Jump to content

Consum 330i/Ci


catanni

Recommended Posts

Ma bate un gand pacatos sa schimb 330xd-ul cu un 330Ci SMG in primavara.

Are cineva 330i/Ci? M-ar interesa niste date despre consum (real nu minciunile date de constructor):

 

-in oras seara lejer

-in oras la ora de varf

-in afara orasului

-autostrada la viteze ridicate.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Ma bate un gand pacatos sa schimb 330xd-ul cu un 330Ci SMG in primavara.

Are cineva 330i/Ci? M-ar interesa niste date despre consum (real nu minciunile date de constructor):

 

-in oras seara lejer

-in oras la ora de varf

-in afara orasului

-autostrada la viteze ridicate.

 

Multumesc anticipat.

59998[/snapback]

 

 

330i SMG 2002 50.000 km. Consumul mediu este 10.6. Nu tin minte sa fi consumat in oras mai mult decit 13, pe autobahn mai mult de 11. Cifrele scrise fiind cele mai mari pe care mi le amintesc ca s-au inregistrat pe computerul de bord.

Dar sint convins ca pot aparea consumuri mai mari functie de uzura masinii, calitatea combustibilului, traffic, infrastructura si bineinteles stilul de condus. :blink:

Link to comment
Share on other sites

325i cu SMG are mchis deci intreaba-l pe el.

60014[/snapback]

-in oras seara lejer 12-14%

-in oras la ora de varf 16,5% calc

-in afara orasului intre 7% si 16% dupa cat de "barbar" esti. Media mea pe calc e 10,5% si am destule momente cu 16%, asa ca o talpa usoara poate scoate si 9%.

-autostrada la viteze ridicate. 11-14% (150-180)

 

Daca te intereseaza fix consumul nu mai intreba de SMG ca sperii lumea :blink: Vreau sa spun ca manuala consuma la fel, intreaba de 325/330i manuala, sunt mult mai multi decat cu SMG.

 

Am uitat: oras=Bucuresti.

Edited by mchis
Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza fix consumul nu mai intreba de SMG ca sperii lumea :blink: Vreau sa spun ca manuala consuma la fel, intreaba de 325/330i manuala, sunt mult mai multi decat cu SMG.

 

60098[/snapback]

 

Consumul nu e factorul cel mai important in decizia mea..dar joaca un rol destul de important :)

 

In legatura cu SMG-ul se pare ca mi s-a pus pata pe el grav. Nu am condus un SMG niciodata dar sunt sigur ca o sa-mi placa

 

Am observat ca sunt mai rare 325i/Ci SMG..oricum pe mine m-ar aranja un "i" SMG. Poate, cine stie, dau de unu bun de mine pe la anu..sper cat mai repede ca mai tre' sa mai pun si cateva mii peste al meu "d"

 

By the way..nu-l vinzi?..lol

Link to comment
Share on other sites

Consumul nu e factorul cel mai important in decizia mea..dar joaca un rol destul de important :blink:

 

In legatura cu SMG-ul se pare ca mi s-a pus pata pe el grav. Nu am condus un SMG niciodata dar sunt sigur ca o sa-mi placa

 

Am observat ca sunt mai rare 325i/Ci SMG..oricum pe mine m-ar aranja un "i" SMG.  Poate, cine stie, dau de unu bun de mine pe la anu..sper cat mai repede ca  mai tre' sa mai pun si cateva mii peste al meu "d"

 

By the way..nu-l vinzi?..lol

60169[/snapback]

Ce sa spun :) M-ar batea gandul de un M3 SMG la anu, asa ca daca esti interesat cu adevarat da-mi un PM si stam de povesti.
Link to comment
Share on other sites

-in oras seara lejer      12-14%

-in oras la ora de varf  16,5% calc

-in afara orasului      intre 7% si 16% dupa cat de "barbar" esti. Media mea pe calc e 10,5% si am destule momente cu 16%, asa ca o talpa usoara poate scoate si 9%.

-autostrada la viteze ridicate. 11-14% (150-180)

 

Daca te intereseaza fix consumul nu mai intreba de SMG ca sperii lumea :blink: Vreau sa spun ca manuala consuma la fel, intreaba de 325/330i manuala, sunt mult mai multi decat cu SMG.

 

Am uitat: oras=Bucuresti.

60098[/snapback]

Revin dupa un drum pe autostrada cu datele pe care le da computerul:

140kmh: 10.0%

160kmh: 11.5%

180kmh: 13.5%

 

Am testat cu reset computer si 2-3 minute rulare constanta la viteza respectiva pe tempomat. Benzina Mol98, faruri aprinse, fara AC evident. Nu va distrati pe seama detaliilor, cred ca sunt necesare.

Link to comment
Share on other sites

Nu va distrati pe seama detaliilor, cred ca sunt necesare.

60357[/snapback]

 

Totusi nu cred ca farurile influenteaza, sau orice alt consumator electric, alternatorul nu prea opune rezistenta,chiar daca e pe curea, pe cand un compresor de clima are pistoane care se pun in miscare ca la un motor si pentru asta consuma ceva putere si combustibil.

Link to comment
Share on other sites

Totusi nu cred ca farurile influenteaza, sau orice alt consumator electric, alternatorul nu prea opune rezistenta,chiar daca e pe curea, pe cand un compresor de clima are pistoane care se pun in miscare ca la un motor si pentru asta consuma ceva putere si combustibil.

60364[/snapback]

Eu chiar traiam cu impresia ca orice consumator in plus depreciaza consumul de carburant. Inteleg ca nu negi asta ci doar spui ca nu ar fi semnificativ?
Link to comment
Share on other sites

Ma bate un gand pacatos sa schimb 330xd-ul cu un 330Ci SMG in primavara.

Are cineva 330i/Ci? M-ar interesa niste date despre consum (real nu minciunile date de constructor):

 

-in oras seara lejer

-in oras la ora de varf

-in afara orasului

-autostrada la viteze ridicate.

 

Multumesc anticipat.

59998[/snapback]

 

330 ci -

oras - 15-16 % - nu se ajunge la 18-20 % - e exagerat - dar nici 7,5% nu cred ca se poate sa ajunga sa-ti consume (desi bine ar fi ) - cel putin cu 330-ul meu nu am ajuns la asa consum -

in afara orasului 12-13 %

Edited by alina
Link to comment
Share on other sites

In oras seara lejer: 12-14%

In oras la ora de varf: 15.5-17.5%

In afara orasului: 9.5 - 11%

Pe autostrada, viteza ridicata: 10.5-11.5%

Viteza constanta (pe autostrada), pana in 140km/h: 9.5-10.5%

Eu conduc mai agresiv prin oras, consumul mediu in momentul de fata este 17.4%

Link to comment
Share on other sites

330 i cutie manuala

-oras ziua- prin centru nu are limita, daca mai mult stai decat mergi se poate ajunge si la 20%, in general 17%

-oras seara lejer 12-13%, mai agresiv un 15%

-afara 8.5-9% la un mers normal

-afara la 90/h pe tempomat 6.9% :)

-media e undeva la 10.5-11% din moment ce eu nu prea merg ziua :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.