Jump to content

Upgrade sistem audio


Recommended Posts

  • 1 month later...

Eu, pentru moment, m-am linistit. Nu mai vreau sa schimb difuzoarele. Am un player ca acesta http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...CDE-9870R_-_RM/

Dupa ce am acordat o atentie mai mare reglajelor (are foarte multe; de ex la bass: nivelul, frecventa, latimea de banda (bandwidth)) am constatat ca am un sunet satisfacator. Ba chiar am fost uimit de bass, pentru niste difuzoare de carton :)

Link to comment
Share on other sites

@Ender

 

Tot respectul pentru un post bine scris. :)

 

Si eu intentionez sa schimb mizerabilele difuzoare stock cu asa ceva:

 

Fata: Alpine SXE-1750S

http://www.alpine.de/typo3temp/pics/5fccb8a594.jpg

 

Spate: Alpine SXE-1725S

http://www.alpine.de/typo3temp/pics/4dd0b9cbd8.jpg

 

Pentru cine nu stie, seria SXE de la Alpine este gandita ca "replacement for OEM", deci ar trebui sa fie Plug&Play.

Nu ma astept la minuni, stiu ca pentru a obtine un sistem audio bun este nevoie de o investitie sanatoasa, in special in cazul E46-ului, care nici macar nu are niste incinte decente sau o montare corespunzatoare a difuzoarelor. Sper sa merite investitia (mica... 125 EUR, inclusv adaptoare). In orice caz, abia astept curierul :)

 

ai reusit sa instalezi difuzoarele de la alpine?...sunt curios cum suna...as pune si eu :)

Link to comment
Share on other sites

Din dorinta de a mai mesteri ceva pe la masina, am desfacut grilele difuzoarelor de pe spate. Am vazut niste difuzoare "obosite", de carton, cu magnetul foarte mic. Acestea sunt puse intr-un "castron" dintr-un fel de carton. Acest castron este un fel de incinta (foarte mica) pentru difuzor.

Aveam in plan schimbarea difuzoarelor cu unele mai puternice, dar nu acum. Si uite asa mi-au venit niste idei. Poate sunt idioate, dar asta e motivul pentru care am facut topicul: sa va cer sfatul.

 

1. As vrea sa scot castronul acela pentru a lasa boxa mai libera si pentru a comunica (prin gaura aia un pic mai mare decat magnetul) cu portbagajul. Nu cred ca o sa ma deranjeze asa tare ca diminuez izolarea dintre portbagaj si habitaclu.

2. A 2-a ideea ar fi sa pun cateva picaturi de ulei de masina pe membrana aceea maronie si ondulata de sub conul difuzorului (dintre con si magnet). Am facut asta mai demult la niste difuzoare vechi si a ajutat in sensu ca a lubrifiat membrana aia uscata.

 

Astept pareri: este o pierdere de timp si de energie? sau ajuta la calitatea sunetului, macar un pic.

 

Nu am vazut pe nimeni vorbind despre seria "Space" de la Hertz (am mai gasit si la alti producatori serii concepute pentru spatii mici ca grosime), de ex Hertz Space 6 + Hertz Space 1(tw) - [url=http://www.hertzaudiovideo.com/file/pdf/SchedaTecnica_space.pdf]http://www.hertzaudiovideo.com/file/pdf/SchedaTecnica_space.pdf ...adevarat...pret piparat rau...:)

Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ai reusit sa instalezi difuzoarele de la alpine?...sunt curios cum suna...as pune si eu :)

 

Am montat intr-un final difuzoarele. Suna sensibil mai bine decat cele OEM, sunetul fiind acum per ansamblu mult mai "curat". Bass-ul a ramas la fel, exact cum ma asteptam, insa probabil se va rezolva cu un subwoofer under-seat.

 

 

Overall, merita banii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

De cateva zile ma bantuie un gand: am asa ceva in casa:

 

In masina am un player cu iesire pentru woofer. Ma gandeam sa conectez wooferul de la combina, la playerul din masina. Este mai mult o curiozitate. Vreau sa vad cum s-ar auzi. Nu ca as avea nevoie (as putea foarte simplu sa cumpar un woofer special pentru maina, daca as tine neaparat).

 

Ce vreau sa va intreb:

1. Wooferul are rezistenta (impedanta?) 6 ohm. La iesirile playerului zice 4 ohm. E vreo problema? Afecteaza bateria?

2. In manualul playerului scrie ca iesirea aia pentru woofer se conecteaza la o statie (amplificator). Si probabil din statie in woofer. Din nou: e vreo problema? Afecteaza playerul daca conectez wooferul direct la el?

Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

nu,o sa se auda doar f incet,nu are putere cass ul sa il duca.e la fel si cu difuzoarele cu putere mare pt sistem OEm,degeaba le pui,ca nu se aud calumea.

eu mi am pus alpine sxe 1725s pe spate,sunetul e mai clar,acum lipseste bass-ul.

