Jump to content

rodaj si turatii - intrebare :)


eemerge

Recommended Posts

Poate multora o sa li se para puerila sau mai stiu eu cum intrebarea mea, dar cu toate astea: am un 320d nou sedan ...e inca in rodaj (dinc ate am inteles 4000 km e rodaju)...si am inteles ca in rodaj tre as merg max 140km/h si pana in 2500 de rotatii (daca gresesc, va rog frumos sa ma corectati :twoup: )...acum..i-am dat cuiva sa faca o tura mica...si , am uitat sa-i specific micile aspecte pe care le-am mentionat anterior (cu turatiile si viteza), asa ca m-am trezit ca era cu treapta 2-a pe la peste 3500 rot.

 

Acum, stupida sau nu , intrebarea mea: avand in vedere ca e in rodaj... pot considera o chestie naspa urcatu in treapta 2-a pana la peste 3500 rot? Sunt nou si eu p`aici si prin lumea BMW, asa ca dont kill me :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Poate multora o sa li se para puerila sau mai stiu eu cum intrebarea mea, dar cu toate astea: am un 320d nou sedan ...e inca in rodaj (dinc ate am inteles 4000 km e rodaju)...si am inteles ca in rodaj tre as merg max 140km/h si pana in 2500 de rotatii (daca gresesc, va rog frumos sa ma corectati :D )...acum..i-am dat cuiva sa faca o tura mica...si , am uitat sa-i specific micile aspecte pe care le-am mentionat anterior (cu turatiile si viteza), asa ca m-am trezit ca era cu treapta 2-a pe la peste 3500 rot.

 

Acum, stupida sau nu , intrebarea mea: avand in vedere ca e in rodaj... pot considera o chestie naspa urcatu in treapta 2-a pana la peste 3500 rot? Sunt nou si eu p`aici si prin lumea BMW, asa ca dont kill me :D

...ce rodaj frate?....esti vechi...ai ramas de pe timpurile alea cand aveai dacie si trebuia sa-i faci rodajul? :twoup: ...gata s-au dus vremurile alea....acum sunt motoare rodate deja....Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Poate multora o sa li se para puerila sau mai stiu eu cum intrebarea mea, dar cu toate astea: am un 320d nou sedan ...e inca in rodaj (dinc ate am inteles 4000 km e rodaju)...si am inteles ca in rodaj tre as merg max 140km/h si pana in 2500 de rotatii (daca gresesc, va rog frumos sa ma corectati :D )...acum..i-am dat cuiva sa faca o tura mica...si , am uitat sa-i specific micile aspecte pe care le-am mentionat anterior (cu turatiile si viteza), asa ca m-am trezit ca era cu treapta 2-a pe la peste 3500 rot.

 

Acum, stupida sau nu , intrebarea mea: avand in vedere ca e in rodaj... pot considera o chestie naspa urcatu in treapta 2-a pana la peste 3500 rot? Sunt nou si eu p`aici si prin lumea BMW, asa ca dont kill me :D

...ce rodaj frate?....esti vechi...ai ramas de pe timpurile alea cand aveai dacie si trebuia sa-i faci rodajul? :twoup: ...gata s-au dus vremurile alea....acum sunt motoare rodate deja....Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente :twoup:

 

pai ... nu am bagat eu de la mien astea...scrie prin cartea masinii daca nu ma insel (manualu bmw:D) ..si mi-au zis si cei de la reprezentanta parca...deci sa inteleg ca raspunsul la intrebarea mea e ca nu e nici o problema cu ce ziceam eu cu turatii treapta etc?

 

Si multumesc de urare:D

Link to comment
Share on other sites

...ce rodaj frate?....esti vechi...ai ramas de pe timpurile alea cand aveai dacie si trebuia sa-i faci rodajul? :twoup: ...gata s-au dus vremurile alea....acum sunt motoare rodate deja....Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente :twoup:
Spui prostii. Asta nu ar fi grav, dar induci lumea in eroare. Eu mi-am luat 3 masini noi in ultimii 3 ani si in toate cele 3 manuale scria despre cum trebuie facut rodajul. Asa ca mai informeaza-te inainte de a-i sfatui gresit pe altii.

 

@eemerge: stai linistit ca nu e foarte grav, dar e bine sa-i faci rodajul cum scrie la carte.

Link to comment
Share on other sites

...ce rodaj frate?....esti vechi...ai ramas de pe timpurile alea cand aveai dacie si trebuia sa-i faci rodajul? :twoup: ...gata s-au dus vremurile alea....acum sunt motoare rodate deja....Sa-l stapanesti sanatos si fara incidente :twoup:
Spui prostii. Asta nu ar fi grav, dar induci lumea in eroare. Eu mi-am luat 3 masini noi in ultimii 3 ani si in toate cele 3 manuale scria despre cum trebuie facut rodajul. Asa ca mai informeaza-te inainte de a-i sfatui gresit pe altii.

 

@eemerge: stai linistit ca nu e foarte grav, dar e bine sa-i faci rodajul cum scrie la carte.

 

pai in afara de acest mic 'incident', pana acu am salivat pe A2 cu 140 cand ma depaseau Logan-urile :D :D) dar asta e...inca putin si gata :D si de ce ma "agit" cu intrebarea asta, ca..ori mi se pare mie de la oboseala de la drum (ca abia am venit de la drum), ori...nush....parca se aude putin mai tare motoru :) sau poate sunt doar eu paranoic...

Link to comment
Share on other sites

poate sa confirme exxe, si eu am intrebat pe topicul lui si zicea de rodaj de 2000 km.
Da, 2000km scrie in manual.

 

PS: daca te iei dupa manual, totusi ignora sfatu sa schimbi uleiul la 25.000 km sau ceva in genu, si schimbal pe la 10.000 km..
Da, si mie mi se pare cam mult 25,000. Eu intentionez sa fac revizia pe la 15,000.
Link to comment
Share on other sites

Cati km ai facut pana acum? Hai ca 2000 se duc repede :twoup:

 

pai tocmai , ca eu nu stiu de unde stiam de 4000 km , apoi m-am uitat in manual si zicea 2000, eu deja sarisem de 2000 :D acum sunt undeva aproape de 4000...asa ca mi-am satisfacut poftele ultima oara cand am fost la mare pe A2 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.