Jump to content

Recommended Posts

nu e pentru bmw. pentru un passat si un mondeo... mondeo cred totusi ca o sa-l duc la romcar ca lucreaza ieftin si nivelul de calitate al serviciilor e foarte bun. n-aveti alte idei? preferabil zona piata muncii - unirii, chiar vitan.
Link to comment
Share on other sites

Unde, ce oras? Ala e freon de frigidere? Ca la masini nu e bun cel de frigidere... Zic si eu din ce am auzit...

225600[/snapback]

in Bucuresti ..da este cel de frigider depinde de care ai u pe masina ca unele au R12 cel neecologic, care din cate am inteles s-a interzis si altele au freon ecologic R nu stiu cat

Link to comment
Share on other sites

in Bucuresti ..da este cel de frigider depinde de care ai u pe masina ca unele au R12 cel neecologic, care din cate am inteles s-a interzis si altele au freon ecologic R nu stiu cat

225601[/snapback]

 

am e34, 24v, 1991. de unde stiu ce fel de froen imi trebuie?

Link to comment
Share on other sites

-Apropo de Freon , daca nu stiati de la 1 Ianuarie 2007 in Romania sa interzis comercializarea si importul la ( Freon 12).

-Cei care aveti acest sistem pe masinile voastre nu mai aveti de unde sa incarcati instalatiile.

-Deocamdata mai gasiti pe ici pe colo....dar in scurt timp stocurile celor care inca mai au se vor termina.

Link to comment
Share on other sites

-Apropo de Freon , daca nu stiati de la 1 Ianuarie 2007 in Romania sa interzis comercializarea si importul la ( Freon 12).

-Cei care aveti acest sistem pe masinile voastre nu mai aveti de unde sa incarcati instalatiile.

-Deocamdata mai gasiti pe ici pe colo....dar in scurt timp stocurile celor care inca mai au se vor termina.

227078[/snapback]

 

 

Abia acum?

Este interzis in alte tari de prin 96.

Nu asta este problema ,se schimba valvele si se pune ulei PAG+R134A,simplu :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci eu am incarcat chiar ieri cu freon la E39/2002 de la un prieten cu reparatii frigidere! De asa ceva e vorba ca s-ar interzice???

227136[/snapback]

pai de unde? ia zi-mi pe pm cum...

la e39 este sigur cel ecologic... stai linistit... :blink:

Link to comment
Share on other sites

-Din cate am inteles nu este asa simplu.....se schimba duzele , defapt se ataseaza peste cele vechi noul sistem, dar am inteles ca si instalatia trebuie f bine (curatata).

227119[/snapback]

 

Nu este mare lucru,trebuie scos tot uleiul si tot freonul vechi deoarece nu sunt compatibile,R12 cu R134a si nici uleiul PAG cu uleiul mineral.

 

De asa ceva e vorba ca s-ar interzice???

227136[/snapback]

 

 

R12 afecteaza stratul de ozon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.