur de chestia asta

Link to comment
Share on other sites

valoarea politei de asigurare se stabileste in functie de mai multi factori cum ar fi:

 

valoarea de catalog a masinii

varsta posesorului

evenimete

mediul rural/urban

dotarile masinii

anul fabricatiei

etcnu poti incheia polita pe numele unei alte persoane in afara de titularul masinii. asa ca nu merge chestia sa inchei polita pe numele unei persoane mai in varsta

Fals. La Astra tre sa zici cine conduce masina de exemplu, un singur sofer. Daca esti tu proprietar, pot sa ma declar eu sofer, si calculele se fac in functie de sofer ;) In cazul in care avariile au fost produse cand masina era condusa de alta persoana, societatea nu despagubeste.

Link to comment
Share on other sites

Fals. La Astra tre sa zici cine conduce masina de exemplu, un singur sofer. Daca esti tu proprietar, pot sa ma declar eu sofer, si calculele se fac in functie de sofer ;) In cazul in care avariile au fost produse cand masina era condusa de alta persoana, societatea nu despagubeste.

 

 

Ceea ce am zis eu e valabil doar la BCR Asigurari. Sunt diferite de la caz la caz. De ex la Bcr, nu conteaza cine a condus masina cand s-a produs avaria. toata chestia e ca trebuie condusa legal si sa nu fie sub influenta alcoolului

Edited by adi_fox07
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce am zis eu e valabil doar la BCR Asigurari. Sunt diferite de la caz la caz. De ex la Bcr, nu conteaza cine a condus masina cand s-a produs avaria. toata chestia e ca trebuie condusa legal si sa nu fie sub influenta alcoolului

Mi se pare cel mai corect......

Link to comment
Share on other sites

sigur ne luam. daca dai comanda sa ma anunti si pe mine:p

Off topic: O sa ii spun lui Michael ca vrem 2 si poate mi le trimite mie. Daca mai stii pe cineva interesat, le comasam. :rolleyes: Vorbim! :thumbsup:

 

Si ai optiunea de a alege sofer multiplu (sau ceva de genul), adica sa declari ca mai multe persoane conduc masina. In cazul asta, in eventualitatea unui accident, societatea despagubeste daca masina a fost condusa de una din persoanele mentionate in contract. :thumbsup:

Sofer multiplu la BB a mea?! NEVER!!! :girlimpossible: :parting:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Salutare,

Acum aprox 1 an vorbeam aici despre casco. Avand in vedere ca in ianuarie 2013 trebuie reinnoita polita casco, am zis sa fac si eu un heads up cu broker-ul meu de asigurari (stiind ca n-am avut nicio dauna). Cand, ce sa vezi, surpriza. Dupa ce anul trecut am platit aprox 980 eur/an, plata in 4 transe, anul asta Omniasig mi-a dat cotatie de +3000 eur (trei mii, nu am scris gresit).

Alte oferte primite (de la acelasi broker):

 

UNIQA : 1201 EUR (plata in 4 rate) – fara fransize, 1092 EUR (plata in 4 rate) – contine fransiza 100 EUR/ev asigurat, Suma asigurata: 13003 EUR - oferta valabila doar pana luni inclusive.

ALLIANZ : 2604 EUR (plata in 4 rate) – fara fransize, Suma asigurata : 12805 EUR

GROUPAMA : 2100 EUR (plata in 4 rate) – fara fransize, Suma asigurata : 10500 EUR

GENERALI : 2257 EUR (plata in 4 rate) – contine fransiza 300 EUR/ev asigurat, Suma asigurata: 14937 EUR

 

Mai mult de-atat, se pare ca asiguratorii tin cont de istoricul masinii, nu al soferului, eu avand acum 34 de ani, copil minor, 0 accidente din vina mea si permis din 1997. Mi se pare extrem de aiurea....

Am mai cerut la o amica o cotatie de la Generali si ajunge pe la vreo 1430 daca imi fac si RCA la ei, fransiza 150/eveniment - diferenta f mare fata de ce am primit de la broker-ul asta.

 

Nu stiu cum e la voi, dar mie mi se pare horror. Voi ce oferte ati mai primit pentru casco. Daca aveti recomandari de broker-i, please PM.

Masina mea: 525D, 2005.

 

Thanks!

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Acum aprox 1 an vorbeam aici despre casco. Avand in vedere ca in ianuarie 2013 trebuie reinnoita polita casco, am zis sa fac si eu un heads up cu broker-ul meu de asigurari (stiind ca n-am avut nicio dauna). Cand, ce sa vezi, surpriza. Dupa ce anul trecut am platit aprox 980 eur/an, plata in 4 transe, anul asta Omniasig mi-a dat cotatie de +3000 eur (trei mii, nu am scris gresit).

Alte oferte primite (de la acelasi broker):

 

UNIQA : 1201 EUR (plata in 4 rate) – fara fransize, 1092 EUR (plata in 4 rate) – contine fransiza 100 EUR/ev asigurat, Suma asigurata: 13003 EUR - oferta valabila doar pana luni inclusive.

 

 

 

Mie-mi pare f bine ce ai primit la Uniqa , eu as lua oferta . Eu pt suma asigurata 5800 la E46 am casco 1000 E . Deci ...cred ca te situezi f bine cu cotatia avand in vedere suma asigurata care e f importanta la dauna totala . Si nu e greu sa iasa un bmw dauna , uneori o frontala sau un impact din spate cu un suv e suficient .

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi pare f bine ce ai primit la Uniqa , eu as lua oferta . Eu pt suma asigurata 5800 la E46 am casco 1000 E . Deci ...cred ca te situezi f bine cu cotatia avand in vedere suma asigurata care e f importanta la dauna totala . Si nu e greu sa iasa un bmw dauna , uneori o frontala sau un impact din spate cu un suv e suficient .

 

Adevarul e ca ma gandisem oricum sa merg pe o polita fara fransiza, dar mi se pare aberanta cresterea cu 200% fara niciun motiv. De asemenea, nu cred ca este normal ca istoricul este pe masina, si nu pe utilizator. Cu alte cuvinte, platesti 5 ani, n-ai evenimente, iti iei masina noua, acelasi client bun platnic etc, o iei de la capat. Mie mi-ar conveni sa-mi asigure masina la o valoare mai apropiata de cea a pietei si sa imi dea o polita mai ieftina.

Se pare ca asigurarile au inceput sa creasca ff tare din 2013. Ce am primit eu mi s-a spus ca e cu bonus si discount de 20%. Daca nu inchei luni, de la 1 voi plati 1400+. Tu stii ceva despre UNIQA?

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

si eu am casco si rca tot la UNIQUA.stiu ca e firma serioasa

am avut la BCR dar am renuntat la ei pentru ca agentul constatator de la mine din judet este un mare idiot si i-am facut si o reclamatie

stiu ca oferta uniqua a fost mult mai buna decat cea de la bcr

 

Sa inteleg ca par relativ ok. Am intrebat si extinderea pentru tarile UE e inclusa. As incerca totusi sa obtin o cotatie si direct de la ei, sau printr-un alt broker. Imi recomandati unul pentru Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Sotia mea la E60 520d din 2007 are CASCO la Credit Europe Asigurari (prin broker), astfel:

- Total asigurare 850 Euro/an + 8 Euro pentru chei(ne-am inteles sa platesc cam 315 lei pe luna ~ 70 Euro)

- Suma asigurata 14.620 Euro ( + 300 Euro pentru pierderea cheilor)

- Fransiza obligatorie deductibila 15% din suma asigurata la dauna totala.

 

Tot la ei a avut si anul trecut si au platit cand a fost cazul, fara discutii referitoare la bani sau service. Intr-adevar pagubele n-au fost mari si nici din vina ei: doua randuri de geamuri de oglinzi furate, brat oglinda dreapta spart si vopsire spoilere.

Daca vrei numarul brokerului pentru o eventuala oferta, te astept cu PM.

 

Problema e ca mie la E36 din 1991 nu vrea sa-mi faca nimeni casco :laugh:

Edited by AngelHeart
Link to comment
Share on other sites

Sotia mea la E60 520d din 2007 are CASCO la Credit Europe Asigurari, astfel:

- Total asigurare 850 Euro/an + 8 Euro pentru chei(ne-am inteles sa platesc cam 315 lei pe luna ~ 70 Euro)

- Suma asigurata 14.620 Euro ( + 300 Euro pentru pierderea cheilor)

- Fransiza obligatorie deductibila 15% din suma asigurata la dauna totala.

 

Tot la ei a avut si anul trecut si au platit cand a fost cazul, fara discutii referitoare la bani sau service. Intr-adevar pagubele n-au fost mari si nici din vina ei: doua randuri de geamuri de oglinzi furate, brat oglinda dreapta spart si vopsire spoilere.

Daca vrei numarul brokerului pentru o eventuala oferta, te astept cu PM.

 

Problema e ca mie la E36 din 1991 nu vrea sa-mi faca nimeni casco :laugh:

 

PM - sent.

