Jump to content

Recommended Posts

Pai cred ca pana la urma se rezuma totul la cat este asigurata masina.

Mai bine vorbim de cat este prima procentual. :)

244982[/snapback]

 

e simplu ...Majoritatea companiilor trag mult pe valoarea maxima ..tocmai pt a avea o valoare asigurata ridicata ....Sansa sa-ti fure masina este relativ scazuta comparativ cu sansa sa-ti gasesti masina busita in parcare ..sau sa rupi moaca bolidului cand dai mai tare

Asa ca e bine sa obtii o valoare asigurata cat mai mica ...si sa fii avantajat la reparatii ...care sunt acoperite total ...Iar dauna maxima iarasi are o sansa destul de mica ...Nu mai spun de zgarieturi si alte prostii ...Momentan doar Omniasig si Alianz (poate mai sunt si altii )...mai mentin clauza de vandalism ....pt ca se pare ca e cea mai uzata ....majoritatea ne ducem cu zgarieturi si cerem revopsirea piesei ....

 

offtopic -----si apropos ..am gasit masina zgariata pe portbagaj ..mi-a cazut o creanga din copac :blink:

Link to comment
Share on other sites

e simplu ...Majoritatea companiilor trag mult pe valoarea maxima ..tocmai pt a avea o valoare asigurata ridicata ....Sansa sa-ti fure masina este relativ scazuta comparativ cu sansa sa-ti gasesti masina busita in parcare ..sau sa rupi moaca bolidului cand dai mai tare

Asa ca e bine sa obtii o valoare asigurata cat mai mica ...si sa fii avantajat la reparatii ...care sunt acoperite total ...Iar dauna maxima iarasi are o sansa destul de mica ...Nu mai spun de zgarieturi si alte prostii ..

 

 

 

right to the point :blink:

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am ajuns si la casco, .....masina au evaluat-o la 7800 eur , platesc 625 eur/an platibili in rate a 52 eur /luna , nu e batut in cuie nimic , se mai putea negocia suma asigurata , chiar si plata politei putin , daca aveti GPS atunci mai scade putin ,mi-a zis amicul meu de acolo ,oricum imi convine , stau la casa , nu mi-e frica de furt iar in cazul daunei totale sa ma bucur ca am scapat cu viata din accident , nu ??....e buna pentru furturi partiale, vandalisme......etc.......cu cat platesc mai putin cu atat mai bine......masina face cel putin 10k eur dar daca reuseam sa o asigur sa zicem la vreo 11k-12k aveam de plata aproape 100 eur/luna , cam mult totusi.....cu rata asta iei din banca vreo 6-7000 pe vreo 5 ani.......depinde si cum platesc, daca sunt de incredere , asta ramane de vazut.....

 

 

p.s. Am uitat sa spun compania.......ASTRA.

Link to comment
Share on other sites

Eu la 316i, 2003, pachet M, evaluata la 24.000, platesc 1.200 EUR pe an, in patru rate, la Asiban.

Sa vad cum se misca ca am un furt partial acum, chiar sunt curios...

:blink: Stiati ca se fura si eleroanele din pachetul M? Pt mine asta e noua  :)

244873[/snapback]

 

 

24 000 din 2003 ? cum au evaluat-o ca eu la 318d din 2002 platesc 1 000 de euro pe an si e evaluata la 14 500 la Asirom...Din experientele mele cu ei , Asiban, si din alte surse o sa ai probleme, acum nu vreau sa te sperii poate o sa ai noroc, da in general sunt vai de mama lor...

Link to comment
Share on other sites

Mda, teapa mea. Data viitoare ma duc mai bine documentat. :blink:

245436[/snapback]

 

oricand poti inceta contract ..mai ales daca nu ai avut daune ...mai testeaza piata ,...poate gasesti ceva mai avantajos ...! :)

Link to comment
Share on other sites

pai eu platesc 463 si valoarea e 7300

mai cauta...

245485[/snapback]

 

Pentru 150 eur in plus , nu conteaza , daca ai siguranta ca ti se vor platii toate cele solicitate in caz de ceva , cred ca e important sa cunosti pe cineva de la ei , sa poti aranja cate ceva..............

 

Eu spun ca cel mai avantajos CASCO este la firma agreata de un service la care ai pile sau cunosti pe cineva. Eu asa am ajuns la UNITA de la TIRIAC.

