BMWClub: Jaguar! - BMWClub

Jump to content

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Jaguar! pareri, opinii,

#21 User is offline   blue6 

• freelancer
  • Group: Banned

Posted 02 September 2008 - 01:00

motoarele de 4,2 nu au nicio treabă cu fordul, sau cu nefiabilitatea. sunt concepute de inginerii de la jaguar, și sunt atât de fiabile, încât au fost puse și pe aston martin v8 vantage, doar mărită capacitatea, de la 4,2 la 4,3 și automat puterea. un S-type type R e o mașină de vis. la fel și XJR, XJ Super V8, sau XKR.
0

#22 User is offline   B.M.W. 

• Senior
  • Group: Members

Posted 09 October 2008 - 01:43

lasa X-Type-u .. ala nu e jaguar.

incearca un XJ

daca mi-as permite sa intretin unu as renunta oricand la bmw (sau macar pt o perioada :))
0

#23 User is offline   nightman 

• Membru
  • Interests:Fotografie

Posted 01 September 2009 - 16:29

Jaguarul e o super masina. Din pacate cu fiabilitatea stau cam prost. De aceea aleg BMW fata de Jaguar. Asa pt imagine Jaguar e mai deosebit dar sincer la volan parca te simti mai bine intr-un BMW. Plus ca raportul de motoare/pret nu se merita de la BMW iei ceva mai bun. Acum ceva vreme vroiam sa-mi iau Jaguar pt ca este mai rar dar fiabilitatea si rap.motor/pret m-au facut sa renunt la idee si am ramas fidel BMW-ului.
Oricum unele dintre cele mai frumoase masini din lume raman Roadster-ele Jaguar din anii '50.
0

#24 User is offline   nightman 

• Membru
  • Interests:Fotografie

Posted 01 September 2009 - 19:02

V8-urile sunt scumpeeeee. Eu vreau sa zic ca daca luam prin comparatie aproximativ aceeasi motorizare de la BMW si aceeasi de la Jaguar iesi mai bine cu BMW-ul. In rest masinile chiar sunt frumoase. Cel putin mie i-mi plac. Adica daca altii se gandesc sa compare BMW cu Mercedes si sa aleaga dintre ele eu compar BMW si Jaguar. Mercedesul iese la mine intotdeauna din discutie. De Audi iar nu poate fi vorba prea "bombate".
E posibil sa ai dreptate cu V8-urile. Nu stiu ca nu am avut. Si nici prieteni multi cu asa ceva nu am recunosc.
0

#25 User is offline   M.G.V. 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 May 2010 - 14:24

domnilor, Jaguarul este pentru cunoscatori... chiar daca acum nu mai are personalitatea pe care o avea pe vremea lui XJ 6 sau XJ 12, tot jaguar ramane, iar finisajele interioare nu cred ca se cuvine sa fie criticate. ce-ar fi sa comparati jaguarurile anilor 1936 ...... 1975 cu celelalte masini ale acelorasi ani? masini de colectie.... ati mers cu MK 2, sau MK V ?
0

#26 User is offline   Stefan_e46 

• Pasionat
  • Interests:racing

Posted 06 May 2010 - 15:13

Jaguar e o masina mai batraneasca doar modelele XK cu R sau fara tintesc catre o clientela mai tanara.
Am condus de la XJ care e o barca asemanatoare cu S-ul, pana la XKR XFR pe Nurburgring, se preteaza mult mai bine unei utilizari zilnice decat un Porsche 911 datorita confortului si suspensiei adaptive CATS care inregistreaza de 100 de ori pe secunda suprafata drumului si ajusteaza in mod constant calitatea amortizarii pentru o calatorie cat mai placuta sau mai sportiva daca se cere.
Motorul 3.6 V8 dizel este de conceptie Jaguar la fel si noile motoare 5.0 aspirat si supercharged , cele 4.2 sunt de generatie veche si se gasesc si pe vechile modele consuma mult si nu ofera performante asemanatoare BMW-ului la aceeeasi cilindree.
Motorul 2.7 este de conceptie PSA (Peugeot cu Jaguar) le gasiti pe S type , consumma putin si nu prea are valente sportive.
X-type imparte aceeasi platforma cu Ford Mondeo dintre care si 80% componente , este de preferat motorizarea furata de la BMW 2.5i cu X sau nu.
Noile Jaguaruri tin pasul cu tripleta Bmw Mercedes Audi fara probleme partea de servisare post cumparare , atat vehicule noi cat si SH spunandu-si cuvantul in alegerea oricarei din marcile de mai sus.
Din experienta mea servisul Jaguar este foarte bun cu preturi decente, poate chiar mai bine decat AutoBavaria sau MHS , fara sa fac vreo reclama mascata dar detin ambele marci si cred ca pot sa-mi dau cel mai bine cu parerea.

PS: noul XKR este o adevarata capodopera ,iar sunetul produs de evacuare este epic
0

#27 User is offline   pipavesela 

• Nou venit
  • Pip

Posted 23 March 2012 - 15:33

View Postadrianrus, on 23 August 2008 - 08:51, said:

Am mai intrebat cred, ce parere aveti despre Jaguar?
Cei care ati condus cum vi s-a parut?

Inainte sa-mi iau BMW m-am interesat si de un Jaguar X-type si un Mercedes C 220!

Jaguar ma cam atrage pentru ca e o masina ciudata, nu peste tot vezi, dar nu neparat ma atrage motorizarea.

Voua cum vi se par?

Si cu service-ul ce faci daca ai Jaguar? Asa cu BMW sunt multi oameni care numai asta fac si poti scapa si fara service-uri oficiale.
0

#28 User is offline   X X L 

• drivin'...
  • Group: Moderators

Posted 30 March 2012 - 09:50

dupa 4 ani s-ar puea sa iti raspunda... asa e aici, se raspunde doar in anii bisecti :smoke:

#29 User is offline   Sly 

• primitiv
  • Group: Banned

Posted 30 March 2012 - 11:01

mister pipavesela a pus punctul pe i.la jaguar e scumpa servisarea.

si mecanicii de cartier nu se prea baga la jaguar.plus ca nu toti suntem LUX
0

#30 User is offline   baz 

• Nou venit
  • Pip

Posted 18 October 2012 - 21:43

am avut x-type si s-type , ce pot spune e ca sunt super ca masini , asta daca iti place mult luxul si confortul , foarte usor de condus , fine in toate comenzile , consum decent , interioare luxoase si exterioare clasice . motoarele au distributie pe lant si sunt foarte fiabile! am un prieten cu un xj-R 4.0 v8 supercharged 370cp , masina este dementiala , cat de curand trebuie sa intru in posesia ei !
0

Share this topic:

• 2 Pages +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro