Jump to content

ULEI PENTRU BMW E90 320D?


gabyaga

Recommended Posts

lasa ca pe ei ii tine, mai bine prefer sa schimb uleiu la 10.000, sa am satisfactia, ca la 10.000 cand schimb daca ajunge pe maini ulei nu ma murdaresc de la el...

 

Iti dai seama, ca daca schimba uleiu la 25.000 km... cum le e filtru de aer ? sau filtru de combustibil care il schimba odata la 2 schimburi de ulei ? :twoup:)

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

la masina mea nu s-a intamplat sa se schimbe niciodata uleiul sau filtrele la mai putin de 15 mii de km. uneori am schimbat si la 17 mii. m-am uitat pe cartea de service si si fostul proprietar tot asa facea.

masina are 180 de mii km, nu are nici o reparate la motor, nu ii bate nimic si trage exact cum ar trebui sa traga.

daca tu esti indragostit de masina ta si ii schimbi uleiul la 5000 de km nu inseana ca asa ar trebui sa procedeze toata lumea. :twoup:

Edited by Sini
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Pai acela este un interval pentru Germania nu pentru Europa de Est.

 

Compara calitatea combustibililor, numarul de autostrade, numarul de km pe care-l parcurgi extraurban anual cu aceleasi date din Germania.

 

 

in posturile de mai sus spun unii ca scrie in carte al 40.000.masina cand resetez uleiul se duce la 30.000.pana la urma tzucule cum ai tu 40.000 intervalul?

la mine scrie cand il resetez la 30.000 si il schimb la maxim 20.000.ulei long life 4 5w-30.bafta.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.....ce ulei se pune la 320d e90 si daca se mai pun si aditivi?

eu am pus castrol 0w30 longlife am inteles ca e pt 30000km.am resetat computerul si imi arata ca mai am 35000km de parcurs . pe la 20k am sa l schimb

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Este posibil sa existe un senzor de calitate al uleiului si de aici diferentele de km aparute pe bord? Pentru ca am observat ca in functie de stilul si conditiile de mers km nu scad constant conform cu cei parcursi pe kilometrajul din bord..ma refer la faptul ca poti sa faci 3000 km, iar la service la ulei sa scada cu 5000 km. Are cineva cunostinte mai avansate legate de acest lucru?
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca am observat ca in functie de stilul si conditiile de mers km nu scad constant conform cu cei parcursi pe kilometrajul din bord..ma refer la faptul ca poti sa faci 3000 km, iar la service la ulei sa scada cu 5000 km

Scade in functie de stilul de condus,e normal :)

 

de ce la unele e90 320d la resetare oil service apare:la mine 30.000 km , altul 35.000 km ,40.000 km???????

Probabil e diferenta de soft...

Link to comment
Share on other sites

Da, pai asta zic si eu..deci pe unii ii poate tine mai mult, pe altii mai putin, daca arata in bord ca poti sa mai mergi 30.000, de ce sa-l schimbi la 10.000...ma gandesc ca nu au fost idioti cand au pus la dispozitia proprietarului informatia asta..Pentru ca a se modifica in functie de stilul de condus, presupune un senzor ceva, sa masoare calitatea si starea uleiului. De aici trag concluzia ca daca este asa, masina e capabila in caz ca uleiul isi pierde proprietatile, sa avertizeze posesorul ca trebuie schimbat.
Link to comment
Share on other sites

Si la 316 din '99 scade tot la fel in functie de stilul de condus,deci nu cred ca e vreun senzor care analizeaza calitatea uleiului :lol:

 

Mai degraba niste date inregistrate in calculatorul masinii si de aici mai departe iti da el un interval de service.Este doar o parere personala :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.