Jump to content

BMW 325i


alex230ro

Recommended Posts

o am de apoximativ 2 luni,an fabricatie 2001 motor M54 2500 cm

mai are un pic si face 60.000 km

pozele sunt cu numerele vechi

Vehicle information Type code AT31 Type 325TI (EUR) Dev. series E46 (5) Line 3 Body type COMP Steering LL Door count 3 Engine M54 Cubical capacity 2.50 Power 141 Transmision HECK Gearbox MECH Colour TITANSILBER METALLIC (354) Upholstery STOFF/KUNSTLEDER ASIA/ANTHRAZIT (H4AT) Prod. date 2001-06-25 Order optionsNo. Description 210 DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC) 249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL 262 HEAD AIRBAG 288 LT/ALY WHEELS 315 REAR WINDSCREEN WIPER 320 MODEL DESIGNATION, DELETION 403 GLAS ROOF, ELECTRIC 423 FLOOR MATS, VELOUR 428 WARNING TRIANGLE 431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-DAZZLE 441 SMOKERS PACKAGE 473 ARMREST, FRONT 481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER 493 STORAGE COMPARTMENT PACKAGE 494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER 502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM 508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC) 522 XENON LIGHT 534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING 661 RADIO BMW BUSINESS 672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS 801 GERMANY VERSION 818 MAIN BATTERY SWITCH 863 EUROPE/DEALER DIRECTORY 879 GERMAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET Series optionsNo. Description 226 SPORTS SUSPENSION SETTINGS 255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL 321 EXTERIOR PARTS IN BODY347 TITAN. LINE EXTERIOR 520 FOGLIGHTS 548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING 550 ON-BOARD COMPUTER 832 BATTERY IN LUGGAGE COMPARTMENT 851 LANGUAGE VERSION GERMAN .

cam atat.A consum penibil pentru un motor de 2,5 8-10% afara 12-15 % urban

Link to comment
Share on other sites

lipsesc poze cu masina din lateral;desi parerea generala este ca e46 compact-urile n-ar fi prea frumoase,mie chiar imi plac, mai ales ca sunt mai rare;doar forma manerului interior de deschidere al portierei parca n-ar arata prea bine(nu stiu de ce nu e ca la limuzina,coupe);motorizarea e oricum atu-ul principal al masinii; sa ai parte de ea!
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto compactul! Chiar merita un pachet M, schimba total masina...Sa ai parte de ea si te asteptam si la intalniri! :) N-am mai vazut cu parktronic si pe fata....

nu prea ma omor dupa pachetul M ;) parktronicul e aftermarket cum a zis si Florin,sa vad poate il scot .

apropo stie cineva un vopsitor ok?am de facut un retus sa un pasaj spate si de indreptat un pic o aripa si ceva indoituri pe capota daca lucreaza si cu UNITA e perfect .

asu mai bine undeva unde sa o poata indreptata fara sa o chituiasca ,ceva de genu reparatie caroserie dar fara sa mai vopseasca,era o treaba cu niste ventuze la un moment dat.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

am scos marti cdv(clutch delay valve) de pe masina si am schimbat lichid servo,lichid frana+antigelul.Fara cdv ambreiajul e mult mai usor de "controlat" 1-a si 2-a sunt o placere acum o sa mai fac ceva teste dar oricum se simte diferenta(parca s-a imbunatatit un pic si demarajul)

pt cine nu stie de cdv - http://www.zeckhausen.com/CDV.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

stie cineva un service cu vopsitorie buna care sa lucreze cu cei de la UNITA?am de rezolvat cateva indoituri pe CASCO :)

intre timp am ajuns la 63 si un pic mii km am vrut sa o vand dar mi-a trecut,pentru moment a scapat ,vedem la anul ce mai se intampla am planuri destul de mari-lsd eventual alta suspensie sa vedem .Chiar are cineva idee la cati km se schimba rolele+curelele la M54?masina are curelele si rolele originale de acum 7 ani.Pompa de apa la cat se schimba?

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
vineri seara filtrul de benzina a cedat-probabil a fost prost din fabricatie sau din cauza unei gropi si a unui colier pozitionat nefericit(asa au zis cei care au montat filtrul nou) drept pedeapsa am alergat-o un pic iar sambata seara am facut un test 0-100 km -timp nesperat de bun 7,17 sec (masurat cu telef ce-i drept) o sa caut o camera sau un G tech ca sa vad timpul exact .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
intr-un final cazanul a primit ieri o suspensie H&R Cup Kit,pare-se ca inainte de asta as inceput sa planga dupa o caseta de directie,sapt viitoare o sa incerc sa mai iau o parere si de la alt mecanic <_< Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.