Jump to content

Recommended Posts

Am mers azi la "fetele" de la Bavaria Brasov sa imi fac programare pt activarea BC`ului .... m-au programat pe 28 August, zici ca o bag in carantina sau ii schimb sasiu nu alta! Si clae peste gramada costul este 200 RON numai pt activare! asa ceva ori este aberant ori sunt eu dus! cum sa ceri frate 200 de lei pt maxim 5 minute cat pui calculatorul si activezi functia!

 

Cine a facut acest lucru unde la facut si cat la costat ! mai bine merg in Bucuresti decat in Brasov la Japcarii vietii!

Link to comment
Share on other sites

Am mers azi la "fetele" de la Bavaria Brasov sa imi fac programare pt activarea BC`ului .... m-au programat pe 28 August, zici ca o bag in carantina sau ii schimb sasiu nu alta! Si clae peste gramada costul este 200 RON numai pt activare! asa ceva ori este aberant ori sunt eu dus! cum sa ceri frate 200 de lei pt maxim 5 minute cat pui calculatorul si activezi functia!

 

Cine a facut acest lucru unde la facut si cat la costat ! mai bine merg in Bucuresti decat in Brasov la Japcarii vietii!

 

Si cu cine te-ai intalnit acolo, ha? :twoup: . Las ca nici io nu le dau 110 RON pe o sigla. Fac io rost de una... chiar si neoriginala.

Link to comment
Share on other sites

exxe: intr-adevar daca faina costa 10 bani, nu poti sa ceri 10 bani pe o franzela, dar nici nu poti cere 1 lei pe o felie de franzela, cand cu 2,4 lei iei toata franzela, o mufa si soft cat costa ?... si softu il gasesti si pe net si activezi ce vrei tu la cine vrei tu, hai sa fim seriosi, unele lucruri merita furate.
Link to comment
Share on other sites

exxe: intr-adevar daca faina costa 10 bani, nu poti sa ceri 10 bani pe o franzela, dar nici nu poti cere 1 lei pe o felie de franzela, cand cu 2,4 lei iei toata franzela, o mufa si soft cat costa ?... si softu il gasesti si pe net si activezi ce vrei tu la cine vrei tu, hai sa fim seriosi, unele lucruri merita furate.
Lasa mah franzela, ori iti e foame? :twoup:

 

Eu am spus de un principiu.. Habar n-am cat de compex e softul ala, dar daca softul rezolva problema in 1 sec nu inseamna neaparat ca e un soft de 2 parale. Poate fi de 2 parale sau de 1 mil de coco, depinde de la caz la caz.

Link to comment
Share on other sites

exxe: ideea e ca iei mufa si soft de pe net, si e putin mai scump decat 200 de lei... si faci ce vrei si faci si la altii, cam asta era ideea, ca e prea scump, cand exista posibilitatea sa-ti cumperi tu mufa si soft... putin mai scump, dar din 2 vizite la AB cheltuiesti cat o mufa + soft... daca iei softu de pe net iesi mai ieftin...

Daca pe la service-uri se ia 50 lei pe diagnoza/resetare/ eventual si activare de optiuni, ei cer 200.. ca ii tine..

Link to comment
Share on other sites

pai de ce sa fi serios si sa faci profituri atragand multi clienti carora sa le oferi servicii de calitate la preturi corecte atunci cand poti sa-i indepartezi pe majoritatea si sa le ceri mai multi bani celor ramasi, eventual si programandu-i cat mai greu?
Link to comment
Share on other sites

exxe: ideea e ca iei mufa si soft de pe net, si e putin mai scump decat 200 de lei... si faci ce vrei si faci si la altii, cam asta era ideea, ca e prea scump, cand exista posibilitatea sa-ti cumperi tu mufa si soft... putin mai scump, dar din 2 vizite la AB cheltuiesti cat o mufa + soft... daca iei softu de pe net iesi mai ieftin...

Daca pe la service-uri se ia 50 lei pe diagnoza/resetare/ eventual si activare de optiuni, ei cer 200.. ca ii tine..

 

 

problema este ca BC nu se poate activa decat cu softul lor ,.,,,,

Link to comment
Share on other sites

exxe: ideea e ca iei mufa si soft de pe net, si e putin mai scump decat 200 de lei... si faci ce vrei si faci si la altii, cam asta era ideea, ca e prea scump, cand exista posibilitatea sa-ti cumperi tu mufa si soft... putin mai scump, dar din 2 vizite la AB cheltuiesti cat o mufa + soft... daca iei softu de pe net iesi mai ieftin...