245570[/snapback]

 

Am ajuns acolo , la Astra pt. ca cunosc pe cineva de acolo , de aceea am ales , nici nu am mai cautat alte oferte , la service gasim pile, daca ai si la societatea de asigurari e si mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost incapatanat si anul trecut am facut la Tiriac, am folosit de 2 ori polita si am avut noroc, prima data chiar au lucrat bine aia dintr-un service unde m-au trimis cei de la Allianz, iar a doua oara un prieten care lucreaza la un service si a stat langa mine si langa mecanici in timp ce schimbau piesele. Acum insa nu mai vreau chestii din astea ci doar sa duc masina la service, o las acolo, tot acolo vin aia de la UNITA si fac constatarea si dupa aia se repara masina BINE.
Link to comment
Share on other sites

am mai spus pe un topic, asitrans sunt de luat in seama. cred ca sunt mai noi din cate stiu, si probabil de aceea vin si cu servicii noi. contra unei sume de 40/e pe an, care se adauga la casco, beneficiezi si de 7 zile de rent-a-car. in cazul in care-ti lovesti masina, beneficiezi si de masina inchiriata de ei, pe o perioada de max 7 zile, in fct de numarul orelor de manopera din devizul estimativ. (8h/1zi cred...) cat despre plata, in cazul in care nu ceri regie proprie, nu ar trebui sa te intereseze prea mult.... intre service-ul autorizat, si societatea de asigurari, exista un contract, in care este prevazuta si plata la termen. daca exista acceptul de plata, in nici unu caz service-ul nu are voie sa retina masina sau talonul (cum am mai vazut intr-un topic), daca masina e gata, si plata nu a fost facuta de catre societate. oricum, asitrans sunt ok si la plata, eu am avut firma de rent-a-car, iar unchiul meu are service auto, amandoi am avut contract cu asitrans-ul (el inca mai are), si intotdeauna au platit la timp.....
Link to comment
Share on other sites

am mai spus pe un topic, asitrans sunt de luat in seama.  cred ca sunt mai noi din cate stiu, si probabil de aceea vin si cu servicii noi.    contra unei sume de 40/e pe an, care se adauga la casco, beneficiezi si de 7 zile de rent-a-car.  in cazul in care-ti lovesti masina, beneficiezi si de masina inchiriata de ei, pe o perioada de max 7 zile, in fct de numarul orelor de manopera din devizul estimativ.  (8h/1zi cred...)    cat despre plata, in cazul in care nu ceri regie proprie, nu ar trebui sa te intereseze prea mult....  intre service-ul autorizat, si societatea de asigurari, exista un contract, in care este prevazuta si plata la termen.    daca exista acceptul de plata, in nici unu caz service-ul nu are voie sa retina masina sau talonul (cum am mai vazut intr-un topic), daca masina e gata, si plata nu a fost facuta de catre societate.    oricum, asitrans sunt ok si la plata, eu am avut firma de rent-a-car, iar unchiul meu are service auto, amandoi am avut contract cu asitrans-ul (el inca mai are), si intotdeauna au platit la timp.....

245660[/snapback]

 

 

e misto treaba cu rent a car ..ne da un logan macar iti faci treaba ...eu am avut masina in service si abia am gasit un matiz cu Ac m-a costat cam 200 E ...Cred ca ieseam la fel cu taxi .. :blink: deci daca zici ca aia cu 40 E iti asigura rent in caz de reparatie e super bine

Link to comment
Share on other sites

Masina din semnatura : valoare asigurata 17526 euro, prima 1070 euro (in 10 rate) asigurator Unita, printr-un broker care a iesit la "check control" ca fiind foarte serios.

Este inclus si vandalismul, precum si franciza de 20% la dauna totala si furt.

Link to comment
Share on other sites

Masina din semnatura : valoare asigurata 17526 euro, prima 1070 euro (in 10 rate) asigurator Unita, printr-un broker care a iesit la "check control" ca fiind foarte serios.

Este inclus si vandalismul, precum si  franciza  de 20% la dauna totala si furt.

246745[/snapback]

 

 

20 % ..??,,de ce asa mult .?,,,

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a propus fransiza la UNITA la vandalism si furt total dar am refuzat. Sa nu aud de fransize ca de aia am plecat in primul rand de la Tiriac, au avut tupeul sa sune sa ma intrebe daca nu vreau sa continui polita la ei, bine ca nu m-au intrebat motivul. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi s-a propus fransiza la UNITA la vandalism si furt total dar am refuzat. Sa nu aud de fransize ca de aia am plecat in primul rand de la Tiriac, au avut tupeul sa sune sa ma intrebe daca nu vreau sa continui polita la ei, bine ca nu m-au intrebat motivul. :blink:

246904[/snapback]

 

tiriac e sub orice critica .. faza cu dauna minima e criminala ..in care daca nu ai dauna sub 300 E trebuie sa te apuci tu sa o faci :)

Ca sa nu mai zic de tarife ......se spune ca platesc orice , oricat destul de repede ...dar sunt si altii care fac exact la fel .asa ca e cam supraevaluat

primele sunt prohibitive ...Oricum daca ai avut o dauna la ei nu mai poti continua inca un contract pt ca au nesimtirea sa mareasca primele considerabil ...

