Jump to content

Jaguar!


adrianrus

Recommended Posts

Am mai intrebat cred, ce parere aveti despre Jaguar?

Cei care ati condus cum vi s-a parut?

 

Inainte sa-mi iau BMW m-am interesat si de un Jaguar X-type si un Mercedes C 220!

 

Jaguar ma cam atrage pentru ca e o masina ciudata, nu peste tot vezi, dar nu neparat ma atrage motorizarea.

 

Voua cum vi se par?

Link to comment
Share on other sites

Am mai intrebat cred, ce parere aveti despre Jaguar?

Cei care ati condus cum vi s-a parut?

 

Inainte sa-mi iau BMW m-am interesat si de un Jaguar X-type si un Mercedes C 220!

 

Jaguar ma cam atrage pentru ca e o masina ciudata, nu peste tot vezi, dar nu neparat ma atrage motorizarea.

 

Voua cum vi se par?

 

Am condus S-type si nu prea mi-a placut.

 

O masina foarte luxoasa, chiar prea luxoasa pentru mine.

Spatiul interior este limitat datorita scaunelor imense, pot spune ca in E39 spatiul este mult mai bine repartizat si interiorul este mai ergonomic.

 

Prefer un interior spartan de BMW.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

S-typeul nu prea imi place, multi zic ca nu este un Jaguar pentru ca este prea ieftin. In schimb m-am urcat intr-un Jaguar XJ din 95 cu un v8 sub capota, foarte frumos este foarte lata masina si este mai joasa decat a mea. Nu prea imi place interioriul, prea multa piele , crom si ma simteam parca eram in sufragerie.
Link to comment
Share on other sites

S-typeul nu prea imi place, multi zic ca nu este un Jaguar pentru ca este prea ieftin. In schimb m-am urcat intr-un Jaguar XJ din 95 cu un v8 sub capota, foarte frumos este foarte lata masina si este mai joasa decat a mea. Nu prea imi place interioriul, prea multa piele , crom si ma simteam parca eram in sufragerie.

 

Eu m-am plimbat cu un XKR si mi-a placut in mod special motorul de 4L.

Interiorul m-a fermecat dar nu m-a incantat deloc schimbatorul automat, desi e normal la asa motor.

 

Nu stiu de ce Dan98 zice ca e prost lucrat la interior.

Am fost ieri la un serice si era de vanzare un e90 motor de 1.8 la 14.000Euro model 2005. M-am urcat in el si asta chiar mi s-a parut prost lucrat. Confortul era frumos dar nu mi-au placut deloc materialele de interior. Probabil a fost si prost intretinut dar arata destul de ieftin!

Link to comment
Share on other sites

Masinile englezesti tot timpul s-au remarcat prin interioarele luxoase si lucrate pana la cel mai mic detaliu. Dupa cum spunea si ciupanezul , prefer un interior mai spartan de bmw decat o sufragerie de la un aston sau un jaguar, prea mult lemn, piele, crom.
Link to comment
Share on other sites

S-typeul nu prea imi place, multi zic ca nu este un Jaguar pentru ca este prea ieftin. In schimb m-am urcat intr-un Jaguar XJ din 95 cu un v8 sub capota, foarte frumos este foarte lata masina si este mai joasa decat a mea. Nu prea imi place interioriul, prea multa piele , crom si ma simteam parca eram in sufragerie.

 

Eu m-am plimbat cu un XKR si mi-a placut in mod special motorul de 4L.

Interiorul m-a fermecat dar nu m-a incantat deloc schimbatorul automat, desi e normal la asa motor.

 

Nu stiu de ce Dan98 zice ca e prost lucrat la interior.

Am fost ieri la un serice si era de vanzare un e90 motor de 1.8 la 14.000Euro model 2005. M-am urcat in el si asta chiar mi s-a parut prost lucrat. Confortul era frumos dar nu mi-au placut deloc materialele de interior. Probabil a fost si prost intretinut dar arata destul de ieftin!

 

Alo, vorbeam de X/S-Type (Mondeo) , nu bĂŁga XKR, XJ, XF ĂŽn discuĂžie.

 

Vorbim de masini (Jaguar) accesibile la pret! X-type-ul mi se pare si mie mic! S-type-ul se apropie de adevar dar n-am condus, nu stiu cum e!

Am vazut noile modele XF care trec de de 60.000Euro si am ramas masca, evident in cazul meu nu mi se par masini accesibile la pret.

Link to comment
Share on other sites

XJ-urile imi plac foarte mult.

 

http://img440.imageshack.us/img440/3618/97jaguarxj6sedan7049946zg2.jpg

 

+1 frumoasa masina, cel cu care am mers era la fel numai ca negru, acum este botit in partea stanga, a intrat o dacie in el. Cel cu jaguarul nu a acordat prioritate naspa...

Link to comment
Share on other sites

motoarele de 4,2 nu au nicio treabã cu fordul, sau cu nefiabilitatea. sunt concepute de inginerii de la jaguar, ºi sunt atât de fiabile, Încât au fost puse ºi pe aston martin v8 vantage, doar mãritã capacitatea, de la 4,2 la 4,3 ºi automat puterea. un S-type type R e o maºinã de vis. la fel ºi XJR, XJ Super V8, sau XKR.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Jaguarul e o super masina. Din pacate cu fiabilitatea stau cam prost. De aceea aleg BMW fata de Jaguar. Asa pt imagine Jaguar e mai deosebit dar sincer la volan parca te simti mai bine intr-un BMW. Plus ca raportul de motoare/pret nu se merita de la BMW iei ceva mai bun. Acum ceva vreme vroiam sa-mi iau Jaguar pt ca este mai rar dar fiabilitatea si rap.motor/pret m-au facut sa renunt la idee si am ramas fidel BMW-ului.

Oricum unele dintre cele mai frumoase masini din lume raman Roadster-ele Jaguar din anii '50.

Link to comment
Share on other sites

V8-urile sunt scumpeeeee. Eu vreau sa zic ca daca luam prin comparatie aproximativ aceeasi motorizare de la BMW si aceeasi de la Jaguar iesi mai bine cu BMW-ul. In rest masinile chiar sunt frumoase. Cel putin mie i-mi plac. Adica daca altii se gandesc sa compare BMW cu Mercedes si sa aleaga dintre ele eu compar BMW si Jaguar. Mercedesul iese la mine intotdeauna din discutie. De Audi iar nu poate fi vorba prea "bombate".

E posibil sa ai dreptate cu V8-urile. Nu stiu ca nu am avut. Si nici prieteni multi cu asa ceva nu am recunosc.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
domnilor, Jaguarul este pentru cunoscatori... chiar daca acum nu mai are personalitatea pe care o avea pe vremea lui XJ 6 sau XJ 12, tot jaguar ramane, iar finisajele interioare nu cred ca se cuvine sa fie criticate. ce-ar fi sa comparati jaguarurile anilor 1936 ...... 1975 cu celelalte masini ale acelorasi ani? masini de colectie.... ati mers cu MK 2, sau MK V ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.