Jump to content

ULEI PENTRU BMW E90 320D?


gabyaga

Recommended Posts

felicitari

poate la butoi de 208 litri

asa ca idee, se schimba obligatoriu uleiul dupa 12 luni chiar daca nu ai facut decat 100 km

 

 

e cam recomandat la noi, un var de al meu a patit-o la un 325i e90, nu a schimbat 3 ani uleiul deoarece avea putini km rulati si i s a gripat motorul la 80.000km....inafara e de 2 ani intervalul dat!

Link to comment
Share on other sites

e cam recomandat la noi, un var de al meu a patit-o la un 325i e90, nu a schimbat 3 ani uleiul deoarece avea putini km rulati si i s a gripat motorul la 80.000km....inafara e de 2 ani intervalul dat!

 

e recomndat de orice producator de ulei schimbul obligatoriu dupa 12 luni

poti studia pe net

Link to comment
Share on other sites

e recomndat de orice producator de ulei schimbul obligatoriu dupa 12 luni

poti studia pe net

 

mie mi s-a resetat la 07/2016 schimbul..oricum nu ma pot lua dupa BORD

 

ca fapt divers..a fost 35 ron litru/ulei + 20 ron filtru bosch

 

filtru aer BOSCH 90 RON

 

Filtru epurator, cred ca BERHU 60 ron parca

 

Manopera GRATIS

Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ATENTIE! Am vandut piese autoATENTIE! Am vandut piese auto timp de zece ani,am aflat foarte multe secrete din piata auto(intretinere).Nu vreau sa fac reclama si nici antireclama,dar mare atentie: Numai iarna trecuta in service-urile din toata tara a aparut o intrebare de mare valoare: "Oare de ce vin atat de multe masini(procentual vorbim)cu motoare stricate?"RASPUNSUL: Foarte mare atentie la uleiurile contrafacute de pe toate meleagurile! Uleiul cel mai contrafacut de pe piata romaneasca este CASTROL si anume cum si unde: China,Turcia(mai putin)- Ambalajul este izbitor de asemanator,dar pentru ca legea internationala este f.bine gandita in acest sens,nu au cum sa modifice un detaliu si anume codul de bare. Eu personal si cand merg la cumparaturi am deja un obicei sa ma uit la tot ce cumpar sa aiba un cod de bare convenient. Nu intru in detalii acum despre codurile de bare,dar va zic pe scurt ca atunci cand vreti ulei CASTROL si sa fie CASTROL cu adevarat,prima cifra de pe codul de bare trebuie sa inceapa cu 4.Am scris detaliul asta pt ca ma doare sa vad un BMW ca scoate fum(nu exista asa ceva decat daca are peste 1mil. deKM).Cei care nu au bani sa cumpere un ulei bun: Va rog nu va cumparati BMW pt ca sigur nu va caracterizeaza. timp de zece ani,am aflat foarte multe secrete din piata auto(intretinere).Nu vreau sa fac reclama si nici antireclama,dar mare atentie: Numai iarna trecuta in service-urile din toata tara a aparut o intrebare de mare valoare: "Oare de ce vin atat de multe masini(procentual vorbim)cu motoare stricate?"

RASPUNSUL: Foarte mare atentie la uleiurile contrafacute de pe toate meleagurile! Uleiul cel mai contrafacut de pe piata romaneasca este CASTROL si anume cum si unde: China,Turcia(mai putin)- Ambalajul este izbitor de asemanator,dar pentru ca legea internationala este f.bine gandita in acest sens,nu au cum sa modifice un detaliu si anume codul de bare. Eu personal si cand merg la cumparaturi am deja un obicei sa ma uit la tot ce cumpar sa aiba un cod de bare convenient. Nu intru in detalii acum despre codurile de bare,dar va zic pe scurt ca atunci cand vreti ulei CASTROL si sa fie CASTROL cu adevarat,prima cifra de pe codul de bare trebuie sa inceapa cu 4.

