Jump to content

Jaguar!


adrianrus

Recommended Posts

Jaguar e o masina mai batraneasca doar modelele XK cu R sau fara tintesc catre o clientela mai tanara.

Am condus de la XJ care e o barca asemanatoare cu S-ul, pana la XKR XFR pe Nurburgring, se preteaza mult mai bine unei utilizari zilnice decat un Porsche 911 datorita confortului si suspensiei adaptive CATS care inregistreaza de 100 de ori pe secunda suprafata drumului si ajusteaza in mod constant calitatea amortizarii pentru o calatorie cat mai placuta sau mai sportiva daca se cere.

Motorul 3.6 V8 dizel este de conceptie Jaguar la fel si noile motoare 5.0 aspirat si supercharged , cele 4.2 sunt de generatie veche si se gasesc si pe vechile modele consuma mult si nu ofera performante asemanatoare BMW-ului la aceeeasi cilindree.

Motorul 2.7 este de conceptie PSA (Peugeot cu Jaguar) le gasiti pe S type , consumma putin si nu prea are valente sportive.

X-type imparte aceeasi platforma cu Ford Mondeo dintre care si 80% componente , este de preferat motorizarea furata de la BMW 2.5i cu X sau nu.

Noile Jaguaruri tin pasul cu tripleta Bmw Mercedes Audi fara probleme partea de servisare post cumparare , atat vehicule noi cat si SH spunandu-si cuvantul in alegerea oricarei din marcile de mai sus.

Din experienta mea servisul Jaguar este foarte bun cu preturi decente, poate chiar mai bine decat AutoBavaria sau MHS , fara sa fac vreo reclama mascata dar detin ambele marci si cred ca pot sa-mi dau cel mai bine cu parerea.

 

PS: noul XKR este o adevarata capodopera ,iar sunetul produs de evacuare este epic

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am mai intrebat cred, ce parere aveti despre Jaguar?

Cei care ati condus cum vi s-a parut?

 

Inainte sa-mi iau BMW m-am interesat si de un Jaguar X-type si un Mercedes C 220!

 

Jaguar ma cam atrage pentru ca e o masina ciudata, nu peste tot vezi, dar nu neparat ma atrage motorizarea.

 

Voua cum vi se par?

 

 

Si cu service-ul ce faci daca ai Jaguar? Asa cu BMW sunt multi oameni care numai asta fac si poti scapa si fara service-uri oficiale.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
am avut x-type si s-type , ce pot spune e ca sunt super ca masini , asta daca iti place mult luxul si confortul , foarte usor de condus , fine in toate comenzile , consum decent , interioare luxoase si exterioare clasice . motoarele au distributie pe lant si sunt foarte fiabile! am un prieten cu un xj-R 4.0 v8 supercharged 370cp , masina este dementiala , cat de curand trebuie sa intru in posesia ei !
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.