Jump to content

Cum ajung la RAR daca au expirat numerele?


RTR

Recommended Posts

Salutare,

Mi-au expirat numerele si RAR-ul il am peste 2 saptamani.Cum se poate ajunge la RAR in ziua aia? Nu raspunde-ti pe platforma ca nu asta vreau...

Ai voie sa mergi in ziua aia? Am auzit de la cineva ca trebuie sa merg la comandantul politiei in audienta sa imi dea cateva zile permis e adevarat? Daca da a mai facut cineva asa....a primit raspuns pozitiv?

Si o alta intrebare trebuie sa fac o asigurare RCA pe o luna nu?

Multumesc anticipat celor care se deranjeaza sa imi raspunda! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Mi-au expirat numerele si RAR-ul il am peste 2 saptamani.Cum se poate ajunge la RAR in ziua aia? Nu raspunde-ti pe platforma ca nu asta vreau...

Ai voie sa mergi in ziua aia? Am auzit de la cineva ca trebuie sa merg la comandantul politiei in audienta sa imi dea cateva zile permis e adevarat? Daca da a mai facut cineva asa....a primit raspuns pozitiv?

Si o alta intrebare trebuie sa fac o asigurare RCA pe o luna nu?

Multumesc anticipat celor care se deranjeaza sa imi raspunda! :twoup:

 

Banuiesc ca ti-au expirat si numerele rosi. Ca daca nu le-ai scos inca, e simplu :twoup:. Daca le-ai scos deja si ti-au expirat iti sugerez sa incerci sa le mai scoti pe o luna. Se dau doar in situatii speciale (accident), dar am auzit ca unora le-au mai dat si din cauza cozii de la RAR. Eu zic sa incerci :D

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de la unu fara numere germane adica avea deja astea de romania ...o sa incerc sa vad daca imi mai dau o luna dar la cine sa ma adresez? Ultima oara cand am fosta am vb cu o secretara nush ce era pe acolo si tot baga drugi ca cica nu se mai pot scoate nr.....
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca trebuie sa te adresezi cuiva anume. Pe cererea care am completat-o cand am scos numerele rosii era o rubrica in care bifai ceva de genu: "Am mai avut numere provizorii, solicit un alt rand de numere pt urmatorul motiv ............................................................." . Mai mult nu stiu... decat ca am mai auzit ca s-au dat numere pe motivul aglomerarii de la RAR.

 

Multa Bafta

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca trebuie sa te adresezi cuiva anume. Pe cererea care am completat-o cand am scos numerele rosii era o rubrica in care bifai ceva de genu: "Am mai avut numere provizorii, solicit un alt rand de numere pt urmatorul motiv ............................................................." . Mai mult nu stiu... decat ca am mai auzit ca s-au dat numere pe motivul aglomerarii de la RAR.

 

Multa Bafta

Ok merci mult cred ca ma duc maine sa vad ce rezolv!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa obtii un al 2lea rand ne nr provizorii trebuie sa te adresezi comandantului pol. care iti da nr, si iti trebuie un motiv, adica de comandant depinde daca iti mai da sau nu.

 

 

In al 2 lea rand poti pentru cazul asta sa vb la RAR sa-ti dea pt o zi nr din acelea cu 123probe pt ziua respectiva, evident iti va fi mult mai usor daca stii pe cineva pe acolo.

 

3 si cel mai simplu din puctul meu de vedere platforma. Dar am inteles ca nu te intereseaza, insa daca faci un calcul la atentiile de riguare pt oricare dintre alternative tot acolo ajungi.

 

 

Succes. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Art.85. - (1) Punerea ĂŽn circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neĂŽnmatriculat sau neĂŽnregistrat, se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la unu la 3 ani.

(2) Punerea ĂŽn circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la unu la 5 ani.

(3) Tractarea unei remorci neĂŽnmatriculate sau neĂŽnregistrate ori cu numar fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de Înmatriculare sau de Înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul Înmatriculat În alt stat care nu are drept de circulatie În România se pedepseste cu Închisoare de la 6 luni la 2 ani.

 

 

Tractata sau netractata masina aia nu are ce cauta pe drumurile publice pana nu e inmatriculata, temporar sau definitiv.

 

Asta conform legii, ca gasesti ingaduinta de la politist daca sa zicem ai ghinion sa te opreasca asta e alta treaba, insa eu incerc sa nu depind niciodata de altii sau de ingaduinta lor, nu cand urmarea poate fi asa de grava - dosar penal ... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Art.85. - (1) Punerea ĂŽn circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neĂŽnmatriculat sau neĂŽnregistrat, se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la unu la 3 ani.

(2) Punerea ĂŽn circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai cu numar fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la unu la 5 ani.

(3) Tractarea unei remorci neĂŽnmatriculate sau neĂŽnregistrate ori cu numar fals de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare se pedepseste cu ĂŽnchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.

(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale carui placute cu numarul de Înmatriculare sau de Înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul Înmatriculat În alt stat care nu are drept de circulatie În România se pedepseste cu Închisoare de la 6 luni la 2 ani.

 

 

Tractata sau netractata masina aia nu are ce cauta pe drumurile publice pana nu e inmatriculata, temporar sau definitiv.

 

Asta conform legii, ca gasesti ingaduinta de la politist daca sa zicem ai ghinion sa te opreasca asta e alta treaba, insa eu incerc sa nu depind niciodata de altii sau de ingaduinta lor, nu cand urmarea poate fi asa de grava - dosar penal ... :twoup:

asa este...eu am facut o confuzie...ma refeream la o masina care deja e cu numere de ro doar ca are ITP si asigurare expirate

Link to comment
Share on other sites

1. Sa-ti iei numere provizorii pe numele tau nu mai merge pt ca legea s-a schimbat, doar sa-ti prelungesti numerle actuale expirate de pe numele celuilalt ... dar mi se pare ca odata expirate aste sunt ca si duse.