Am scris detaliul asta pt ca ma doare sa vad un BMW ca scoate fum(nu exista asa ceva decat daca are peste 1mil. deKM).Cei care nu au bani sa cumpere un ulei bun: Va rog nu va cumparati BMW pt ca sigur nu va caracterizeaza.post-51069-0-47145800-1407582734_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Toata lumea spune aveti grija la castrol ca e contrafacut, dar nimeni nu spune du-te in cutare loc la firma x si cumpara de acolo ca ai certitudinea ca e original

Eu de exemplu ma gandeam sa-l iau de la augsburg ca e prima mana dupa castrol romania. E bine sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, la fel precum colegul de mai sus, am DPF scos la al meu e90d si putin peste 195k km. As vrea sa trec de la Motul xClean+ 5w30 LL04 la Mobil 1 New Life 0w 40 LL01.

Intelegerea mea este ca uleiurile cu norma LL04 protejeaza in special DPF-ul, dar la mine nu mai e cazul. Se pare ca cele cu LL01 protejeaza mai bine motorul.

A mai incercat cineva New Life 0w40 de la Mobil in 320d 163cp? Impresii?

Edited by mikeojibwa
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
Am vazut ca toata lumea vorbeste de 0w30, 0w40, 5w30 etc. Stiti de ce se folosesc aceste coduri, sau bagi in masina acest ulei pentru ca asa baga si vecinul. D.p.d.v ingineresc uleiurile se aleg in functie de temperatura mediului ambiant in care functioneaza masina. De aceea sunt si asa multe. Un producator de masini vinde masini pe tot globul, doar ca ala de la Miami nu baga acelasi ulei ca ala din Siberia. Eu recomand sa folositi ulei in functie de temperatura si de anotimp. Indiferent de nr. de km, uleiul se schimba anual. Pentru cei care iubesc masia lor le recomand sa caute caracteristicile uleiurilor in functie de temperatura.

post-66015-0-99683300-1432242887_thumb.jpg

Edited by Dobrescu Alex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu vorbeste despre calitatea filtrelor de ulei? Sunt la fel de importante ca si uleiul, poate chiar mai importante ...

Cititi in liniste testele facute de utilizatori: http://www.evolutionm.net/forums/evo-engine-turbo-drivetrain/637158-official-oil-filter-testing-results-thread-4g63t-4b11t.html

 

Si cateva mituri despre ulei: http://www.edmunds.com/car-care/top-7-urban-legends-about-motor-oil.html

Edited by D_A_N
Link to comment
Share on other sites

 

A mai incercat cineva New Life 0w40 de la Mobil in 320d 163cp? Impresii?

Eu folosesc 0W40 de la Mobil1. Sunt foarte multumit de el, il folosesc de peste 70k km.

Probabil ca il "scot" destul de repede; dupa 10-12k km..

Filtru Bosch.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Exista n tipuri de filtre de ulei.... e greu de spus care sunt cele mai bune

 

Nu e deloc greu, existe teste standardizate pentru filtrare. Cauta filtre care nu lasa sa treaca particule sub 20 microni.

Ma abtin sa mai dau nume de firme sau linkuri, se pare ca sunt destui pe aici care se grabesc sa dea minusuri fara a avea habar de subiect. Probabil ei folosesc filtrele fabricate la Buzau iar cand le pomenesti de firme americane care se ocupa numai cu asa ceva, inclusiv pentru motoare de competitie, stramba din nas. Sau am stricat reclama cuiva de pe forum, ar fi si asta o explicatie.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

eu folosesc mahle si pun accent pe calitatea uleiului, folosesc shell de 10 ani si daca nu tii uleiul pana la 30k nu se pot intampla prea multe rele

 

Daca vorbim in general de firme de prestigiu am folosit Parker

care are filtre la cati microni si aplicatie industriala doresti

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc 0W40 de la Mobil1. Sunt foarte multumit de el, il folosesc de peste 70k km.

Probabil ca il "scot" destul de repede; dupa 10-12k km..

Filtru Bosch.

Eu il folosesc de aprox 8k km, din toamna trecuta, am primit de vreo 3 ori mesajul de nivel ulei, ceea ce a fost o noutate pt mine. Am completat cam 500 ml de ulei pana acum. In 70k km de cand am masina, am bagat numai 5w30 (bmw sau motul) dar nu s-a intamplat sa consume ulei intre schimburi. Nu am scurgeri de ulei prin motor, am verificat de mai multe ori. Tie iti consuma ulei intre schimburi cu 0w40? Sa fie specificatia de vina, adica 0w40 acum vs 5w30 in trecut pt consumul de ulei?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.