Jump to content

OMV perii sau spalatorie manuala?


dracula

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru spalatul masiniilor si ca sa aflu care unde prefera sa o ingrijeasca.

 

Eu pana acu 1 sapt. , am spalat DOAR la spalatorii manuale ( acelea cu baieti murdari, care aspira mai mult decat nasol, care sterg bordul cu carpa care curata jantele etc.)

Sunt convins ca fiecare din voi are o experienta neplacuta la spalatoriile manuale.

De sapt. asta vreau sa trec pe OMV / MOL si care or mai avea spalatorii cu perii automate.

Sunt curios daca curata exteriorul la fel ca o presiune normala.

Interiorul probabil il voi face eu acasa, nu e mare lucru .. imi trebuie un aspirator de masina - 50-60 ron, o carpa de geamuri 10 - 20 ron, o solutie de spalat geamuri 10 ron max, si ceva solutie pt bord max 20 ron.

 

Ce ziceti, se merita sa trecem pe automata, decat sa urce tipu ala jegos la tine pe tapiteria curata, pielea crem, si sa lase urme peste tot cand meseria lui este sa nu lase urme?

 

lasa periile urme pe masina, o zgarie?

 

sa vedem parerile...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Nu mi-am spalat inca masina in spalatorie automata si nici nu cred ca o s-o spal, personal, nu am incredere.....prefer cea clasica, cu jet si stearsa manual!

Cat despre rapiditate, clar cea automata e mai rapida, dar rapiditatea mai putin conteaza, cel putin pt mine, am avut prieteni care s-au ales cu zgarieturi destul de "interesante" in urma spalarii automate... si OMV-ul nu a facut decat sa-i dea banii inapoi pe spalat! Care vi se pare mai "calitativa"?

Si apropo, spuma activa vs. sampon?????

Edited by BoBo
ce-am vorbit noi legat de cautare ?
Link to comment
Share on other sites

eu spun asa ...

 

apala la spalatorie manuala si nu i lasa sa o searga ...

 

apala la spalatorie automata, agip, tineretului sau podul baneasa, au instalatii noi , spalatul la automat lasa zgarieturile intr un singur sens sI sunt mai putin vizibile, la manual aia sterg asa rotativ si sunt mai vizibile.

 

am un prieten are golf 5, spala manual si nu sterge niciodata ... MASINA ARATA IMPECABIL !

Link to comment
Share on other sites

Rares din 10 zgarieturi pe 5 cm patrati.. normal ca 2 sunt din alta cauza, dar este fapt dovedit.. periile zgarie.. si zgarieturile alea se strang si se strang, pana te ingrozesti cum arata masina ... si atuci apelezi la polish... spala bine masina si nu raman pete... pana la urma... petle alea defapt sunt praful care se depune pana se usuca masina...
Link to comment
Share on other sites

Zgarieturile sunt in cea mai mare parte de la sters. Am dus masina la o spalatorie manuala si bolovanul de amploaiat nu avea carpa de sters curata si m-am trezit cu zgarieturi fine pe toata masina. Am crezut ca dau cu el de pamant! O fi prins un fir de nisip sau ceva similar care a rezolvat problema. Mare necaz! Nu-i mai las s-o stearga. Cu tapiteria de piele am patit la fel. Porcaria de teava de la aspirator era ciobita si magarul de amploaiat mi-a tras o zgarietura pe bancheta din spate. Ca atare nu-i mai las sa aspire decat pe jos si stau cu ochii pe ei ca pe butelie.
Link to comment
Share on other sites

Rares din 10 zgarieturi pe 5 cm patrati.. normal ca 2 sunt din alta cauza, dar este fapt dovedit.. periile zgarie.. si zgarieturile alea se strang si se strang, pana te ingrozesti cum arata masina ... si atuci apelezi la polish... spala bine masina si nu raman pete... pana la urma... petle alea defapt sunt praful care se depune pana se usuca masina...

 

am crezut ca te referi la spalatul manual si sters cu carpa, ca pe-acolo era discutia

Link to comment
Share on other sites

-probabil or fi mai de calitate periile,plus ca la un nr.de ore de functionare trebue inlocuite,ceea ce cred ca in romania mai greu cu inlocuitul.

