Jump to content

Recommended Posts

E90 Lci , 06/2010 , prime de la 1700 la 4000 pt suma asigurata 15 k . Am reusit sa obtin prin safety broker la city insurance o suma rezonabila , adica 800 E . Habar nu am ce e cu ei ...unii de bine , altii de rau . La 65 E pe luna mi-am asumat riscul ...de a avea casco totusi . Oricum sunt niste prime de-ti sta mintea in loc , mai ales Euroins , carpatica , astra niste petarde au un tupeu mare sa ceara asa prime .

post-3467-0-09805700-1435945783_thumb.png

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Incearca si la Groupama. Eu sunt foarte multumit de ei. Am platit 6500 lei prima la suma asigurata de 19000 euro. Full casco fara nici un fel de franciza. Ar fi bine sa mergi intr-o agentie si sa negociezi personal! Nu pe net sau la brokeri.

Am distrus 3 cauciucuri si l-au schimbat imediat. Am ales sa platesc eu iar ei mi-au virat banii in cateva zile. Puteam merge si la BMW dar nu le aveau pe stoc si le aduceau in minim 3 saptamani.

 

Sent from my HTC One_M8

Link to comment
Share on other sites

Incearca si la Groupama. Eu sunt foarte multumit de ei. Am platit 6500 lei prima la suma asigurata de 19000 euro. Full casco fara nici un fel de franciza. Ar fi bine sa mergi intr-o agentie si sa negociezi personal! Nu pe net sau la brokeri.

Am distrus 3 cauciucuri si l-au schimbat imediat. Am ales sa platesc eu iar ei mi-au virat banii in cateva zile. Puteam merge si la BMW dar nu le aveau pe stoc si le aduceau in minim 3 saptamani.

 

Sent from my HTC One_M8

 

 

Ai dreptate, am vb cu un broker si cand am vazut ofertele, unele de 5 cifre, am crezut ca nu vad bine...

Masina e din 2012, adusa de mine, cu 100.000 de km la bord. Cel mai ieftin am gasit pana acum la City Insurance, 6500 RON prima anuala. Incerc si varianta cu fransiza..

Link to comment
Share on other sites

Sa le multumim interopilor analfabeti/capsunarilor teribilisti, bmw are cel mai mare coeficient urmat de mercedes, la polul opus sunt vw/opel/ford, eu imi doresc tot un bmw dar nu as mai da 1000 euro in plus pe an doar pentru marca, cei care aveti asigurare la City Insurance si alte firme obscure de genul, mai bine pastrati banii intr-un cont pentru zile negre, va vor ajuta mai mult in caz de ceva sau fiti corecti pana la capat si specificati cum ca sotia/nas/cumatru samd. lucreaza la ei si in caz de nevoie aveti la cine apela.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut,

 

Aveti idee cam cu cat creste procentual prima anul viitor daca rezolv anul acesta doua daune pe casco? Am la allianz si as vrea sa schimb atat bara fata cat si cea spate la un BMW F10, ambele sunt lovite si indoite.

Si inca o intrebare, daca am si RCA la acelasi asigurator si am avut accident din vina mea (de fapt nu a mea ci a soferului ce conducea masina mea), prima casco poate fi afectata daca nu rezolv daunele la masina mea ci doar la cea pe care am lovit-o?

 

Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

Nu primesti bonificatie si iti creste prima cu 10 respectiv 25%...astea sunt informatii recente de la broker!

 

De asemenea nu are cum sa fie afectat casco-ul tau cand accidentul e din vina ta. Se repara pe RCA-ul tau!

Edited by greaper
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu primesti bonificatie si iti creste prima cu 10 respectiv 25%...astea sunt informatii recente de la broker!

 

De asemenea nu are cum sa fie afectat casco-ul tau cand accidentul e din vina ta. Se repara pe RCA-ul tau!

Eu cred ca de fapt daca faci accident din vina ta iti va creste asigurarea la anul.. este firesc sa fie asa; platesti mai mult daca vrei sa conduci pentru ca esti un sofer.. imprudent.. care poate produce accidente. Cum altfel ar putea sa fie linistit un astfel de sofer!?

 

Acelasi lucru e explicat si mai jos.

http://www.ghid-asigurari.ro/casco.html

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca de fapt daca faci accident din vina ta iti va creste asigurarea la anul.. este firesc sa fie asa; platesti mai mult daca vrei sa conduci pentru ca esti un sofer.. imprudent.. care poate produce accidente. Cum altfel ar putea sa fie linistit un astfel de sofer!?

 

Acelasi lucru e explicat si mai jos.

http://www.ghid-asigurari.ro/casco.html

 

 

Consider ca este o abordare foarte buna asa se procedeaza si in strainatate. Daca pe baza istoricului un sofer are un grad de risc mai ridicat de a face accidente cred ca ar trebui sa plateasca o prima de asigurare mai mare. Eu doresc sa imi transfer istoricul RCA de pe vechea masina pe cea noua. Am inteles ca au diminuat clasele de bonus de la B13 la B8. Se aplica deja?

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce parere aveti de city insurance?

mi-a facut o oferta buna cu fransiza zero...718 euro in 4 rate.

am intrebat si de variant platii integrale.

am mai intrebat daca reparatiile se accepta la reprezentanta.

 

Salut. Este ok City (am avut anul trecut la ei). Am avut un incident (vezi la mine pe topic), si pot spune ca totul a decurs normal, tara niciun fel de intarziere.

Link to comment
Share on other sites

City e cea mai proasta de pe piata la momentul actual...multi nu lucreaza cu ei, iar cei care au contract cu ei(cei mai amarati de obicei si cei mei ieftini) "se prea poate" ca unele piese care ti le schimba sa fie "si" aftermarket.

 

Nu recomand Casco la City-Euroins.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.