Jump to content

Recommended Posts

Si ma bucura foarte tare ca stie despre aceste post-uri, inclusiv cele negative ! Prin urmare am avut o disctie pe tema plangerilor si serviciilor service-ului pe care-l detine, discutia constructiva pana la urma !

 

Acum ca parere personala, sugerez ca la orice problema pe care oamenii o au, sa incerce sa comunice cumva cu el, sa-i spuna cineva ce probleme are inainte de a posta negativ, asa intelege si el ce se intampla si poate veni in ajutorul nostru.

 

Sper ca la modul asta serviciile se vor imbunatatii si noi vom avea unde merge cu masina atunci cand avem nevoie !

 

Eu de fiecare data cand am fost aclo si el era prezent, oamenii au alta atitudine si am plecat cu masina perfecta de acolo, NU FAC RECLAMA ... sper doar sa fie constructiv.

 

Salutari !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
stii ce nu inteleg? cele mai multe magarii acolo le face "domnul" Doru, iar tu vii si ne spui noua acum ca el nu stie nimic din ce se intampla acolo? e cel mai patetic service in care am fost vreodata si nu am recomandat la nimeni sa se duca acolo, ba dimpoitriva
Link to comment
Share on other sites

da un exemplu de magarie sa intelegem si noi ...

 

eu vorbeam despre un schimb de ulei facut la ei ... s a blocat cheia de filtru pe filtru si au batut in ea cu diverse, dupa ce au reusit sa o scoata masina nu mai mergea, mergea haotic si ei spuneau ca intamplator si ca nu are legatura cu shimbul de ulei ... au pus testerul pe ea si mau luat cu povesti ca domne sonda lambda, ca dracu senzor ca nu stiu ce pana cand a venit Doru si mi a pus el tester ul si a rezolvat problema ...

 

eu intrebam daca ghinion sau din cauza loviturilor alea in filtru s a derelat nu stiu ce clapeta ...

 

post ul meu de atunci era foarte revoltator la adresa lor si Doru s-a sesizat si a vb cu mine ... dupa asta am inteles ca nu prea are el mare vina pt cacaturile pe care le fac aia in lipsa lui !

Link to comment
Share on other sites

hai sa iti zic faza de kkt facuta chiar de "domnul Doru", m-am programat cand luasem masina pentru diagnoza, ma duc la service pentru prima oara si cand se ajunge la diagnoza apare un baiat care habar n-avea sa se uite pe la valori pe acolo si sa imi explice, il intreb ce se intampla si imi zice ca "nu e sefu', ca el se pricepe la d'astea" si ii zic si eu, din moment ce am programat diagnoza si el e singur om competent sa faca chestia asta de ce nu e acolo? banii oricum erau luati, am facut scandal sa imi faca diagnoza corecta, in fine, alta zi alta poveste. a d-a oara cand am fost aveam o problema cu navigatia, mi se tot oprea, il nimeresc pe nenea Doru, se tot uita acolo, imi zice cred ca nu e facut un updtate de soft si d-aia nu merge, imi zice ca lucrul asta costa 100 de euro dar ca nu am venit pregatit imi ia doar doua milioane, ii zic ca nu are cum sa fie de la aia si ca ii dau banii degeaba, nu, el a zis ca incercam asa, fac asa, baga un cd in spate (vreau sa zic ca in timpul asta navigatia nu mai mergea deloc, imi aparea nu stiu ce mesaj), citeste cd-ul si gata operatia, plec de acolo si in jumate de zi normal ca tot asa face, ma intorc si imi zice de fapt ca el nu prea se pricepe la electronica si daca vreau sa ma duc la un service specializat, asta dupa ce ii platisem si diagnoza facuta in doua etape si update-ul de soft care nu a facut nimic (ba dimpotriva, chiar nu mai mergea), sincer am vrut sa ma tiganesc cu ei dar am vazut ce fel de oameni sunt si chiar nu a avut rost, le-am zis ca o sa spun povestea mea pe forumuri, chiar nu ii intereseaza, asa ca tu vii si imi zici de individul asta ca e el corect? ce, a inceput sa nu mai aiba clienti? si-au dat toti seama ca sunt tepuiti acolo si nu se mai intorc? chiar si aici am citit lucruri dubioase despre el dupa aia...asta e, si-o face chiar cu mana lui
Link to comment
Share on other sites