Acelasi lucru e valabil si pt lavetele cu care sterg baietii masina, mai ales ca nu e tocmai ieftina o piele de caprioara buna...

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-am spalat inca masina in spalatorie automata si nici nu cred ca o s-o spal, personal, nu am incredere.....prefer cea clasica, cu jet si stearsa manual!

Cat despre rapiditate, clar cea automata e mai rapida, dar rapiditatea mai putin conteaza, cel putin pt mine, am avut prieteni care s-au ales cu zgarieturi destul de "interesante" in urma spalarii automate... si OMV-ul nu a facut decat sa-i dea banii inapoi pe spalat! Care vi se pare mai "calitativa"?

Si apropo, spuma activa vs. sampon?????

eu am ÎnÞeles cã spuma activã mãtuieºte vopseaua(Îi mãnâncã lacul). ºi am mai auzit de un caz la spãlãtorie când angajatul a uitat spuma pe maºinã si s-a uscat, drept urmare proprietarul maºinii s-a ales cu foarte multe pete pe vopsea.

eu unul o spãl cu ºampon acasã, de multe ori când le ceream cu ºampon se strâmbau toÞi, cã aveau mai mult de muncã decât dacã spãlau cu spumã.

iar la o altĂŁ spĂŁlĂŁtorie chipurile mai selectĂŁ, nici nu aveau bureĂži Âşi Âşampon cĂŁ mĂŁ ĂŽntrebau pe mine dacĂŁ am sĂŁ le ĂŽmprumut.

Link to comment
Share on other sites

nu este vorba numai de faptul ca periile zgarie! Prin frecare, mai ales ca sunt sintetice, ele creeaza un anumit camp elecromagnetic, se electrizeaza! Eh, electrizandu-se de la o masina anterioara, va atrage pe perii anumite impuritati, cu care, frecand masina urmatoare, si mai ales la rotatia pe care o au.....lasa urme clar! Asta nu se intampla la 90% din spalari, nici la 50%.....dar se intampla totusi! Cat despre interior, eu am gasit o spalatorie unde am incredere sa-i las sa-mi faca interiorul, ma indoiesc sa nu gasiti si voi.....

Intr-adevar, nu ti-o face nimeni cum ti-o faci tu!

 

Nu cred cĂŁ mĂŁtuieÂşte vopseaua.

 

Eu o spĂŁl de 2 ani numai cu spumĂŁ activĂŁ Âşi nu s-a mĂŁtuit.

 

Spuma lasĂŁ niÂşte urme enervante pe crom ĂŽnsĂŁ scapi de ele uÂşor cu o soluĂžie specialĂŁ.

 

Si spuma activa e de mai multe feluri, marci si concentratii...... deci nu cred ca putem vorbi la general despre "spuma activa", uite, o ruda are o spalatorie mare, vara mai stau si eu p-acolo pe terasa si ma uit....eh, tu ti-ai pune pe masina spuma aia care ai vazut-o cum curge mov de pe o masina neagra(chiar un BMW)???? eu nu! de atunci spal doar cu sampon, doar cand e neaparat nevoie (musculite sau alte gainaturi) pun activa!

Link to comment
Share on other sites

aia da... daca stii ce folosesc aia....e altceva!

 

mafra folosesc toti ...e ieftina si se pare ca nu e rea la calitate ..din pacate nu toti folosesc concetratia corecta din motive romanesti lesne de inteles ...Mai e si gama alegrini care e mai slaba .....

 

Cu masina neagra as evita spalatorii automate ..poate argintie mai merge ...dar culori inchise nu m-as risca ...garantie zero

Link to comment
Share on other sites

Eu am dus-o ieri la OMV in Cluj la perii. Oricum e inainte de polish si tratament asa ca am zis ca nu am nimic de pierdut. Periile insa nu mai sunt cum erau acum cativa ani. Au lamele destul de groase, mai mult de 1\2 cm si foarte moi. Intr-o vreme cand avem timp, o spalam frumos la jet la omv, si o bagam apoi la uscat la perii. Plateam programul cel mai ieftin parca 12 ron si ii spuneam la om sa ruleze doar partea finala de uscare a programului. Totul iesea pe la 20 ron (2 jeturi + uscarea) :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.