Daca pe la service-uri se ia 50 lei pe diagnoza/resetare/ eventual si activare de optiuni, ei cer 200.. ca ii tine..

 

 

problema este ca BC nu se poate activa decat cu softul lor ,.,,,,

 

nu e la fel ca "optiunea sa se inchida usile in mers", DRL, etc ?

Link to comment
Share on other sites

Da dar ideea este ca am vazut in cateva posturi preturi foarte ok de la 40 lei pana la 120 lei totusi pana la 200 de lei si programare pe 28 August ... sa ma ierte Jesus vb colegului imi iau cablu ca soft am si ma apuc de jucat pe masina pana mea..... traim intr-o tara de KK cu multi oameni de KK! totusi cine a facut operatia asta cati bani a dat si unde! mersi tuturor inca o data!

 

Problema e ca nu au concurenta si isi permit in stil romanesc sa isi bata joc de noi, faza e sa nu uitati de problemele astea pe viitor cand vor avea ei nevoie de noi, indiferent cat de indepartat e viitorul asta ... :twoup:

 

 

Mama lor si m-am dus la camasa pantofi de stofa dar daca eram in blugi 3/4 si un tricou labartat pe mine ce pret imi ziceau?

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu au concurenta si isi permit in stil romanesc sa isi bata joc de noi, faza e sa nu uitati de problemele astea pe viitor cand vor avea ei nevoie de noi, indiferent cat de indepartat e viitorul asta ... :twoup:

 

viitorul asta e destul de indepartat. 12 din cei 13 dealeri BMW sunt ai lui Michael Schmidt. BMW Group ii va mai acorda o vreme avantajul acestei situatii de monopol dupa ce anul trecut i-a taiat din placinta luindu-i partea de importator.

 

din pacate, asta este.

Link to comment
Share on other sites

exxe: ideea e ca iei mufa si soft de pe net, si e putin mai scump decat 200 de lei... si faci ce vrei si faci si la altii, cam asta era ideea, ca e prea scump, cand exista posibilitatea sa-ti cumperi tu mufa si soft... putin mai scump, dar din 2 vizite la AB cheltuiesti cat o mufa + soft... daca iei softu de pe net iesi mai ieftin...

Daca pe la service-uri se ia 50 lei pe diagnoza/resetare/ eventual si activare de optiuni, ei cer 200.. ca ii tine..

 

 

problema este ca BC nu se poate activa decat cu softul lor ,.,,,,

 

nu e la fel ca "optiunea sa se inchida usile in mers", DRL, etc ?

 

nu e la fel ..la modelele noi de ex facelift ..nu merge activata inchiderea usilor la rulaj cu un tester obisnuit ..

Asta e ...Deci pt bucuresti ..activarea Bc se face pana in 100 ron la filaret ...Au fost mai multi care au fost la ei ..inclusiv eu ..dar am si luat maneta de la ei de noua!

Link to comment
Share on other sites

da cred ca am vrut sa zic la pantaloni de stofa si pantofi si a iesit ceva ciudat =)) pantofi de stofa =))))))

 

:twoup:)))

Aha, deci d-aia mi-au cerut mie 110 p sigla... Ca asa eram eu imbracat :twoup:. C rau esti :D .

Pana una alta mi-am comandat sigla p eBay: 18 $ cu tot cu Shiping Cost

 

 

Bravo ... tre sa ma inveti si pe mine cum e cu Shiping`ul ! :D

Link to comment
Share on other sites

:twoup: )))

Aha, deci d-aia mi-au cerut mie 110 p sigla... Ca asa eram eu imbracat :twoup: . C rau esti :D .

Pana una alta mi-am comandat sigla p eBay: 18 $ cu tot cu Shiping Cost

 

O sa ne zici si noua din ce e emblema aia, dupa ce o primesti.

Link to comment
Share on other sites

Asta e ...Deci pt bucuresti ..activarea Bc se face pana in 100 ron la filaret ...Au fost mai multi care au fost la ei ..inclusiv eu ..dar am si luat maneta de la ei de noua!