Eu am doar asigurarea la casa la ei ..dar ma gandesc la anu sa schimb firma ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Mie imi expira asigurarea la Omniasig... vroiam sa ma duc sa continui la ei. Si ma trezesc ca vor sa imi asigure masina cu 1000 de euro mai putin... si TAXA anuala scade cu 10 euro .

 

Explicatie...anul trecut cand mi-am facut casco mi-au oferit o reducere...anul asta au crescut taxele cica la toate firmele si nu mai imi ofera nici o reducere (cu toate ca nu am avut nici un eveniment)... e incredibil...zic eu :blink:

 

LE: a auzit careva de Delta Asigurari... mi-a zis un prieten ca au "super oferte"... dar pare firma fantoma d.p.d.v-ul meu :)

Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

Mie imi expira asigurarea la Omniasig... vroiam sa ma duc sa continui la ei. Si ma trezesc ca vor sa imi asigure masina cu 1000 de euro mai putin... si TAXA anuala scade cu 10 euro .

 

Explicatie...anul trecut cand mi-am facut casco mi-au oferit o reducere...anul asta au crescut taxele cica la toate firmele si nu mai imi ofera nici o reducere (cu toate ca nu am avut nici un eveniment)... e incredibil...zic eu  :blink:

 

LE: a auzit careva de Delta Asigurari... mi-a zis un prieten ca au "super oferte"... dar pare firma fantoma d.p.d.v-ul meu  :)

247293[/snapback]

 

 

poate te ajuta info de aici ...:) ...euroasig sau bcr ...ambele au tarife mici ...le-am probat pe amndoua ..se misca f bine in caz de daune .

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am ajuns si la casco, .....masina au evaluat-o la 7800 eur , platesc 625 eur/an platibili in rate a 52 eur /luna , nu e batut in cuie nimic , se mai putea negocia suma asigurata , chiar si plata politei putin , daca aveti GPS atunci mai scade putin ,mi-a zis amicul meu de acolo ,oricum imi convine , stau la casa , nu mi-e frica de furt iar in cazul daunei totale sa ma bucur ca am scapat cu viata din accident , nu ??....e buna pentru furturi partiale, vandalisme......etc.......cu cat platesc mai putin cu atat mai bine......masina face cel putin 10k eur dar daca reuseam sa o asigur sa zicem la vreo 11k-12k aveam de plata aproape 100 eur/luna , cam mult totusi.....cu rata asta iei din banca vreo 6-7000 pe vreo 5 ani.......depinde si cum platesc, daca sunt de incredere , asta ramane de vazut.....

p.s. Am uitat sa spun compania.......ASTRA.

245356[/snapback]

 

platesti enorm!!!!

eu platesc 640 eur la o valoare asigurata de 13000 !!!!

trebuia sa fi cerut cotatii alternative

recomand unita...e mai ieftin si se poarta ok cand ai daune

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
valoarea masinii dupa catalogul lor 15.500 franciza 10%,casco full intern si extern si la dauna pana in 150 de euro o suport eu si la orice eveniment eu pun 150 euro din valoarea despagubirii.Acum daune: sticlele faruri crapate,3 jante varza de la borduri(fiica-mea) bara fata rasa pe dedesupt intr-o denivelare pe faimosul drum lugoj-timisoara,un capac de la stropitoare faruri,usa dreapta si aripa dreapta usor infundate,si posibil telescop sau ceva la brat fata dreapta de la o imensa gaura de pe strada lidia!! desigur circul de pe lume,m-au trimis la politie sa dau declaratie,le-am dus hartiile,au deschis dosarul si de maine incepe spectacolul! eu vreau jante noi desigur(le dau 1000 euro pe an doar) bara vopsita,sticle faruri noi,etc etc(fiecare vrea ce e mai bun pt masina lui !!),dar asa simtr ca ma voi certa cu Interamerican....!!! imi dau pe zi 20 euro pt rent a car!! un tico imi iau la banii astia oare??? asa ma bate un gand sa le fac o bucurie mare.........stiti ce oare?:blink:)) bafta!!
Link to comment
Share on other sites

tiriac e sub orice critica .. faza cu dauna minima e criminala ..in care daca nu ai dauna sub 300 E trebuie sa te apuci tu sa o faci  :blink:

Ai facut tu un casco cu contract mai special, sau despre ce e vorba? Am avut dauna de 5.5 mil. inclusiv manopera si nu s-a pus problema de vreun minim (euro era vreo 35.000 atunci :) )

 

Ca sa nu mai zic de tarife ......se spune ca platesc orice , oricat  destul de repede ...

246933[/snapback]

Din pacate, in afara de Filaret si Top Lac, nu mi-a acceptat nimeni decontare directa, chiar si din lista lor chipurile cu care au contract, pe motiv ca sunt penali la decontarea fata de service.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.