Edited by bmw 346
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am sa fac totusi incercarea, din curiozitate. Wooferul se aude foarte bine pe combina, mai ales ca l-am reglat din calculator. Are 100W RMS. L-am pus odata pe un casetofon mai vechi si se auzea destul de ok. Va tin la curent <_<
Link to comment
Share on other sites

eu iti doresc succes, dar sincer cred ca-ti pierzi timpul...degeaba pui difuzoate de nu stiu cate sute de w pe un sistem cu amplificare de 15w...ba chiar o sa sune tot mai incet (cu cat diferenta de putere dintre amp - mica si dif - mare e mai mare, cu atat se va auzi mai slab), in plus mai conteaza si impedanta difuzoarelor montate, sistemul original functioneaza pe 2-3-4 ohm...majoritatea sistemelor de casa sunt pe 4-8 ohm, daca pui dif de 8 ohm pe amp de 4 ohm...adio bas(si ala care era <_< ). In concluzie: vrei sound mai bun decat stock..pune amplif, alte difuzoare ( calculate functie de amplif) si o sa fie mai bun...niciodata extraordinar, din pacate in e46 nu prea sunt incinte pentru difuzoare...
Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris. Playerul e pe 4 ohmi si wooferul pe 6 ohmi, deci o diferenta destul de mica. Ce spui tu acolo, ca daca e o diferenta mare de putere intre player si difuzor atunci se va auzi mai incet nu prea e corect. Eu cred ca se va auzi mai incet doar daca diferenta de impedanta este mare. Pune un player (sau un amplificator) care emite pe 2 ohmi, pe un difuzor cu rezistenta de 16 ohmi, sa vedem, se aude tare?

 

Ideea e ca, daca pun woofer-ul, se va auzi ca si unul din difuzoarele de pe spate, ca si volum. Diferenta ar fi ca se va auzi de la un woofer, care coboara mult sub 60 Hz, generand un bass mult mai profund.

Link to comment
Share on other sites

de la 4 la 6 ohm sunt 50% <_<, astfel un calcul empiric iti va spune ca vei avea un curent cu 50% mai mic pe o sarcina de 6 ohm daca amplificatorul e proiectat sa lucreze pe 4, pe de alta parte, ca sa ai bas trebuie cutie de rezonanta, indiferent daca difuzorul e conceput pentru incinta inchisa sau bass-reflex (deschisa) - asta cred ca e cea mai mare problema la e46, difuzorul nu poate produce presiune acustica de unul singur, o idee ar fi sa folosesti spatiul din portbagaj ca si cutie de rezonanta, asta inseamna sa ai comunicatie intre partea din spate a difuzorului si portbagaj, dar si acolo ar fi ceva de munca la insonorizare ca sa nu ai vibratii nedorite, referitor la diferenta de putere, e cat se poate de corect, un difuzor calculat la o putere nominala de 100w (de ex) pus pe un amplificator de 10w nu va avea suficienta excitatie( tensiune si/sau curent) pentru a produce aceeasi presiune acustica ca si unul de 15 w pus pe un amp de 10w Edited by zeronoo
Link to comment
Share on other sites

Nu inca <_<. Am fost ocupat cu altceva (am dat valva CDV jos si sunt super multumit). Poate weekend-ul asta. Mie mi-e sa nu se strice ceva prin player ca pun wooferul direct pe el, fara sa pun si o statie. In cartea lui zice ca are 1x subwoofer PRE-OUT. Deci, nush.. Vom vedea.
Link to comment
Share on other sites

daca il pui pe semnal de linie...nu se intampla nimic, pui in scurt lineout...merge pe impedanta mare asa ca nu strici nimic, pe semnalul de difuzoare, sincer, daca e o diferenta, va fi doar din cauza cutiei de rezonanta a sub-ului, daca vrei bass neaparat, pune un amplif+sub pe iesirea de sub de la hu si chiar o sa simti o diferenta (bass+ presiune acustica)
Link to comment
Share on other sites

zeronoo a avut dreptate. Nu se aude nimic daca bag sub-ul direct in iesirile din player.

L-am conectat in locul unui difuzor de pe spate si am obtinut un bass mai profund, dar se auzea la fel de tare ca si celalalt difuzor. Deci fara amplif nu faci nimic <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tocmai am schimbat si eu (trebuia sa incerc!!!!!deja nu mai dormeam noaptea de grija) difuzoarele stock cu unele aftermarket si se aude de 20 de ori mai prost. Se aude spart rau. Ma asteptam sa se auda putintel mai bine, dar acum se aude groaznic de prost. Putinul 'bass' care era a disparut complet.

Stie cineva daca pe un e39 cu navi mare si sistemul de sunet de fabrica fara dsp, exista amplificator separat de headunit? sau amplificarea se face in headunit?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.