hai sa iti zic faza de kkt facuta chiar de "domnul Doru", m-am programat cand luasem masina pentru diagnoza, ma duc la service pentru prima oara si cand se ajunge la diagnoza apare un baiat care habar n-avea sa se uite pe la valori pe acolo si sa imi explice, il intreb ce se intampla si imi zice ca "nu e sefu', ca el se pricepe la d'astea" si ii zic si eu, din moment ce am programat diagnoza si el e singur om competent sa faca chestia asta de ce nu e acolo? banii oricum erau luati, am facut scandal sa imi faca diagnoza corecta, in fine, alta zi alta poveste. a d-a oara cand am fost aveam o problema cu navigatia, mi se tot oprea, il nimeresc pe nenea Doru, se tot uita acolo, imi zice cred ca nu e facut un updtate de soft si d-aia nu merge, imi zice ca lucrul asta costa 100 de euro dar ca nu am venit pregatit imi ia doar doua milioane, ii zic ca nu are cum sa fie de la aia si ca ii dau banii degeaba, nu, el a zis ca incercam asa, fac asa, baga un cd in spate (vreau sa zic ca in timpul asta navigatia nu mai mergea deloc, imi aparea nu stiu ce mesaj), citeste cd-ul si gata operatia, plec de acolo si in jumate de zi normal ca tot asa face, ma intorc si imi zice de fapt ca el nu prea se pricepe la electronica si daca vreau sa ma duc la un service specializat, asta dupa ce ii platisem si diagnoza facuta in doua etape si update-ul de soft care nu a facut nimic (ba dimpotriva, chiar nu mai mergea), sincer am vrut sa ma tiganesc cu ei dar am vazut ce fel de oameni sunt si chiar nu a avut rost, le-am zis ca o sa spun povestea mea pe forumuri, chiar nu ii intereseaza, asa ca tu vii si imi zici de individul asta ca e el corect? ce, a inceput sa nu mai aiba clienti? si-au dat toti seama ca sunt tepuiti acolo si nu se mai intorc? chiar si aici am citit lucruri dubioase despre el dupa aia...asta e, si-o face chiar cu mana lui

 

 

chiar ca faza de kkt ,...

Link to comment
Share on other sites

eu am mai spus in alte posturi, era unu acolo pe care toti il intrebau cand nu stiua ceva, si asta sustinea sus si tare ca termostatul la e46 320d deschide la 105 grade.

 

cat de TEMBEL sa poti fi sa sustii ca un termostat e facut sa deschida peste temperatura de fierbere a apei ??

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

eu spun asa ...

 

daca eram in cazul tau ceream banii inapoi ... ?! corect ?! dc pana mea nu ceri, eu daca am ers acolo si am avut problema mea am spus ca masina a ajuns ok la ei si ca nu ma intereseaza sa o faca si au facut o, ca aia ma imbarligau ca bla bla corect insa a venuit el si mi a facut o ...

 

eu cred asa, mergi cu o probema, o rezolva platesti nu rezolva nu platesti !?

 

pentru mine faptul ca m a intrebat de problema imi arata putin interes ...

 

PS

 

nu fac loby !

Link to comment
Share on other sites

eu spun asa ...

 

daca eram in cazul tau ceream banii inapoi ... ?! corect ?! dc pana mea nu ceri, eu daca am ers acolo si am avut problema mea am spus ca masina a ajuns ok la ei si ca nu ma intereseaza sa o faca si au facut o, ca aia ma imbarligau ca bla bla corect insa a venuit el si mi a facut o ...

 

eu cred asa, mergi cu o probema, o rezolva platesti nu rezolva nu platesti !?

 

pentru mine faptul ca m a intrebat de problema imi arata putin interes ...

 

PS

 

nu fac loby !

 

 

intrebarea e ..te-ai mai duce la ei ? avand in vedere ca tot serviceul lor sta in cunostintele limitate sau nu ale unei singure persoane !

Link to comment
Share on other sites

da ... de schimbat piese sunt foarte ok, nu vb de lucruri complicate la motor, vorbesc de articulatii, placute, discuri, amortizoare,etc ...chestii care nu tin de mare competenta... daca am o problema mai delicata erori motor sau mai stiu eu ce probleme as insista sa fie Doru acolo ...

 

incerc sa mai spun odata concluzia ... daca aveti vre o problema nu plecati de acolo pana cand nu se rezolva si daca nu se rezolva nu platiti ... mi se pare fairplay !