Deci mie mi s-a zis asa: bemveu' dom'le ie scump. De-aia casco e si el scump. Adicatelea, la o masina noua sa zicem de 15K o sa coste mai putin decat un bmw cu valoare estimata acum la 15K, pentru ca indicele x este mai mic, in plus masina e mai noua, si piesele mai ieftine. L-am intrebat pe om: frate, atunci ce ma sfatuiesti, adica zi-mi tu broker care asta faci, ce variant sa aleg. Masina pot s-o inscriu fie pe pers fizica, fie pe firma, fie pe bucuresti, fie pe provincie. L-am rugat sa ma sfatuiasca cum sa fac sa fie bine (ca sa nu fie rau). Ma rog, astia dpmdv sunt cam invatati sa nu faca nimic si sa castige bani. Pai (in gatu' ma-tii) daca-ti iei un comision, munceste frate un pic, sa fie si clientul multumit. Imi explica - dom'e, masina e veche, de-aia casco e scump. Zic ok, pai atunci zi-mi cat ar fi un casco la o masina din 2009-2010. Ce crezi ca raspunde: tot cam asa. Pai cum plm frate, deci daca e mai noua e la fel, daca e mai veche e mai scump.... sa-mi f*t una daca eu inteleg. Si cretinoizii de la omniasig sa faca polita de la 1000 la 3000 - pai inseamna ca nu mai vor clienti, nu?

 

LE. luni fac licitatie cu ei, ca astia de bun simt n-au auzit. Sa vedem ce iese. Daca ajungem sa platim la o masina din 2005, 1500-2500e numai casco, pai atunci...cred ca devine un lux prea mare.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu brokerul meu, dar momentan e plecat din Bucuresti in concediu. Revine la treaba de pe 3 ianuarie si poate fi contactat la tel: 0726579073 sau mail: mihai@cbasig.ro. Il cheama Mihai, dupa cum reiese si din mail.

 

L-am anuntat deja ca trebuie sa faca oferte bune pentru bmwclub :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu brokerul meu, dar momentan e plecat din Bucuresti in concediu. Revine la treaba de pe 3 ianuarie si poate fi contactat la tel: 0726579073 sau mail: mihai@cbasig.ro. Il cheama Mihai, dupa cum reiese si din mail.

 

L-am anuntat deja ca trebuie sa faca oferte bune pentru bmwclub :thumbsup:

 

Am vazut mesajul tau, merci!

Link to comment
Share on other sites

Referitor la uniqa, eu am avut 2 dosare de dauna la ei, unul a tinut destul de mult, din cauza ca era cu nre de bg, dar pana la urma a fost ok, iar la celalalt, am primit confirmarea de plata in mai putin de 24h, mie mi s-au parut super ok, nu au fost probleme cand am zis ca vreau sa schimb aia, aia, aia ...eu as merge pe uniqa in locul tau.
Link to comment
Share on other sites

E90 320dA(2005), casco Uniqa 621 euro, platesc 4 rate(contract din 25.11.2012) fransiza 0 la primul eveniment, 100 euro la al 2 lea si 300 euro la al 3 lea+RCA Uniqa. Permis din 1997, 1 copil minor.

Pana in noiembrie, am avut casco la BCR 400 euro cu fransiza, si la prelungire, Omniasig mi-a facut o "oferta" de 2200 euro.(fara dauna in decursul anului precedent).

Edited by Alex75
Link to comment
Share on other sites

E90 320dA(2005), casco Uniqa 621 euro, platesc 4 rate(contract din 25.11.2012) fransiza 0 la primul eveniment, 100 euro la al 2 lea si 300 euro la al 3 lea+RCA Uniqa. Permis din 1997, 1 copil minor.

Pana in noiembrie, am avut casco la BCR 400 euro cu fransiza, si la prelungire, Omniasig mi-a facut o "oferta" de 2200 euro.(fara dauna in decursul anului precedent).

 

Si ce suma e asigurata?

Eu am avut casco pana azi la OMNIASIG, 980 euro, fara fransiza, suma asigurata 15.000 euro. Cand am fost sa prelungesc, surprize surprize, s-a triplat pretul, mai exact 2800 euro si suma asigurata 13.000!!! :| Mentionez cu nu am avut nicio dauna, deci teoretic trebuia sa mai scada prima de asigurare, nu sa se tripleze.

Apoi am facut simulare la Groupama si Astra. La ambele prima de asigurare 1367 euro, suma asigurata 7500 la Groupama si 8200 la Astra. Am intrebat-o pe aia daca face misto de mine si am plecat... :(

Edited by Alex Nastase
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.