 

Eu am e46 fara face lift. Cumparand o amarata de maneta si mergand la filaret => BC? Adica sa imi arate acolo tot ce trebe (temperatura exterioara, consum, cat mai merg cu benzina, etc)? Super tare! Maneta cat te-a costat? Adica ai zis ca ai rezolvat tot la ei, care a fost pretul? Sunt f interesat sa-mi pun si eu

Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

Aolo, poi cred si eu ca e 200 activarea la AB. Am fost azi sa-mi iau grila proiector pe care o pierduse (9 lei) si am intrebat si de maneta de BC. Cica e 600 numai maneta. De activat nu mai avea rost sa intreb :twoup:)

Nu vreau sa iau acum acum, dar o sa am in vedere pe viitor.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat maneta cu BC pentru E46 de la reprezentanta BMW din Germania, de unde am cumparat si masina(la diferenta de 1 luna de zile)

Am facut programare la AB Otopeni, unde mi-au spus ca se poate monta. Odata ajuns la ei mi-au spus ca nu pot sa montez maneta decat daca o cumpar de la ei, altfel nu o moteaza, chiar daca eu am facut dovada ca este cumparata de la BMW si nu din alta parte (gen e-bay sau dezmembrari) prin factura si ambalajul original, motivind ca asta este politica AB.

 

Am mers intr-un service Seat sa pun masina pe rampa sa vad cum arata pe dedesupt, daca este lovita sau ceva, la momentul cumpararii nu am facut asta si acolo am vazut ca in bara fata, in partea stanga, sub farul de ceata am, ceea ce cred eu ca e, senzorul de temperatura exterioara cu cablurile aferente (banuiesc ca e vorba de acel senzor deoarace si la Golf 4 era exact in acelasi loc).

 

Cum cei de la AB m-au refuzat cu montarea manetei la fel si cei la MHS (pe motivul ca trebuie sa o cumpar de la ei), mi-am facut programare la reprezentanta din Germania de unde am luat masina. Am ajuns la ei la ora stabilita, unde mi-au spus ca nu pot sa montez maneta ca nu am avut din fabrica. l-am trimis inapoi in service unde s-a convins ca pot sa o montez, dar ca nu pot sa vad temperatura exterioara, ca nu am climatronic.

Am acceptat sa o monteze fara sa am acces la temperatura exterioara (cost 50 euro). Responsabilul se intoarce pentru a 3-a oara din service si imi spune ca pot sa vad si temperatura exterioara daca ii las sa-mi monteze senzorul si cablurile aferente fara sa fie nevoie de climatronic, dar ma costa 180 de euro tot.

 

Fiind convins ca am senzorul in bara cu tot ce trebuie am refuzat sa mai montez maneta, am facut retur la maneta si mi-am luat banii inapoi (mi-au completat putin ulei si mi-au spalat masina)

 

Pana sa ajung in Germania am trecut si pe la Filaret unde mi-au spu ca ma costa pana in 2 mil montatul "si o fac sa si mearga" (cand am auzit expresia pur romaneasca dintre ghilimele le-am multumit si am plecat)

 

eu pe maneta am dat 75 euro in Germania si la AB costa 405 ron

 

Cam asta e povestea mea cu maneta cu BC.

 

NU stiu daca a fost cea mai inteligenta miscare dar am ales sa ma lipsesc de extraoptiunea BC. Problema e ca eu am garantie de second hand la masina si imi este frica sa nu o pierd daca nu apare in sistemul lor ca modificarile ulterioare au fost facute in afara servisurilor autorizate., motiv pentru care stau in dubiu daca sa merg la ei pentru revizie si placute fata (25 milioane) sau sa le schimb unde am incredere.

Edited by B46ROS
Link to comment
Share on other sites

Pana sa ajung in Germania am trecut si pe la Filaret unde mi-au spu ca ma costa pana in 2 mil montatul "si o fac sa si mearga" (cand am auzit expresia pur romaneasca dintre ghilimele le-am multumit si am plecat)

si eu tot acolo am montat-o (filaret), cand inca se putea cu piese din afara magazinului lor si nu am avut probleme. Maneta aia se activeaza din calculator, nu au cum "s-o faca sa mearga" in sensul in care ai inteles tu. e o procedura standard. probabil te-au vazut mai nedumerit si au incercat sa-ti explice pe intelesul tau ca se rezolva...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.