 

iar daca se complica lucrurile vorbiti direct cu Doru ...

 

spunea cineva mai sus ca nu au clienti ... cum naiba ca de fiecare data cand merg acolo este plin si numai masini ...X,7,etc...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu nu am idee cine este acest Doru, dar la Dormag mi-a placut faptul ca sunt lasat sa stau langa masina, ocazie cu care am vazut ca cei ce se miscau pe acolo chiar aveau habar cu ce se mananca meseria asta. Am inlocuit toata bucsaraia (inclusiv bucsa de diferential), tampoanele de motor si ventilatorul din aeroterma climei. Ce mi-a placut iar, este faptul ca in timp ce AB sustineau ca pentru schimbarea acestui ventilator trebuie dat jos tot bordul, cei de la Dormag au "intrat" prin fata, prin compartimentul motor. Manopera AB 1200 ron, timp executie de pe o zi pe alta - Manopera Dormag 300 ron, timp executie 90 minute, timp in care mi-au curatat bonus EGR-ul si galeria. Trageti concluziile :)

 

Nu neg ca exista si intamplari mai putin placute, pe toti ne doare atunci cand ni se cer bani si nu primim nimic in schimb.

Link to comment
Share on other sites

La dormag am facut o revizie la bmw (erau aproape de casa, lumea ii ridica in slavi), programata cu 7-10 zile inainte. La moment reviziei nu aveau filtre (cica putem cumpara noi din targ...le-am schimbat ulterior la mhs); am schimbat placutele de frana (dupa care martor abs a inceput sa se aprinda si la cea mai mica frana, se stingea la mic derapaj la plecare de pe loc, la test mhs a iesit ca e stricat si a fost schimbat); nu au resetat intervalul oil service; am schimbat si rotile, asa ca au incercat sa tarifeze o schimare de roti in plus (operatie inclusa de fapt in schimb de placute); nu-i recomand si nu-i recomand...
Link to comment
Share on other sites

ce a vrut sa faca @compactu si ce a iesit.

eu am mai spus in alte posturi, era unu acolo pe care toti il intrebau cand nu stiua ceva, si asta sustinea sus si tare ca termostatul la e46 320d deschide la 105 grade.

 

cat de TEMBEL sa poti fi sa sustii ca un termostat e facut sa deschida peste temperatura de fierbere a apei ??

 

vezi ca temperatura de fierbere a apei este cum zici tu la 100 grade celsius la presiune atmosferica. ea se poate mari sau micsora in functie de de presiune ,

 

sa ne spuna cineva care se pricepe ca eu imi dau doar cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Eu merg de 4-5 ani la ei, tot timpul si-au facut treaba de nota 10+, depinde cine iti lucreaza la masina, au tot trecut pe acolo toti mecanicii lu peste.

 

eu am mai spus in alte posturi, era unu acolo pe care toti il intrebau cand nu stiua ceva, si asta sustinea sus si tare ca termostatul la e46 320d deschide la 105 grade.

 

cat de TEMBEL sa poti fi sa sustii ca un termostat e facut sa deschida peste temperatura de fierbere a apei ??

 

Spre surprinderea ta, sa stii ca termostatul deschide la 105 grade.

Link to comment
Share on other sites

In TIS scrie clar 80, deci n-are cum sa fie 105, chiar daca sunt surprins sau nu.

 

Si intr-adevar temperatura de fierbere variaza cu presiunea, dar nu mai tin nici eu minte exact de la fizica :)

 

Mie nu mi-au parut mari cunoscatori, intr-adevar e ok ca stai langa ei, front-office-ul mai mult decat ok, dar mecanicii mi-au lasat impresie proasta.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

In TIS scrie clar 80, deci n-are cum sa fie 105, chiar daca sunt surprins sau nu.

 

Si intr-adevar temperatura de fierbere variaza cu presiunea, dar nu mai tin nici eu minte exact de la fizica :)

 

Mie nu mi-au parut mari cunoscatori, intr-adevar e ok ca stai langa ei, front-office-ul mai mult decat ok, dar mecanicii mi-au lasat impresie proasta.

 

lasa TIS - PIS, la 105 dschide termostatul, iti garantez si nu are nicio treaba cu indicatorul din bord. Daca mai ai drum pe la Dormag, intreaba de Marius sau Romeo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.