2. Tractat nu ai voie de nici o culoare, nici la sufa nici la stanga. Risti un dosar penal pt ca este ca si cum ai circula cu masina neinmatriculata

3. Platforma e cea mai frumoasa solutie dar e contracost.

 

Eu unul am preferat sa merg pe naspa pana acolo ... si aici la fel, daca te prinde cineva risti dosar penal pt circ cu masina neinmatriculata, repet doar daca te prinde. Eu am tot mers cu ea asa mai ales noaptea ... o singura data m-au prins la un magazin si au venit sa le dau actele, facusem doar 1m si am oprit rpd motorul cand i-am vzt. A vazut el ca m-am deplasat dar nu era sigur. Cu tupeu a venit sa-mi ceara actele ... jumatate de ora i-am explicat ca n-are nici un drept sa ceara actele odata ce stateam pe loc ... daca eram in miscare era cu totul altceva. Stateam in fata lui si iarasi cu tupeu imi cerea permisul. I-am explicat ca merg pe picioarele mele si pt picioare n-am nevoie de permis. I-am dat buletinul pt ca avea tot dretpul sa ceara ... m-a notat in agenda magica si a plecat mai departe. De atunci am lasat-o mai moale ca stiti bancul cu ulciorul, niciodata nu se stie ... doar 1 data pe sapt mai ies la o liniuta ceva.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

inca o situatie din care iese cel mai "fericit" cetateanu platitor de impozitre...oricum cred ca si ce fac ei ii tot la fel de ilegal, sa nu iti dea nici un fel de posibilitate sa umblii cu masina ...si chiar as fi curios ce cale judiciara ar fi sa scapi curat chiar daca umblii cu ea fara numere valabile (odata ce au expirat cele rosii) avand in vedere ca nu tu esti cel care a produs situatia. Eu am fost personal la directorul RAR de la mine din oras...care cumva a aruncat vina in curtea politiei...cum ca nu vor ei sa dea numere de 2 luni...dar dupa cum a afirmat si cei de la politie nu ei se fac vinovati ca RAR-u nu are incredere in propriile ateliere avizate de catre ei pt a face ITP ( si evident obisnuita identificare la scimbarea de proprietar)...ca sa faca si verificarea de prima inmatriculare, iar lipsa personalului pentru mai multe schimburi la RAR nu e generata de politie (pana la urma e vorba de egoismul RAR care cu zeci de ateliere avizate, vrea sa ia tot banu'). Sincer le dau (si nu) dreptate celor de la politie avand in vedere ca cei de la RAR sunt incompetentii..oricum...tot noi cadem victime a prostiei ...incapatanarii si lipsei de comunicare a celor doua institutii, platite din ban public.

 

 

LE:....oricum daca nu ai de circulat cu masina....drumurile si costurile de asigurare + alte tablite, alte hartii...pt al doilea set de numere ( ca doar numa nu crede cineva ca daca se reglementeaza sitatia se dadea o lega favorabila omului de rand...si se prelungeau cele de pe masina..pariez ca trebuiau schimbate din luna in luna ca doar asa se face banu la romani)...ajungi pana la costul unei platforme...care e de la 100 de lei in sus depinzand si de distantza si negociat..poate chiar mai putin daca ai prieteni...

Edited by cypor
Link to comment
Share on other sites

da dar nu si fail safe....daca dintr-o problema tehnica ...stiu io o suspensie defecta o frana "care nu le suna lor cum trebuie" ...tre sa te intorci ...ce faci...o plimbi pe platforma..ca incorect zic eu....dar cand mergi la RAR cu ea pe platforma tre sa fii curat ca un nounascut....cea ce e cam putin probabil cu o masina de 10 -12 ani...
Link to comment
Share on other sites

da dar nu si fail safe....daca dintr-o problema tehnica ...stiu io o suspensie defecta o frana "care nu le suna lor cum trebuie" ...tre sa te intorci ...ce faci...o plimbi pe platforma..ca incorect zic eu....dar cand mergi la RAR cu ea pe platforma tre sa fii curat ca un nounascut....cea ce e cam putin probabil cu o masina de 10 -12 ani...

 

Asta o rezolvi la fata locului cu 50-100ron cui trebuie pe acolo :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce legi ziceti voi ca s-au schimbat, dar daca masina adusa din strainatati a avut 1 set de numere rosii la fostul proprietar, cel putin la cluj, se da al 2-lea set de numere rosii pentru schimbare de proprietar+RAR.. cum e cazul la colegu, costa cam 80 lei asigurare+numere provizorii, si se acorda... bineinteles trebuie mers la comandant sa semneze .
Link to comment
Share on other sites

numai ca s-ar putea sa dai 50-100 roni de mai multe ori :twoup:

mai bine te asiguri inainte... sa stii sigur ca dai numai o data

sau dai 150-300 de euro pe numere de 1 luna -3 luni din germania... trimiti actele masinii + banii la ceva om ce merge prin strainatati si-ti aduce numere pe 1-3 luni...

Link to comment
Share on other sites

Alta metoda legala nu ai decat cu platforma!

Te poti risca dar ai grija cum mergi, desi nu ti-as indica! Am fost in situatia ta si am trimis o gagica cu masina! :twoup:

Ia-ti platforma, nu te costa mult! Eu am ramas la 50km de Cluj cu o masina in noaptea de Craciun si mi-a luat baiatu 200 lei!

Nu merita stresu pe la comandant si pe la numere rosii, pe bune!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.